A 2023-tól hatályos Mt. módosítások gyakorlati tapasztalati – a joggal való visszaélés új szabályai


A Munka Törvénykönyve 2023-tól hatályos változásainak számos gyakorlati tapasztalatát osztották meg munkajogászok Visegrádon, a Wolters Kluwer Hungary által 2023. októberében 20. alkalommal megrendezett Magyar Munkajogi Konferencián. A szemináriumon a konferencia résztvevői a joggal való visszaélés, valamint az apasági és szülői szabadság új szabályainak alkalmazásába, továbbá a munkavállaló által kezdeményezhető munkafeltételek és munkaszerződésmódosítás gyakorlatába nyerhettek betekintést. Beszámolónk első része.

Nádas György habilitált egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Környezetjogi és Munkajogi Tanszékének vezetője előadásának bevezetőjében hangsúlyozta, hogy a munkajogban nem önállóként jelent meg a joggal való visszaélés tilalma. Ennek az alapvető elvi követelménynek magánjogi gyökerei vannak: már az 1928. évi Magánjogi Törvényjavaslatban szerepel és mind az 1959-es, mind pedig a hatályos Ptk. (2013. évi V. törvény) tiltja a joggal való visszaélést.

A munkajogban már az 1951-es első munkajogi kódexben megjelenik a tilalom, az 1967-es Mt. (1967. évi II. törvény) pedig ezzel kapcsolatban három egymással összefüggő rendelkezést fogalmaz meg: a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményét, a joggal való visszaélés tilalmát, valamint azt is rögzíti, hogy a törvény rendelkezéseit a társadalmi és az egyéni érdek összhangjának biztosítása mellett kell gyakorolni. A törvényhez fűzött kommentár ezzel kapcsolatban arra mutat rá, hogy hogy a jogok rendeltetésellenes gyakorlása ugyanolyan jogellenes magatartás, mintha valaki eleve kötelezettségsértő magatartást tanúsít, azaz a joggal való visszaélés lényegében a rendeltetésellenes joggyakorlás egyik esete.

Az 1992-es Mt. (1992. évi XXII. törvény) hatályban léte alatt az elv megfogalmazása nem változott, a törvény azt rögzítette, hogy az e törvényben meghatározott jogokat és kötelezettségeket rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni, illetőleg teljesíteni, valamint a rendeltetésellenes joggyakorlás hátrányos jogkövetkezményeit megfelelően orvosolni kell. Tartalmában tehát a rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye megfeleltethetővé vált a joggal való visszaélés tilalmával.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvénnyel (Mt.) a jogalkotó visszatért a joggal való visszaélés tilalmának Munka törvénykönyvébe történő megfogalmazásához, igazodva ezzel a polgári jogi szabályokhoz.

Az előadó kiemelte, hogy az alapvető kérdés az, hogy hogyan kell alkalmaznunk és értelmeznünk a joggal való visszaélés követelményét a munkajogviszonyok keretei között. Ebben a tekintetben az Mt. 2023. január 1-jei módosítása eligazodási pontot jelenthet, ugyanis a normaszövegbe iktatott harmadik bekezdés szerint a joggal való visszaélés tilalmának megsértésére alapított munkajogi igény érvényesítése esetén:

  • az igény érvényesítőjének kell bizonyítania a tilalom megsértésének alapjául szolgáló tényt, körülményt és hátrányt,
  • a jog gyakorlójának kell bizonyítania, hogy az igény érvényesítője által bizonyított tény, körülmény és a hátrány között okozati összefüggés nem áll fenn [Mt. 7. § (3) bekezdés].

A harmadik bekezdés beiktatását két európai uniós irányelvnek (a 2019/1152 és a 2019/1158 irányelvek) való megfelelés is indokolta. A 2019/1158 irányelv kifejezetten rendelkezik 12. cikkében az elbocsátás elleni védelemről és a bizonyítási teherről, a szankciókról, illetve a kedvezőtlen vagy hátrányos bánásmód következményei elleni védelemről. A törvénymódosítás miniszteri indokolása kiemeli, hogy a joggal való visszaélés tilalma egyik célja biztosítani a rendeltetésellenes joggyakorlással szembeni védelmet, amely magában foglalhatja az irányelvek szerinti kedvezőtlen bánásmód vagy hátrányos következmények elleni védelmet. A 2023. január 1-jén hatályba lépett módosításhoz kapcsolódóan a törvényjavaslathoz fűzött miniszteri indokolás az egyenlő bánásmód követelményére és az azzal kapcsolatos védelmi intézkedések megtételére is utal a joggal való visszaélés tilalma kapcsán.

Az előadó az értelmezés körében részletesen beszélt a két alapelv – a joggal való visszaélés és az egyenlő bánásmód követelménye – elhatárolásáról, valamint a közöttük fennálló összefüggésekről.

A megváltozott jogszabályok körében az, hogy mit kell bizonyítani, hogyan kell értelmeznünk a joggal való visszaélés tilalmát, illetve melyek azok a tényállások, amelyek megvalósítják a joggal való visszaélést, igen széles spektrumon mozoghatnak. A bizonyítás és az elv értelmezése körében több kúriai döntést is ismertetett az előadó. Nádas György összegzésében hangsúlyozta, hogy a joggal való visszaélés módosított szabályai sok tekintetben tisztázhatják és egyértelműsíthetik az erre alapított igények elbírálását.

A konferencián elhangzott, a munkáltatói szabályzatokról szóló előadásról szóló beszámolót itt olvashatják.


A XXI. Magyar Munkajogi Konferenciát 2024. október 15-17. között rendezik Visegrádon, biztosítsa helyét már most előregisztrációval!


A Wolterskluwer Hungary Kft. a Adó Online és a Jogászvilág kiadója. A cikk a kiadó termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.