A hét kérdése: munkabér levonása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Közfoglalkoztatásban határozott időre szóló munkaviszonyos alkalmazottunknak május havi bére duplán lett kifizetve. Ezt ő jelezte felénk júliusban. Szeretnénk a jogtalanult kifizetett bért visszavonni. Viszont munkaviszonya aug. 31-ével megszűnik. Írásbeli felszólítással visszavonhatjuk a következő havi béréből egy összegben az adott összeget vagy csak részletekben (jelen esetben még kettő bérfizetés lesz)? Mit kell tartalmaznia a levélnek?


A Munka Törvénykönyve szerint jogalap nélküli kifizetés történt a munkabér ismételt elutalásával.  A munkáltató az Mt. 164. §-a előírása szerint visszakövetelheti azt, akár hatvan napon túl is, mivel a munkavállaló – a leírtak szerint – felismerte a kifizetés alaptalanságát.

Javasolt lenne egy olyan kétoldalú megállapodás munkavállaló és munkáltató között, hogy az ismételt utalást a felek előlegként fogadják el a megállapodás napján, és a munkavállaló hozzájárul annak előlegnyújtásból eredő szabályok szerinti, munkabérből történő levonásához. Ez esetben a soron következő bérből az ismételt fizetés egy összegben levonható (Mt. 161. § (2) b)).

Amennyiben a fentebbi javaslatot a munkavállaló nem fogadja el, akkor nyilatkoztatni kellene, hogy hajlandó-e hozzájárulni a jogalap nélküli kifizetés munkabéréből történő levonásához? Ha igen, akkor havonta a levonásmentes munkabérrészig levonható tőle a túlfizetés. A munkavállalótól legfeljebb a nettó munkabér 50%-a vonható le (Vht. 65. § (2)).

Ha az előző két javaslat alapján nem sikerül megállapodni a munkavállalóval, akkor marad az írásbeli felszólítás (feltételezve, hogy a követelés nem haladja meg a minimálbér háromszorosát). Az írásbeli felszólításban utalni kell a kifizetés alaptalanságára és annak körülményeire, valamint arra a tényre, hogy a kifizetés alaptalanságáról a munkavállalónak is tudomása van, azt szóban  – megjelölve a dátumot – elismerte (meg kell jelölni mikor és milyen összegben történtek az utalások, és természetesen a munkavállaló adatait is fel kell tüntetni). A felszólítás végén tájékoztatni kell a munkavállalót a jogorvoslatról (Mt. 22. § (5), 287. § (1) d)), azaz, hogy 30 napon belül bírósághoz fordulhat, ha nem ért egyet a felszólításban foglaltakkal. A fizetési felszólításban egy határidőt kell megjelölni, hogy addig a dátumig utalja vissza a munkavállaló a jogalap nélkül kifizetett összeget. Az írásbeli fizetési felszólítást célszerű írásban átvétetni a munkavállalóval (dátum, aláírás, utalás az átvételre), és amennyiben a munkavállaló nem kíván jogorvoslattal élni, erről is nyilatkoztatni kell – szintén írásban. Az így aláírt dokumentumot célszerű két tanúval is aláíratni, így teljes bizonyító erejű magánokirattá válik. Ez azért lényeges, mert munkavállaló hozzájárulása nélkül, nem lehet a béréből a jogalap nélküli kifizetést levonni, hanem azt végrehajtási záradékkal kell ellátni, és az alapján végrehajtani – ez alapján, havonta a levonásmentes munkabérrészig levonható lesz. A végrehajtási záradékot (Vht. 23. § (1) a), (2)) az adós (ez esetben munkavállaló) lakhelye szerinti járásbíróságtól lehet kérni, ha a követelés lejárt és a munkavállaló nem élt a fizetési felszólítás ellen jogorvoslattal.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.