A tévedés és a megtévesztés szabályai a munkajogban


Bármely megállapodás érvényes létrejöttéhez szükség van a felek kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozatára. Abban az esetben ugyanakkor, ha valamelyik fél jognyilatkozata tévedésen vagy megtévesztésen alapul, a nyilatkozatot tevő akarata látszólag ugyan teljes, a tévedés vagy megtévesztés felismerésével azonban egyik-másik (adott esetben akár mindkét) fél egyáltalán nem vagy más tartalommal tette volna meg jognyilatkozatát. Az alábbiakban az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat ismertetjük.

A tévedés vagy megtévesztés hatására tett jognyilatkozathoz a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) az érvénytelenség jogkövetkezményét, ennek két fajtája közül a megtámadhatóságot fűzi.

Megtámadhatóságról akkor beszélünk, ha a jognyilatkozat ugyan hibás, ám mivel a hiba csak kisebb jelentőségű (a semmisséget megalapozó érvénytelenségi okokhoz képest legalábbis), az érintett döntésén múlik, hogy él-e a megtámadás jogával. A megtámadás alatt olyan egyoldalú jognyilatkozat megtételét kell érteni, amivel a megtámadás jogát gyakorlónak az a célja, hogy a megtámadott jognyilatkozat érvénytelenné váljon, hiszen annak érvényes mivolta számára valamely ok miatt hátrányos lenne.

Az Mt. szerint tévedés címén a megállapodás két feltétel együttes fennállása esetén támadható meg. Egyrészt az egyik félnek a megállapodás valamely lényeges körülményét illetően tévedésben kell lennie. Lényeges körülményt érint a tévedés, ha például a munkavállaló abban a hiszemben van, hogy a munkáltató a munkába járáshoz buszjáratot biztosít arról a településről, ahol lakik, ám kiderül, hogy ezt nem nyújtja a munkáltató, és autója sincs a dolgozónak.

Másrészt a tévedés megállapításához szükség van arra is, hogy az érintett fél tévedését a másik fél okozza vagy legalább annak a lehetősége fennálljon, hogy azt felismerje [Mt. 28. § (1) bekezdés]. Az „okozás” aktív cselekvést feltételez, tehát egy olyan magatartásról van szó, aminek a hatására alakul ki a hamis tudattartalom, ez maga a megtévesztés. Ezzel szemben a „felismerés” passzív magatartásra utal. Ez azt jelenti, hogy a tévedéssel érintett fél tévedéséről a másik fél az elvárt figyelem tanúsítása esetén tudhatott volna. Így például a munkáltaltónak bár lehetőségében állt volna, a kellő figyelem elmulasztása miatt nem ismerte fel a munkavállaló tévedését. Érdemes hozzátenni ugyanakkor azt is, hogy a feleket egyébként is együttműködési kötelezettség terheli. Ennek alapján már a munkaviszony létesítésekor kötelesek egymást a felek minden lényeges tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni [Mt. 6. § (4) bekezdés].

A tévedés egyik altípusának tekinthető a közös téves feltevés. Ez esetben mindkét – avagy adott esetben valamennyi – fél a szerződés valamely lényeges körülménye tekintetében ugyanabban a téves feltevésben volt annak megkötésekor [Mt. 28. § (1) bekezdés]. A közös téves feltevésre alapított megtámadás esetén a bíróság nemcsak a szerződés szövegét veszi figyelembe, hanem a felek szerződéskötést megelőzően tett nyilatkozatait és azokat a körülményeket is, amelyekből a felek szerződéskötési akarata megismerhető.

A megtévesztés is külön megtámadhatósági okként került nevesítésre az Mt.-ben. Ez esetben szándékos tévedésbe ejtés, illetve tévedésben tartás valósul meg. Végül ugyanúgy a megtévesztés szabályait kell alkalmazni abban az esetben is, ha a megtévesztés harmadik (tehát a munkaviszonyban félként nem szereplő) személy részéről történik és erről a másik fél tudott vagy tudnia kellett. Ez a szabály azt hiúsítja meg, hogy a munkaviszonyban szereplő bármelyik fél mentesülni tudjon a felelősség alól azáltal, hogy egy külsős személyt bíz meg valamely jogsértő magatartás tanúsításával.

A megállapodás megtámadására tévedés esetén a tévedésben lévő fél, közös téves feltevés esetén bármelyik fél, megtévesztés esetén a megtévesztett fél jogosult. Nem támadhatja meg a szerződést az, aki a tévedését felismerhette vagy a tévedés kockázatát vállalta [Mt. 28. § (2) bekezdés]. Ezért például az a munkavállaló, aki a munkaszerződés aláírásának időpontjához képest csak pár hónappal később döbben rá, hogy annak megkötésekor tévedésben volt, nem hivatkozhat erre a megtámadási okra, ha a munkaszerződést annak elolvasása nélkül írta alá. Amennyiben ugyanis elolvasta volna a szerződést, felismerhette volna tévedését.

A megtámadást 30 napon belül, írásban kell közölni a másik féllel, amely határidő a tévedés felismerésétől veszi kezdetét. A megtámadás joga 6 hónap elteltével nem gyakorolható [Mt. 28. § (7)–(8) bekezdés]. Amennyiben tehát a megállapodás megkötésekor az egyik fél például megtévesztette a másikat, a megtévesztett félnek a tévedés felismerésétől kezdve 30 napja van a megtámadását közölnie. Ha ebből a határidőből kicsúszik, a megállapodás érvényes marad. Érvényes marad továbbá a jognyilatkozat akkor is, ha a megtámadásra okot adó eseménytől számítva 6 hónap már eltelt, akár fény derült a megtévesztésre, akár nem.

Megjegyzendő, hogy nyilvánvaló elírás esetén nem indokolt a megtámadás, hiszen ez esetben nem áll fenn akarathiba. Az elírás egyszerűen orvosolható annak kijavításával.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.