A pótszabadságok és a családjog


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény szabadságra (alapszabadságra és pótszabadságra) vonatkozó rendelkezései 2013. január 1. napján léptek hatályba.


A gyermek nevelésével kapcsolatos pótszabadság

A pótszabadságra vonatkozó rendelkezések szerint a munkavállalót a tizenhat évesnél fiatalabb egy gyermeke után kettő, két gyermeke után négy, kettőnél több gyermeke után pedig összesen hét munkanap pótszabadság illeti. A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: 1992. évi Mt.) 132. § (2) bekez­désének szabályozása szerint ez a pótszabadság a szülők döntése alapján a gyermek nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót (aki jellemzően az édesanya volt) vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt illette meg.

Az új szabályozás értelmében a gyermek nevelése érdekében biztosított pótszabadság főszabályként egyidejűleg mindkét szülőt megilleti. Az Mt. 118. § (1) bekezdése értelmében ugyanis ez a pótszabadság a munkavállaló részére jár, tehát a jogalkotó már nem teszi azt vizsgálat tárgyává, hogy a gyermek nevelésében melyik szülő vállal nagyobb szerepet.

Megítélésem szerint helyes volt ebből a nézőpontból kiindulni, hiszen ennek alapja az, hogy a gyermeket az együtt élő szülők közösen nevelik és egy adott életszakasz vagy élethelyzet alapján változhat az (például a szülők munkahelyi leterheltsége, valamelyik szülő esetleges megbetegedése stb.), hogy egyes időszakokban melyikük vállal nagyobb szerepet gyermeke nevelésében.

Felmerül azonban a kérdés, hogy mi lesz a helyzet abban az esetben, ha a szülők elválnak, ilyenkor is fennmarad-e mindkét szülő pótszabadságra való jogosultsága.

A törvényi szabályozás erre egyértelmű választ ad, amikor meghatározza, hogy ezen pótszabadság szempontjából kit kell gyermeknek tekinteni. Definiálja ugyanis, hogy gyermeknek a családok támogatására vonatkozó szabályok szerinti saját háztartásban nevelt vagy gondozott gyermeket kell tekinteni [Mt. 294. § (1) bekezdés c) pont]. Házasság felbontása esetén tehát ez a pótszabadság azt a szülőt illeti meg, akinél a gyermek a szülők megállapodása vagy a bíróság ítéleti rendelkezése folytán elhelyezésre kerül.

A gyermeket ugyanis az a szülő neveli saját háztartásában, akinél elhelyezték, a különélő szülő pedig tartásdíj fizetése útján járul hozzá a gyermeke tartásához. A gyermektartásdíj célja pontosan az, hogy az a szülő, aki a gyermekről nem háztartásában, vagyis nem természetben gondoskodik, pénzbeni szolgáltatásként biztosítsa azokat az anyagi feltételeket, amelyek a kiskorú gyermeke megfelelő megélhetéséhez szükségesek.

A családjogi helyzet megváltozásáról tudnak a szülők, tehát az édesanya és az édesapa, azonban kérdés, hogy a munkáltató milyen módon szerez erről tudomást. A munkáltatót véleményem szerint megilleti a vizsgálódás joga, a munkavállalójától írásbeli nyilatkozatot kérhet arról, hogy saját háztartásában neveli-e a gyermeket, figyelemmel arra, hogy amennyiben a munkavállaló úgy veszi igénybe ezt a pótszabadságot, hogy az neki nem jár, az arra a napra kifizetett munkabért a munkáltató visszakövetelheti [például az Mt. 285. § (2) bekezdése alapján kiadott fizetési felszólítással].

A munkavállalót is terheli az Mt. 6. § (2) bekezdése alapján a munkáltatóval való együttműködési kötelezettség, ugyanezen szakasz (4) bekezdése pedig előírja, hogy a munkajogviszony alanyai kötelesek egymást tájékoz­tatni minden olyan adatról, tényről, körülményről, vagy ezek változásáról, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.

Munkajogi kiskönyvtár csomag

A Munkajogi kiskönyvtár sorozat 2014-ben megjelent kötetei csomagban 20% kedvezménnyel kaphatók. A csomag A munka díjazása; A munka és a pihenőidő szabályai; A munkaviszony megszűnése és megszüntetése című kiadványainkat tartalmazza.

 

Bővebb információk és megrendelés itt.

A törvény által meghatározott általános magatartási követelmények alapján egyértelmű, hogy a munkavállaló egyébként köteles arról tájékoztatni a munkáltatóját, ha a gyermeket már nem a saját háztartásában neveli.

Dr. Németh Andrea, a HR-Munkajog szaklap 2014/5. számában megjelent cikkéből megtudhatja azt is, hogy váltott gyermekelhelyezés esetén hogyan jár pótszabadság.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.