A húsosok módosítanák a munka törvénykönyvét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munka törvénykönyve módosítását szeretné elérni a húsosszakszervezet, mert szerintük nem nyújt védelmet a munkahelyi szakszervezeti tisztségviselőknek.


A Húsipari Dolgozók Szakszervezete (HDSZ) csütörtökön közölte: felhívta a térség fideszes és szocialista parlamenti képviselői, Kovács Zoltán, illetve Gőgös Zoltán figyelmét az utóbbi időben ismerté vált esetekre, amelyekből megállapítható, hogy a tavaly életbe lépett munka törvénykönyve a korábbi szabályozással ellentétben nem biztosít védelmet a munkahelyi szakszervezeti tisztségviselőknek.

A közlemény szerint a szakszervezet akkor szembesült ezzel a problémával, amikor a Pápai Hús 1913. Kft. ügyvezető igazgatója azonnali hatállyal, előzetes egyeztetés nélkül felmondott a cégnél működő alapszervezete vezetőjének, aki nemcsak a HDSZ helyi elnökeként tevékenykedett, hanem elnöke volt az üzemi tanácsnak és tagja a cég felügyelőbizottságának is. Munkaviszonyának megszüntetésével súlyos sérelem érte.

A függetlenített érdekvédő elbocsátását a cégvezető bizalomvesztéssel indokolta, ami egy szakszervezeti tisztségviselő esetében, akinek munkájához tartozik a konfliktusok felvállalása, értelmezhetetlen – mutat rá a HDSZ közleményében.

A szakszervezet arra kérte a képviselőket, hogy az Országházban kezdeményezzék a munka törvénykönyve módosítását, hogy a választott szakszervezeti tisztségviselők egzisztenciájuk veszélyeztetése nélkül láthassák el a szociális párbeszéd keretében vállalt feladatukat.

A HDSZ olyan értelmű módosítást javasol, hogy bizalomvesztésre hivatkozva ne lehessen szakszervezeti tisztségviselőnek felmondani, valamint azt, hogy a munka törvénykönyve 273. paragrafusa egészüljön ki egy új bekezdéssel, miszerint „a választott szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállalóval szemben alkalmazandó azonnali felmondás előtt előzetesen ki kell kérni a megfelelő szakszervezeti szerv véleményét”.

A szakszervezeti vezető elbocsátásával kapcsolatban Uzsoky András, a csődeljárás alatt lévő Pápai Hús 1913 Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek október elején azt mondta: a szakszervezeti titkár nem a munka törvénykönyve szerint végezte a szakszervezeti munkáját és súlyosan megszegte a gyár belső szabályait. Az elbocsátás dolgozói bejelentésre indult, a belső vizsgálat olyan anomáliákat tárt fel, amelyeket köztulajdonban lévő cég nem nézhet el – hangsúlyozta akkor az ügyvezető igazgató.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.