A hét kérdése: részmunkaidős munkavállaló napi munkaideje


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Részmunkaidős munkavállaló (napi 4 órára van bejelentve) dolgozhat-e készenléti jellegű munkakörben, 6 havi munkaidőkeretben, napi 24 órát?


1. Készenléti jellegű munkakör akkor rendelhető el, ha az Mt. 91. §-a szerinti feltétel teljesül. Eszerint készenléti jellegű a munkakör, ha

  • a munkavállaló a feladatainak jellege miatt – hosszabb időszak alapulvételével – a rendes munkaidő legalább egyharmadában munkavégzés nélkül áll a munkáltató rendelkezésére, vagy
  • a munkavégzés – különösen a munkakör sajátosságára, a munkavégzés feltételeire tekintettel – a munkavállaló számára az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel jár.

(A készenléti jellegről álláspontom szerint célszerű a munkaszerződésben megállapodni.)

2. A készenléti jellegű munkakörrel kapcsolatos problémák

A készenléti jellegű munkakör jelenlegi szabályozása álláspontom szerint uniós jogba ütközik. Ez elméletileg csak az uniós irányelv közvetlen hatálya esetén, tehát állami/önkormányzati cégeknél jelent súlyos problémát, de felvethető, hogy az uniós jogba ütközés folytán a törvény is alkotmányellenes, és a jogvitába az Alkotmánybíróság is belefolyhat a munkáltatóra kedvezőtlen módon.

A probléma lényege, hogy az uniós jog különböző garanciákat ír elő a 12 órás munkaidő-mérték kapcsán, amelyet a magyar jog csak nagyon torzítva, beosztási szabályként tartalmaz. Ez a bérezésre is kihatással lehet közvetetten. (Ezzel a továbbiakban nem foglalkozunk, de érdemes megemlíteni.)

3. A munkaidő-mérték készenléti jellegű munkakörben a 92. § alapján a felek megállapodásával 8 óráról 12 órára emelhető. Ez azt jelenti, hogy önmagában a készenléti jellegű munkakör megállapítása nem emeli meg a munkaidő mértékét, arról külön meg kell állapodni.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a munkaidő mértékét nem feltétlenül szükséges megemelni készenléti jellegű munkakörben.

4. A munkaidő-beosztás készenléti jellegű munkakörben sajátosan alakul. A törvény ugyanis úgy fogalmaz, hogy a 92. § (2) bek. alapján foglalkoztatott munkavállaló – tehát akinek megállapodással megemelték a munkaidő-mértékét – egy újabb, külön megállapodás alapján napi 24, illetve a munkaidő-keret átlagában heti 72 órára is beosztható. (Szemben az általános 12 és 48 órával.)

Ez a megállapodás azonban a naptári hónap utolsó napjára, munkaidő-keret elrendelése esetén a munkaidő-keret utolsó napjára tizenöt napos határidővel felmondható a munkavállaló által.

A fentiekből az következik, hogy csak annak a munkavállalónak lehet 12 óránál hosszabb beosztás szerinti munkaideje egy külön megállapodás alapján, akinek a munkaidő-mértéke egy korábbi megállapodás alapján már megemelésre került!

Munkajogi kiskönyvtár csomag

A Munkajogi kiskönyvtár sorozat 2014-ben megjelent kötetei csomagban 20% kedvezménnyel kaphatók. A csomag A munka díjazása; A munka és a pihenőidő szabályai; A munkaviszony megszűnése és megszüntetése című kiadványainkat tartalmazza.

 

Bővebb információk és megrendelés itt.

Tehát az Mt. 91. §-ban foglalt feltételek teljesülése esetén, fentiek figyelembe vételével részmunkaidős munkavállaló dolgozhat készenléti jellegű munkakörben, napi 24 órát azonban nem.

5. A 6 havi munkaidőkeretet a törvény lehetővé teszi. (Mt. 94. § (2) bek. d)

Válaszadó: Dr. Fodor T. Gábor. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.