A munkavállalói biztosíték a gyakorlatban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkavállalói biztosíték a magyar munkajog „új” intézménye, azt a korábbi munkajogi kódexek egyike sem ismerte. Funkciója a munkavállalókkal szembeni kártérítési igények kielégítésének megkönnyítése.


A biztosíték tulajdonképpen az óvadék egy olyan sajátos formája, amelyből a jogosult igényét közvetlenül nem elégítheti ki (ld. alább). Az arról szóló megállapodást a feleknek írásba kell foglalnia – akár a munkaszerződésbe, akár attól elkülönülten – és abban meg kell állapodniuk annak mértékében is, amely nem haladhatja meg a munkavállaló egyhavi alapbérének összegét.

A megállapodás feltétele, hogy a munkavállaló munkaköre ellátása során pénzt vagy értéket vegyen át, illetve ezek kifizetését, átadását teljesítse, vagy ilyen tevékenység teljesítését ellenőrizze. Tipikusan ilyen munkakörök lehet például a pénztáros, a kontroller, a belső ellenőr, de akár a munkavállalók étkezési jegyeit kezelő HR asszisztens is. Figyelemmel kell lenni azonban arra, hogy olyan munkakörökben, ahol a pénz vagy érték kezelése nem a munkakörhöz tartozó rendszeres tevékenység, hanem arra eseti jelleggel kerül sor, a munkavállalói biztosíték alkalmazásának nincsen helye (például a munkavállaló eseti jelleggel kiküldetéséhez megkapja a cégautót), és legfeljebb a megőrzési felelősség szabályainak alkalmazására kerülhet sor.

A munkáltatónak az átvett biztosítékot egy elkülönített számlán kell elhelyeznie. A munkavállaló alapbérének növekedése nem hat ki a biztosíték összegére: annak felemelése erre a körülményre tekintettel nem köthető ki, ugyanakkor a felek a megállapodásukat közös megegyezéssel módosíthatják, illetve a biztosíték „kimerülése” esetén újabb biztosíték nyújtásáról megállapodhatnak.

Az óvadék – polgári jogi alkalmazásának – célja az, hogy abból a jogosult követelését közvetlenül kielégíthesse. Ez a munka világában annyiban módosul, hogy a munkáltató a munkavállalói biztosítékból követelését a munkabérből levonás szabályainak alkalmazásával elégítheti csak ki. Azaz, a munkavállaló beleegyezésével abból a követelés levonható, de annak hiányában csak végrehajtható határozat alapján elégítheti ki követelését a munkáltató a biztosítékból.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Tegyük fel, hogy a pénztáros munkakörben dolgozó munkavállalónál a munkáltató pénztárhiányt állapít meg, amelynek összegét mint kárt a munkavállalói biztosítékból le kívánja vonni. Ezt vagy a munkavállaló beleegyezésével teheti meg, vagy pedig végrehajtható határozat (fizetési felszólítás, fizetési meghagyás, vagy bírósági ítélet) alapján. Ezek birtokában azonban a kár összege a munkavállaló munkabéréből is levonható lenne.

A munkavállalói biztosíték alkalmazásának gyakorlati korlátját jelentheti az a tény, hogy – bár a munkáltató ragaszkodna a biztosíték adásához a munkaviszony létesítésekor – az igen jelentős anyagi megterhelést jelent a munkavállalóknak, és nem feltétlenül tudja azt teljesíteni. Különösen gyakori lehet ez a helyzet, ha munkavállaló az új munkahelyre belépését megelőzően hosszabb ideig volt álláskereső.Tételezzük fel, hogy a munkáltató a károkozás miatt a munkavállaló munkaviszonyát azonnali hatállyal meg is szünteti. Ekkor pedig szembesül azzal, hogy a munkavállalói biztosítékot a munkaviszony megszűnésekor a jegybanki alapkamattal növelt összegben haladéktalanul vissza kell fizetnie a munkavállalónak, ami miatt – a munkavállaló beleegyezésének hiányában – abból követelését kielégíteni biztosan nem tudja. Amennyiben a munkavállaló a levonáshoz hozzájárul, akkor a követelést – a levonásmentes munkabérrészig – a munkaviszony megszűnését követő ötödik napon esedékes munkabérből is levonhatná a munkáltató. Természetesen a munkavállalói biztosíték – tekintettel arra, hogy annak összege szinte biztosan magasabb, mint a levonható munkabér – nagyobb biztosítékot jelenthet, de éppen a legsúlyosabb munkavállalói kötelezettségszegések esetén nem eredményez lényeges különbséget, hiszen felhasználásához a munkavállaló hozzájárulása szükséges. A hozzájárulás hiányában a végrehajtható határozat beszerzésére pedig az azonnali hatályú felmondás 15 napos szubjektív határideje miatt a munkáltatónak nincsen lehetősége.

A munkavállaló nehezedő anyagi teher némileg csökkenthető, ha a biztosíték adására munkabérelőleget nyújt a munkáltató, amelyet 6 hónap alatt von le a munkavállaló munkabéréből, és a munkavállaló a munkabérelőlegből teljesíti a munkavállalói biztosítékot. Természetesen rövid távon ezzel a munkáltató nem kerül lényegesen eltérő helyzetbe ahhoz képest, mintha egyáltalán nem kerülne sor biztosíték adására, hiszen gyakorlatilag a saját pénzét helyezi a letéti számlára, de sok esetben már maga a biztosíték adás ténye is ösztönzőleg hat a szokásosnál is nagyobb odafigyeléssel történő munkavégzésre és segít elkerülni a káreseményeket. 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.