A hét kérdése: munkaidőkeret


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Munkáltatónknál a munkavállalóink 3 havi munkaidőkeretben kerülnek foglalkoztatásra, készenléti jellegű munkakörben. Egyes dolgozók munkaidejét – a szolgáltatásunk helyétől függően – 8 órában, másokét 10 órában, illetve 12 órában rögzítettük a munkaszerződésben.

Beoszthatjuk e azokat a dolgozókat 12, 16 vagy 24 órás szolgálatra, akiknek a fentiek szerinti napi munkaideje 12 óránál rövidebb, tekintve, hogy a beosztást a munkáltató egyenlőtlenül is beoszthatja?


Az Mt. 99. § (2) bekezdése meghatározza a munkaidő-beosztás főszabályát, mely szerint a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb tizenkét óra, heti munkaideje legfeljebb negyvennyolc óra lehet.

A beosztás szerinti napi munkaidő felső határától készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetén el lehet térni. Az Mt. 99. § (3) bekezdése szerint a 92. § (2) bekezdése alapján foglalkoztatott munkavállaló esetén – a felek írásbeli megállapodása alapján – a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb huszonnégy óra, heti munkaideje legfeljebb hetvenkét óra lehet.

 

Az Mt. 92. § (2) bekezdése lehetőséget biztosít a feleknek – amennyiben a munkavállaló készenléti jellegű munkakört lát el [Mt. 92. § (2) bek. a) pont] –, hogy a teljes napi munkaidőt legfeljebb tizenkét órára emeljék. Tehát csak annak a munkavállalónak lehet tizenkét óránál hosszabb beosztás szerinti napi munkaideje egy külön erre irányuló megállapodás alapján, akinek a napi munkaidejének a mértéke – szintén megállapodás alapján – már megemelésre került.

 

Amennyiben a munkáltató és a munkavállaló az Mt. 99. § (2) bek. szerinti megállapodást nem kötött – tehát nem állapodtak meg 8 óránál hosszabb teljes napi munkaidőben, a munkavállaló hiába minősül készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállalónak, a beosztás szerinti napi munkaideje a 12 órát, illetve heti munkaideje a 48 órát nem haladhatja meg.

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén a beosztás szerinti heti munkaidő mértékét azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a beosztás szerinti heti munkaidő tartamát átlagban (tehát jelen esetben a munkaidőkeret átlagában) kell figyelembe venni.

 

A fentiekből az következik, hogy amennyiben a munkavállaló napi munkaideje 8 óra, a beosztás szerinti napi munkaideje a 12, heti munkaideje (a munkaidőkeret átlagában) a 48 órát nem haladhatja meg. Ezzel szemben amennyiben a munkavállaló napi munkaideje – a felek megállapodása alapján – 10, illetve 12 óra, alkalmazható az Mt. 99. § (3) bekezdése, tehát ezen munkavállalók beosztás szerinti napi munkaideje – a felek megállapodása alapján – 24, heti munkaideje akár 72 óra is lehet. További sajátosság az Mt. 99. § (3) bekezdése szerinti megállapodással kapcsolatban, hogy ez a megállapodás a naptári hónap utolsó napjára, munkaidőkeret elrendelése esetén a munkaidőkeret utolsó napjára tizenöt napos határidővel felmondható a munkavállaló által [Mt. 99. § (3) bekezdés].


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.