A műszakpótlékra való jogosultságról a Kúria elvi határozata fényében


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bár az alábbi információt már sok szerző papírra vetette, a tapasztalat azt mutatja, hogy sokak számára nem ismert, hogy a Kúria az itt ismertetett döntésében irányt mutatott a munkáltatók számára.

A bérpótlékok, így a műszakpótlék is, az általános munkafeltételektől eltérő, az alapbér megállapításánál figyelembe nem vett körülmények között (pl. eltérő időszakban) végzett munka külön díjazása.

Amikor a munkavállalók az általánostól eltérő időszakban végeznek munkát, az hátrányosan érinti az életviszonyaikat. Állandó munkaidő-beosztás esetében viszont tudnak alkalmazkodni a körülményekhez, és ennek megfelelő életvitelt tudnak kialakítani.

A munkaidő-beosztás rendszeres változása azonban hátrányosan érinti a munkavállaló megszokott életét, és aránytalan megterhelést jelent a számára.

A műszakpótlék rendeltetése a munkaidő-beosztás váltakozásával járó megterhelés kompenzálása.

Az Mt. 141.§-a rendelkezik a műszakpótlékra jogosító feltételekről.

141. § (1) A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár.

Fenti rendelkezés értelmében, amennyiben a munkavállaló 18 óra és másnap reggel 6 óra közötti időtartamban végez munkát, a műszakpótlékra jogosító feltételek vizsgálata során azt is vizsgálni kell, hogy a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaidejének kezdő időpontja rendszeresen változik-e. A fent idézett jogszabály ugyanis a műszakpótlékra való jogosultság feltételeként szabja azt is, hogy a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje rendszeresen változzék.

Az Mt. 141. § (2) bekezdése rögzíti, hogy az (1) bekezdése alkalmazásában mi minősül rendszeres változásnak.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van.

A fent idézett 141.§ (2) bekezdésének értelmezése korábban sok munkáltató számára okozott nehézséget, fejtörést, sőt szakemberek, jogászok körében is bizonytalanság mutatkozott abban a kérdésben, hogy a feltételként előírt „egyharmad” a legkorábbi és a legkésőbbi időpont közötti 4 óra eltérésre konnyuktív feltételként értélmezendőek-e?

A Kúria 11/2019. számú munkaügyi elvi határozata (Kúria Mfv. III. 10.206/2018) ad választ a legfontosabb kapcsolódó kérdésekre, így segít eldönteni, hogy mi a Munka Törvénykönyve műszakpótlékra vonatkozó szabályának helyes értelmezése.

A Kúria az alábbiakat mondja a kérdésről

Az Mt. 141. § (2) bekezdése határozza meg, hogy mit kell az (1) bekezdés alkalmazásában rendszeres változásnak tekinteni.

Rendszeres változás, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér. További feltétel, hogy a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra különbség legyen.

A jogalkotó a két feltételt a „valamint” szóval kapcsolta össze, ami egyértelműen azt jelenti, hogy két független, de konjunktív feltételről van szó, amelyek együttes fennállása eredményezi a változás rendszerességét. Azaz, az első feltétel azt kívánja meg, hogy az adott hónapban a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltérő legyen. Ettől függetlenül, az első feltételben foglalt elemekre tekintet nélkül kell megállapítani, hogy az adott hónapban a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között van-e legalább négy óra eltérés.  A második feltétel kapcsán a legkorábbi és a legkésőbbi időpontnak van jelentősége.

A felsőfokú szóalak használatából következik, hogy minden hónapban csak egyetlen legkorábbi és egyetlen legkésőbbi időpont lehetséges. A törvény szerint e két időpont között kell megvizsgálni az eltérés mértékét, és ha ez eléri a négy órát, úgy a második feltétel teljesül. Annak nincs jelentősége, hogy az adott hónapban megállapítható legkorábbi és legkésőbbi időpont egyébként hány munkanapon valósul meg, mivel az előfordulás gyakoriságára nincs követelmény a jogszabály szövegében. Amennyiben a jogalkotó csak az egyharmad időn belüli négy órás eltérést kívánta volna bérpótlékkal ellentételezni, úgy ennek megfelelően kellett volna a jogszabály szövegét alakítania.

A Kúria okfejtését figyelembe véve a „rendszeres változás” feltételének a vizsgálata során:

• Meg kell tehát határozni, hogy az adott hónapban a beosztása alapján hány munkanapot dolgozott a munkavállaló.
• Ki kell számolni, hogy ezen munkanapoknak mennyi az egyharmad része.
• Meg kell vizsgálni, hogy hányszor változott, hányszor volt eltérő a munkaidő kezdő időpontja.

Mind az egyharmad, mind a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont közötti négy óra eltérés számításánál a havi munkaidő beosztást kell figyelembe venni.

Még egy fontos megjegyzés!

A pótlékra való jogosultság nincs összefüggésben a munkáltató tevékenységével, nem feltétel, hogy a munkáltató több műszakos tevékenység keretében foglalkoztassa a munkavállalót.

A cikk szerzői Barabás Miklós társadalombiztosítási szakember, közgazdász, valamint Táborossyné dr. Morvai Zsuzsanna társadalombiztosítási szakember, jogász, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatói.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.