Cafeteria: kéthavi fizetésünkről is dönthetünk


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Aki még nem tette meg, a következő hetekben még kiválaszthatja béren kívüli juttatásait (cafeteria). Az eligazodást ugyan kissé megnehezíthetik a 2015-ös adóváltozások, számos elem azonban nem módosult: változatlan maradt az adómentes juttatások köre, így a munkáltatók és munkavállalók számára egyaránt jó lehetőség egyebek mellett a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás, a kockázati biztosítás vagy a teljes életre szóló életbiztosítás választása – derül ki a Generali sajtóközleményéből.


Több jelentős változást hozott a cafeteria-rendszerben az idei évre vonatkozó adószabályozás. Évi 200 ezer forintos keretig az eddigi adóterhek maradnak érvényben az olyan népszerű béren kívüli juttatásoknál, mint az Erzsébet-utalvány vagy a helyi közlekedési bérlet. Ezen értékhatár felett azonban már 51,17 százalékos közterhet viselnek.

Más a helyzet a Széchenyi Pihenő Kártya esetében, melynél évi 450 ezer forintig él az eddigi, kedvezményesebb, 35,7 százalékos adóteher. Számos juttatás maradt továbbra is adómentes, így például a sporteseményekre szóló belépők, a teljes életre szóló életbiztosítások, a bölcsődei támogatás, valamint a kockázati élet- és egészségbiztosítások illetve a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások.

Az átlagos cafeteria keretösszeg 290 ezer forint körül mozgott a tavalyi évben, míg a KSH adatai szerint a nettó átlagkereset a tavalyi évben a havi 155 ezer forintot sem érte el, azaz közel kéthavi fizetésünkről dönthetünk a cafeteria elemek kiválasztásakor. Fontos tehát, hogy körültekintő, anyagilag is a lehető legkifizetődőbb döntést hozzunk.

A rendelkezésre álló keretösszeget leginkább az adómentes juttatásokkal használhatjuk ki, melyek közül:

  • a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások több okból is hasznosnak lehetnek. Kellő odafigyelés, törődés, rendezett környezet, modern felszerelés, gyors és szakszerű ellátás, rövidebb várakozási idő, de a szolgáltatás számos olyan elemet is magában foglal, melyekre nem csak betegség esetén lehet szükség, így például megelőző szűrővizsgálatokon való részvételre is jogosít.
  • A minimálbér 30 százalékáig a munkavállalók számára szintén adómentes cafeteria-elemként választhatók a kockázati élet- és balesetbiztosítások, melyek például a pár héten belül gyógyuló csonttörésektől kezdve egészen a súlyos, maradandó egészségkárosodásokig, számtalan esetben nyújtanak gyors anyagi segítséget.
  • Érdemes lehet megfontolni a rendszeres díjfizetésű teljes életre szóló életbiztosítás beválasztását is a béren kívüli juttatások közé. A konstrukció kiváló hosszabb távú befektetést jelenthet a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben.

Habár nem adómentesen, de a meghatározott egyedi értékhatár mellett kedvezményes, 35,7 százalékos közteher mellett kérhető önkéntes nyugdíj- vagy egészségpénztári hozzájárulás is.

Szabályzattár több mint 30 elérhető szabályzattal
Teljesítse az előírásokat, és szervezze meg cége hatékony működését!
A tartalomból: szervezeti és működési szabályzat, számviteli politika, pénzkezelési szabályzat, transzferár-nyilvántartás minta, cafeteria szabályzat, munkavédelmi szabályzat, kollektív szerződés stb.

Kapcsolódó cikkek

2024. december 13.

Nyílt levelet írt a fővárosi képviselőknek 17 szakszervezet

Nyílt levélben kérik a fővárosi tulajdonú cégeknél működő reprezentatív szakszervezetek vezetői a Fővárosi Közgyűlés képviselőit, hogy minél előbb hagyják jóvá Budapest jövő évi költségvetését, mert 27 ezer fővárosi munkavállaló csak így kaphatja meg januártól a tervezett emelt bérét.

2024. december 11.

Nem lesz pulykapénz a minisztériumokban

A minisztériumok nagy részénél idén is elmarad a karácsonyi osztogatás, egyedül a Honvédelmi Minisztérium jelezte, ajándékcsomagokkal kedveskedik a munkatársainak.