Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Tisztelt Szakértők!

A 2024 április 26-án feltett „Távolléti díj” című, 2024 április 30-án megválaszolt kérdésemmel kapcsolatban szeretnék két kiegészítő kérdést feltenni. Legyenek szívesek a kérdésekre érthetően, a gyakorlati életben is alkalmazható módon válaszolni, ezzel segítve munkámat.

Adott egy erő- és munkagép kezelői feladatokat ellátó munkavállaló. A munkavállalónak alapbére órabér formájában került rögzítésre a munkaszerződésében. Mezőgazdasági erőgépeket kezel és szervízel a kolléga (hívjuk traktornak és kanalas emelőnek az erőgépeket). Bérszabályzatunk rendelkezik arról, hogy mely gép vezetéséért, szervízeléséért milyen órabérre jogosult a munkavállaló. Az így meghatározott órabér legalább a munkaszerződésében meghatározott alapórabérérét eléri. Ebben a konkrét esetben hogyan számoljuk a távolléti díjat? A munkaszerződést kell-e módosítanunk? Tekintve, hogy az irányadó időszakban különböző óradíjakon végzett munkát.

Hogyan alakul ezen munkavállaló munkabére, ha mondjuk szántásnál a bérszabályzat úgy rendelkezik, hogy a megművelt terület nagysága alapján jár a munkavállalónak bér. Szántott hektár * X Ft/ha, de az így kapott összegnek el kell érnie az alapórabérét, amit a munkaszerződés határoz meg. (tehát megnézzük, hogy hány órát szántott, arra mekkora díj jön ki, megnézzük a ledolgozott óra alapján mekkora díjra jogosult az órabérét figyelembevéve és a nagyobb összeg lesz a bére)
A mezőgazdasági tevékenység sajátosságait figyelembevéve, nem tudjuk meghatározni, hogy az adott munkavállaló hány napot fog szántani egy évben, hány hektárt tud megművelni egy adott időtartam alatt, nem tudjuk megmondani, hogy melyik munkagépet fogja és mennyi ideig kezelni. Tehát nem tudjuk meghatározni előre, hogy hány nap után lesz a munkavállaló a teljesítménye alapján díjazva, és hány napot azután, hogy melyik gépet kezeli, vagy szervízeli?!
Ez teljesítménybérezésnek számít-e, a bérszabályzatban kell-e róla rendelkezni, minden adott munkaművelet utáni bértételt a feleknek közösen kell-e a munkaszerződésben rögzíteni? És ha elfogadjuk, hogy teljesítménybér, elfogadjuk, hogy a munkaszerződésben kell róla rendelkezni, tehát a távolléti díj számítását befolyásolja, akkor a távolléti díjat hogyan számoljuk? Ha az alapórabérén felül, melyet a munkaszerződésben kikötöttek a felek, kell a teljesítménybért is figyelembe venni, akkor legalább a távolléti óradíja az alapórabére duplája lesz, tekintve, hogy a távolléti díj alapja az alapbér, mely órabéres munkavállalónál az órabér, erre rakódik a teljesítménybértétel, mely órabére meghaladja az alapórabért, kevesebb sosem lesz különben az alapórabérét kapná meg.

Ezen munkavállaló távolléti díjánál az alapbért is nehéz meghatározni tekintve, hogy a bérszabályzat különböző erőgépek üzemeltetéséhez különböző bértételt kapcsol, míg különböző munkaműveletekkel elért eredményhez (szántott terület) is más bértételt társít, de minden esetben a munkavállaló megkapja a közösen megegyezett órabérén számított bért.

Megtisztelő válaszukat, előre is köszönöm szépen!