A munkavállalóknak kedvez majd a szlovák Mt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bővül a munkaviszonynak minősített foglalkoztatási formák köre, korlátozzák a határozott időre szóló munkaszerződések meghosszabbításának lehetőségeit, visszaáll a felmondási idő és a végkielégítés egyidejű alkalmazásának gyakorlata, ha a szlovák parlament elfogadja a kormány törvényjavaslatát.


Bemutatta a Munka törvénykönyve módosításának tervezetét a szlovák munka, szociális és családügyi tárca Pozsonyban, a több hónapos egyeztetés eredményeként létrejött törvénytervezet a beterjesztő szerint többnyire a munkavállalók érdekeit szolgáló változtatásokat tartalmaz.

Többet szeretne tudni az új magyar Munka Törvénykönyvéről?

Szeptember 7.: Munkajogi szakokleveles tanácsadók továbbképzése a munkajog 2012-ben hatályba lépő szabályaihoz kapcsolódóan – PTE
Szeptember 11: HR Mozaik
Szeptember 13: Így alkalmazzuk az Új Munka Törvénykönyvét a gyakorlatban Országos Szakmai Konferencia – Pécs – munkaügy-HR
Október 9-11: IX. Magyar Munkajogi Konferencia Visegrád
Az összes Rodin-konferenciát itt találja.
Munkajogi e-kommentár – Online kommentár az új Munka Törvénykönyvéhez

A CompLex Kiadó friss munkajogi kiadványai:

Az új munka törvénykönyve – munkáltatóknak
Az új munka törvénykönyve – munkavállalóknak

„Sikerült a Munka törvénykönyve olyan módosítását kidolgoznunk, amelynek nem lesznek vesztesei” – jelentette ki a javaslat ismertetése során Ján Richter munka, szociális és családügyi miniszter, utalva arra, hogy a csomag részben kompromisszumos megoldások elfogadásával jött létre. Hangsúlyozta: a módosítás nem bontja meg a munkavállalók és a munkaadók közötti egyensúlyt, hanem megerősíti azt, mivel a megegyezéseknek köszönhetően, a közeljövőben nem lesz szükség a jogszabály további módosítására.

A Munka törvénykönyvének megváltoztatása iránti elkötelezettségét Robert Fico kormánypártja (Irány – Szociáldemokrácia – Smer-SD) már akkor jelezte, amikor a jogszabályt Iveta Radicová kabinetje liberalizálta. Ez a liberalizáció a jelenlegi kormány álláspontja szerint jelentős mértékben rontott a munkavállalók helyzetén. A módosításról a jövő héten kezdődő szeptemberi ülésén tárgyal a pozsonyi törvényhozás. Tekintetbe véve a plénumon belüli erőviszonyokat és azt, hogy a Munka törvénykönyvének módosítása a kormányprogram egyik hangsúlyos pontja, annak elfogadásával lehet számolni.

A csomag a többi között stabilizálja a megbízási szerződés alapján munkát vállalók helyzetét, mivel az a jövőben munkaviszonynak számít majd, az így munkát vállaló is érvényesítheti a minimálbérre való jogigényét. Az újítás megszűnteti azt a lehetőséget, hogy a kollektív szerződésekben a törvénykönyvben foglaltaknál rosszabb feltételeket is megállapíthassanak. A jogszabály korlátozza a határozott időre szóló munkaszerződések újbóli megkötésének lehetőségeit is. Ennek alapján a jövőben két év alatt legfeljebb két határozott időre szóló szerződést köthet majd alkalmazottjával a munkaadó, ez a korlátozás leginkább a munkaerő-közvetítő ügynökségeket érinti majd.

A módosítás ismételten bevezeti a felmondási idő és a végkielégítés egyidejű alkalmazásának gyakorlatát. Ennek alapján a munkaadó ismét köteles lesz végkielégítést fizetni elbocsájtott alkalmazottjának. A végkielégítés összege a ledolgozott évek függvényében 1 és 5 havi bruttó bér között mozog majd.

Bővülnek a jogtalanul elbocsájtott alkalmazottak érdekérvényesítési lehetőségei is, a bíróság által ilyennek ítélt esetekben akár 36 havi bér kifizetésére is jogosultak lehetnek.

A jogszabály-módosítást, már annak előkészületi szakaszában sok bírálat érte az ellenzék egy része, valamint néhány munkáltatói érdek-képviseleti szervezet részéről. A Munkáltatók Uniója (RÚZ) szerint például annak hatályosítása közvetve 50 ezer munkahely megszüntetését okozhatja. A szaktárca ellenben – az elmúlt tíz év munkanélküliségi adatai valamint a GDP alakulásának tükrében – azt állítja: a foglalkoztatottságra a Munka törvénykönyvének módosításai nincsenek jelentős hatással. „A foglalkoztatottság mértéke, nem attól függ, hogy jobb vagy baloldali kormányzat által elfogadott Munka törvénykönyve van-e érvényben, azt a gazdaság fejlődési üteme határozza meg” – szögezte le Ján Richter.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.