Átfogó az új Ptk. hatása a munkajogra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új Polgári Törvénykönyv hat a mindennapi munkajogi jogalkalmazásra, a munka törvénykönyve és a Polgári Törvénykönyv viszonya többrétű – mondta el interjúnkban dr. Pál Lajos ügyvéd, akivel az új polgári jogi szabályozás munkaviszonyra gyakorolt hatásáról beszélgettünk, megelőlegezve ezzel az idén ősszel október 14. és 16. között – immáron tizenegyedik alkalommal – megrendezésre kerülő XI. Magyar Munkajogi Konferencia egyik kiemelt témáját is.


A XI. Magyar Munkajogi Konferencia egyik kiemelt témája az új polgári jogi szabályozás hatása a munkaviszonyra. Ennek apropóján kérdem: az új, már hatályos Ptk.-nak mennyire érezhető a hatása a munka világára?

A konferenciának az egyik fő témája valóban az új Polgári Törvénykönyv, s annak a munkaviszonyra gyakorolt hatása lesz, ami nyilván elég jelentős hatás. Bár a joggyakorlatra gyakorolt hatást értékelni még nem tudjuk, hiszen március 15-én lépett hatályba az új Ptk. Ítélkezési gyakorlat még nincs, de az egész biztos, hogy az új Polgári Törvénykönyvnek nagyon komoly hatása lesz, hiszen a Ptk. jelentős számú paragrafusát kell majd alkalmazni a jogalkalmazóknak. Ahhoz kell hozzászokni, hogy nem elegendő csak a munka törvénykönyvét forgatni, hanem sokszor szükséges a Polgári Törvénykönyvet is.

A két törvény kapcsolata többrétű. Egyrészt sok kérdés nincs szabályozva a munka törvénykönyvében, hanem a Ptk. jelenti a mögöttes szabályozást. A Ptk. bizonyos rendelkezéseit kell alkalmazni tehát a munkaviszony keretében, ami a korábbinál sokkal felkészültebb jogalkalmazót kíván majd. A konferencián ezeket a kérdéseket alaposan fogjuk taglalni, ezzel is próbálva segíteni a jogalkalmazók munkáját.

Azok a nagyobb vagy akár kisebb méretű vállalatok, amelyek tudatosan viszonyulnak a munkajogi változásokhoz, elkezdték már átírni a munkaszerződések sablonjait?

Nem, nem így kell a változás hatását elképzelni, az új Ptk. nem közvetlenül a munkaszerződésekre, sokkal inkább a mindennapi munkajogi jogalkalmazásra hat. A Ptk. kötelmi jogi része a munkaviszonyból származó jogok gyakorlása és kötelezettségek teljesítése során határozza meg a mozgásteret a felek számára. Ennyiben hat a szerződésekre, de közvetlen hatása biztosan nincs rájuk.

Inkább egy olyan típusú hatása képzelhető el az új Ptk.-nak, hogy amikor jogvita merül fel, és a bíróság elé kerül az ügy, más lehet a megítélése, mint korábban?

Igen, de ennél átfogóbb a hatás. Hiszen amíg nincs vita, addig is hat a Ptk., addig is alkalmazni kell az új jogszabályokat. A jogszerűen eljáró munkáltatónak, vagy a jogait jogszerűen gyakorló munkavállalónak jogvita nélkül is figyelni kell a Ptk. alapelvi szabályaira, a jognyilatkozatokra vonatkozó szabályokra. A jogviszonyoknak csak egy töredéke végződik azzal, hogy valamilyen jogvita alakul ki, a jogviszonyok elsöprő többségében nincs jogvita, hanem a felek megfelelően alkalmaznak bizonyos szabályokat.

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül.
A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.
A szolgáltatást a munkajog.hu portál felületén keresztül éri el, ahol többféle csomagajánlat közül is választhat.

Részletes információ >>

A munkaadók szempontjából az új Ptk. egyik legnagyobb újítása a vezető állásúakra vonatkozó szabályok megváltozása volt. Ügyvédként jó iránynak tartja, hogy a munkaadók a felelősségbiztosítások felé orientálódva reagálnak a változásra?

Nagyon sok vitánk volt ebben a kérdésben. Én azért úgy látom, hogy mára már mindenki lehiggadt, és senki nem gondolja, hogy nagyon radikális változás történt volna. A vezető tisztségviselő harmadik személy felé viselt esetleges felelősségéről van szó, ennek az interjúnak a keretei nem engedik meg a téma részletes kifejtését, de annyi röviden elmondható: drámai változás nincs. Nyilván sok tényező befolyásolhatja, hogy a munkáltató köt-e felelősségbiztosítást, s milyet a vezető tisztségviselőjének a javára, de csak az új Ptk. miatt szerintem nem kell feltétlenül felelősségbiztosítást kötni, mert nem változott meg nagyon a jogi helyzet.

A HR&Munkajog által közölt interjúból az is kiderül, mi az, amire az új Ptk. kapcsán  kiemelten figyelni kell, s melyik az a tipikus terület, ahol a munkáltatók korábbi gyakorlata ma már visszaélésszerű joggyakorlást jelenthet.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.