50 ezren kérték az ingyenes munkajogi tanácsadást a JOGpontban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az esetek csaknem kétharmada munkajogi, mintegy ötöde társadalombiztosítási problémákkal kapcsolatos.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által finanszírozott program munkaügyi tanácsadása révén országos egyeztetési, békéltetési, közvetítői, tanácsadási és döntőbírói szolgáltatási hálózat is létrejön, amely a kollektív szintű munkaügyi jogviták megelőzésében és rendezésében segít – közölte Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.

A program részeként 138 JOGpontot hoztak létre a konvergenciarégiókban, a jogsegélyszolgálatot munkavállalói és munkáltatói érdekképviseleti szervezetek működtetik. A JOGpontokon személyre szabott jogi tanácsadás vehető igénybe munkajogi, társadalombiztosítási jogi, munkavállalással, alkalmazással és vállalkozóvá válással összefüggő, adójogi területeken felmerülő konkrét esetek, kérdések megoldására, a szükséges iratok igénylésére, azok kitöltésére.


A statisztikák szerint az esetek döntő többségében személyre szabott és tájékoztató jellegű tanácsadást igényeltek az ügyfelek. A jogesetek csaknem kétharmada munkajogi, mintegy ötöde társadalombiztosítási problémákkal kapcsolatos. Az érdeklődők kétharmada személyesen keresi fel a JOGpontokat, a többiek jellemzően telefonon kérnek segítséget.

Vitarendezés miatt 2020 szeptemberéig összesen 41 kérelmet nyújtottak be, tízből hat esetben szakszervezetek, érdekképviseleti szövetségek. A kérelmezők döntő részben tanácsadásra tartottak igényt.

Bodó Sándor úgy fogalmazott: a jogszerű foglalkoztatás elősegítése is azt a kormányzati célt szolgálja, hogy minél többen dolgozzanak Magyarországon. Az erős létbiztonságot és javuló életminőséget megalapozó munkavégzést a támogató szabályozási környezet mellett a tartós hazai bérnövekedés is vonzóbbá teszi.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. március 23.

PSZ: Elégedetlenek a pedagógusok a minősítési rendszerrel

Elégedetlenek a pedagógusok a minősítési rendszerrel, a tanfelügyelettel és a pedagógusok jelenlegi értékelési rendszerével – mondta Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke az érdekképviselet csütörtöki sajtótájékoztatóján, amelyen bemutatták a Forrás Társadalomkutató Intézettel közösen készített online felmérés eredményeit.

2023. március 22.

KSH: bővül a keresetstatisztikák alapjául szolgáló adatkör

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) keresetstatisztikai adatközléseit a munkáltatók teljes körére kiterjeszti; a teljes nemzetgazdaságot előtérbe helyező kereseti adatok közlésének időpontja 2023. március 28-a, a 2023 januárjára vonatkozó, Keresetek című gyorstájékoztató megjelenése.

2023. március 21.

Mire jó a szülői szabadság?

A Munka Törvénykönyve 2023. január 1-jétől hatályos rendelkezése szerint, a munkavállalót gyermeke hároméves koráig 44 munkanap szülői szabadság illeti meg. Bár e távollét időtartama vonzó lehet, a díjazása már nem az, hiszen a szülői szabadságra csak a távolléti díj 10%-a jár, amiből ráadásul le kell vonni a gyed, vagy gyes összegét. Az alábbiakban áttekintjük, a munkavállalónak mikor lehet érdemes élni ezzel az új távolléttel.