Becsengetés – A munkavállaló képzése 1.


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szeptemberben nem csak a fiataloknak kezdődik az iskola, hanem – az élethosszig tartó tanulás jegyében – a munka mellett sok felnőttnek is indul valamilyen képzés. Akár a munkáltató finanszírozza ezeket az oktatásokat, akár a munkavállaló vállalja önként a részvételt, a munka és a tanulás összehangolása sok kérdést vet fel. Kötelező-e elengedi a munkavállalót az órákra? Ki fizeti a tandíjat? Le kell-e később dolgozni a tanulással töltött időt? dr. Kártyás Gábor blogbejegyzésében a munkavállaló képzésével összefüggő kérdéseket tekinti át.


A munkavállaló képzésének munkajogi megítélése alapvetően egy kérdéstől függ: a munkáltató kötelezte-e a munkavállalót a részvételre, vagy sem. Elsőként nézzük végig, mi a helyzet, ha a képzést a munkáltató rendelte el!

Az előírt képzés ideje munkaidő

A kötelezően előírt képzés ideje munkaidőnek számít, amelyre a munkavállalót munkabér illeti meg. A képzéssel érintett időszakban is tekintettel kell tehát lenni a munkaidő szabályokra. Például, a képzés napján sem lehet 12 óránál több a munkaidő, vagy figyelembe kell venni a napi és heti pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseket. Az is jogellenes, ha a képzéssel töltött időt a munkáltató később ledolgoztatja. Mivel a képzés ideje önmagában is munkaidő, idejét ugyanúgy teljesített munkaidőnek kell tekinteni, mintha a munkavállaló ténylegesen dolgozott volna.

Mivel a képzés ideje munkaidő, arra munkabér jár. Ez a díjazás nem minden esetben a munkavállaló alapbére. Ha ugyanis a munkavállaló a munkaidő-beosztása alapján a képzés idejére pótlékra is jogosult lenne, természetesen arra is igényt tarthat. Például, a heti pihenőnapra szervezet kommunikációs tréning idejére nem csak alapbér, hanem 100%-os pótlék is jár.

A munkáltató által elrendelt képzések költségeit – mint a munkaviszonnyal összefüggően felmerült költségeket – a munkáltató köteles finanszírozni (pl. tanfolyam díja, jegyzet költsége, vizsgadíj). Szemben a tanulmányi szerződés alapján teljesített képzésekkel, a munkáltató ezekért a költségekért cserébe semmilyen ellenszolgáltatást nem kérhet. Például, nem írhatja elő, hogy a munkavállaló bizonyos ideig nem szüntetheti meg egyoldalúan a munkaviszonyt, vagy ilyen esetben a képzés költségeit köteles lenne visszafizetni.

A képzést nem kell feltétlenül a munkahelyen szervezni. Azonban, ha a munkavállalónak nem a munkaszerződése szerinti munkahelyen kell megjelennie, úgy tekintettel kell lenni a kiküldetés szabályaira. Ilyen esetben ugyanis a munkáltató egyoldalú döntésével kötelezi a munkavállalót a szerződéses munkahelytől eltérő helyen való rendelkezésre állásra. A kiküldetés egyik fontos korlátja, hogy annak időtartama a naptári évenként a 44 munkanapot nem haladhatja meg.

Végül, a méltányosság elve alapján a munkáltató által elrendelt képzésen való részvételt a munkavállaló jogosan tagadja meg, ha az reá aránytalanul sérelmes. Ilyen eset lehet például, ha a munkavállaló házastársa kórházban van, és az ezzel járó feszültség, kötelezettségek miatt nem tud az oktatáson koncentrálni, az órákon részt venni.

A munkáltató a fenti szabályokat betartva bármilyen képzést előírhat a munkavállalónak (pl. szakmai továbbképzések, készségfejlesztő tréningek, nyelvtanulás).

Megítélésem szerint viszont – a munkavégzéshez szükséges feltételek biztosítása körében – kifejezetten kötelezettsége a munkakör ellátásához, a konkrét feladatok elvégzéséhez szükséges oktatások megszervezése. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az adott munkakörhöz szükséges iskolai végzettséggel rendelkező munkavállalót be kell tanítani a munkáltatónál ellátandó konkrét munkafolyamat sajátosságaira, a belső szabályzatokra stb. Ezeket a képzéseket tehát kötelezően biztosítani kell a munkavállaló számára.

Önkéntes képzés: vége a nagyvonalúságnak

Eddig arról volt szó, ha a képzést a munkáltató kötelezővé teszi. Más a helyzet, ha a tanulást a munkavállaló maga vállalja, akár hobbiból, akár saját foglalkoztathatósága tudatos fejlesztése érdekében. A korábbi törvény még bármilyen iskolai rendszerű oktatás esetén automatikusan munkaidő-kedvezményt biztosított a munkavállalónak. A munkavállaló tehát a törvény erejénél fogva mentesült a képzésen, vizsgákon való részvételhez, felkészüléshez szükséges időre a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól.

Többet szeretne tudni az új Munka Törvénykönyvéről, a vállalati képzésekről ?

Az összes Rodin-konferenciát itt találja.

Munkajogi e-kommentár – Online kommentár az új Munka Törvénykönyvéhez – aki most rendeli meg a Munkajogi E-kommentárt, 50 százalékos kedvezménnyel jelentkezhet a Rodin vidéki képzseire.

A CompLex Kiadó friss munkajogi kiadványai:

Ezt a rendkívül nagyvonalú szabályt az új Munka Törvénykönyve megszüntette, pontosabban egyedül az általános iskolai tanulmányok idejére tartja fenn. Ugyanakkor, az átmeneti rendelkezések szerint, a július 1-jét megelőzően megkezdett tanulmányokra a tanulmányok befejezéséig, de legfeljebb a jogszabály vagy az oktatási intézmény által előírt képzési idő tartamára továbbra is járnak ezek a kedvezmények. Alanyi jogon tehát nem mentesül kötelezettségei alól az iskolai rendszerű képzésre most szeptemberben beiratkozó munkavállaló. Így munkáltatójával meg kell állapodnia arról, hogy a tanulmányi kötelezettségeivel érintett napokon fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe, vagy például e napokra kérheti rendes szabadság kiadását. Természetesen annak sincs akadálya, hogy a munkáltató e napokra is fizessen valamilyen díjazást az önmagát fejlesztő munkavállalójának.

A munkavállaló képzésében sok esetben a szakszervezetek is szerepet játszanak. Fontos megjegyezni, hogy az új Munka Törvénykönyve külön szakszervezeti képzés, továbbképzés céljára igénybe vehető munkaidő-kedvezményt már nem ismer. Ezért a szakszervezet az új törvény szerint képzést csak az általános munkaidő-kedvezménye terhére szervezhet.

A munkaviszony melletti képzések sajátos esete, ha erről a felek tanulmányi szerződést kötnek. Ennek szabályait a következő bejegyzésben tekintem át.

dr. Kártyás Gábor blogja az új Munka Törvénykönyvéről az ujmunkatorvenykonyve.hu oldalon olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.