Csökkennek a reálbérek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nemzetgazdaságban – a legalább 5 fős vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – a bruttó átlagkeresetek 4,3, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 1,4 százalékkal nőttek januárban, éves összevetésben – közölte honlapján a KSH. Januárban éves összevetésben 5,5 százalékkal nőtt az árszínvonal, így az átlagkereset vásárlóereje csökkent.


Az átlag mögött komoly eltérések húzódnak: az egykulcsos szja-rendszer bevezetése és az adójóváírás kivezetése nyomán a jól keresők átlagosan több, a keveset keresők pedig átlagosan kevesebb pénzt visznek haza.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 219 100 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók 225 000, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 206 800 forintot kerestek – írja a KSH.

A költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél foglalkoztatottak egy részére az adó- és járulékváltozások ellentételezésére bérkompenzációt kapott. A statisztikusok adatai szerint januárban a költségvetési szférában teljes munkaidőben dolgozók 56 százaléka átlagosan 10 300 forintot kapott ilyen módon.

A KSH friss adataiból kiderül: a nemzetgazdaságban – az 5 fő feletti vállalkozásokban, a költségvetési szférában és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – alkalmazásban állók száma – a közmunkásokéval együtt – 38,6 ezerrel csökkent az év első hónapjában.

A KSH részletes jelentése itt olvasható.

(forrás: KSH)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 31.

Eljárás a munkaviszony megszüntetése esetén

Munkavállalói felmondás esetén – amennyiben nem áll fenn a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítése alóli mentesülési ok – utolsó munkában töltött napnak az a nap számít, amikor a munkavállaló utoljára volt köteles a munkavégzési kötelezettségének eleget tenni – a Kúria eseti döntése.

2024. május 30.

85 százalékra emelné a kormány a foglalkoztatási rátát

A kormány a mostani 80 százalék körüli szintről 85 százalékra kívánja növelni a foglalkoztatási rátát 2030-ra, a cél elérése érdekében az inaktívak számát kell csökkenteni – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági minis

2024. május 29.

Értesítést küld a NAV-Mobil a jogviszonyváltozásokról

A foglalkoztatási adatok bármikor ellenőrizhetők a NAV-Mobilban, májustól pedig már push üzenetet is küld az alkalmazás a biztosítotti jogviszony változásairól – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden.