Bejegyzések munka törvénykönyve (Mt.) címkével

A gyermeket nevelő szülők helyzete a munka világában
2024. november 19. Munkaügyek

A gyermeket nevelő szülők helyzete a munka világában

Az utóbbi években egyre gyakrabban találkozhatunk a „munka-magánélet egyensúlya” kifejezéssel, ami amellett, hogy egy hangzatos megfogalmazás, ennek garantálása fontos elvárássá is vált a munkáltatók felé. Minden munkavállaló számára lényeges ez a balansz, azonban a dolgozó szülőknek saját hatáskörben is komoly erőfeszítést kell tenniük, ha a munkavégzési kötelezettségük megfelelő teljesítése mellett gyermekük életében is jelen akarnak lenni. Éppen ezért folyamatos a jogalkotói törekvés a gyermekes munkavállalók helyzetének megkönnyítésére, munkahelyük megvédésére a munkajogi garanciák és szabályok révén.

Munkabérfizetés átutalással, vagy készpénzben
2024. november 5. Munkaügyek

Munkabérfizetés átutalással, vagy készpénzben

A papírmentes tranzakciók a gazdaság minden területén előnyt élveznek; elvétve találkozhatunk már csak olyan üzlettel, ahol nem lehet bankkártyával fizetni. A készpénzes fizetés háttérbe szorulása a munkajog területén is érvényesül, hiszen főszabály szerint a munkabért a dolgozó fizetési számlájára, átutalással kell megfizetni és ettől csak külön, erre vonatkozó írásbeli megállapodásban térhetnek el a felek – vagyis választhatják a készpénzes kifizetést.

Kutyabarát munkahelyek: lehetőségek, kihívások és jogszabályi keretek
2024. október 29. Munkaügyek

Kutyabarát munkahelyek: lehetőségek, kihívások és jogszabályi keretek

A kutyabarát irodák egyre népszerűbbé válnak a munkahelyi környezetben, mivel számos kutatás kimutatta, hogy a kutyák jelenléte csökkenti a stresszt és növeli a dolgozók elégedettségét. A kutyák munkahelyre való beengedése ugyanakkor számos kérdést és kihívást vethet fel, amelyek megoldása alapos tervezést és megfelelő szabályozást igényel.

A munkáltatói utasítás írásba foglalása
2024. október 8. Munkaügyek

A munkáltatói utasítás írásba foglalása

A munkavégzés során gyakran felmerül a kérdés, hogy a munkáltató által közölt utasításokat minden esetben szükséges-e írásban rögzíteni vagy elegendő, ha azok csak szóban hangzanak el. A szóbeli utasítás sokszor kézenfekvőbb, kevesebb adminisztrációval és ráfordított idővel jár, mintha a munkáltató mindent írásban rögzítene. Azonban mind a szóbeli, mind az írásbeli utasítási formának megvannak a maga előnyei és hátrányai a munkaviszony keretein belül, így minden helyzetben megtalálható a megfelelő forma.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban
2024. október 1. Munkaügyek

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.

A sabbatical munkajogi szabályai
2024. szeptember 17. Munkaügyek

A sabbatical munkajogi szabályai

A modern munkahelyi kultúrában egyre inkább elterjedt a sabbatical, vagyis a hosszabb fizetés nélküli szabadság fogalma. A sabbaticalra hazánkban legtöbbször alkotóévként vagy alkotói szabadságként hivatkoznak, de a szűk értelemben vett alkotás mellett vagy helyett ez az időszak a feltöltődésre és új készségek elsajátítására is kiváló lehet. A sabbatical intézményéről ugyan nem, de a fizetés nélküli szabadság szabályairól rendelkezik a Munka Törvénykönyve, így a hatályos munkajogi szabályok keretei között a sabbatical a fizetés nélküli szabadság relációjában vehető figyelembe.

Megtagadható a szabadság igénybevétele?
2024. szeptember 10. Munkaügyek

Megtagadható a szabadság igénybevétele?

A legtöbben alig várjuk, hogy szabadságra mehessünk és előszeretettel számoljuk vissza az addig hátralévő napokat, ennek ellenére mégis előállhat olyan élethelyzet, amikor nem tudunk vagy nem akarunk vakációzni. A szabadság márpedig „kötelező”, pénzben megváltani azt nem lehet, így valamilyen kompromisszumos megoldást kell találni arra az esetre, ha pihenés helyett inkább a munka hősei szeretnénk lenni.

Ha elfogyott az éves fizetett szabadság…
2024. szeptember 3. Munkaügyek

Ha elfogyott az éves fizetett szabadság…

Az éves fizetett szabadság a munka világában alapvető jog, amelyet minden munkavállaló igénybe vehet. Azonban sokszor felmerül a kérdés, hogy pontosan hogyan működik ennek a szabadságnak a kiadása, és mi történik, ha valakinek elfogy az éves kerete. A szabadság kiadása mindig a munkáltató felelőssége és kötelezettsége, ennek ütemezése során számos jogszabályi előírást kell figyelembe vennie.