Digitalizáció a munkahelyeken – Országos kutatás indult


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bejelentheti-e a betegszabadságát a Facebookon? Szokta olvasni munkahelyi leveleit a szabadsága alatt a telefonján? Kényelmesebb vagy nehezebb lett az életünk, mióta a munkahelyekre is betört a digitális technika? Ezekre a kérdésekre keresi a választ egy most induló felmérés.


A digitális technika ma már életünk minden területén jelen van, így a munkahelyeken is. Egyre többek számára bevett munkaeszköz a számítógép, a tablet, vagy az okostelefon. Az új technológiák és eszközök révén a munkahelyek átalakulóban vannak. „A hangsúly már nem a munkaidőn vagy a munkahelyen van, hanem sokkal inkább a feladaton és annak elvégzésén. Ehhez mai virtuális világunkban elegendő egy számítógép és az internetkapcsolat, és nem az számít, hogy az előírt munkaidőben, a kijelölt munkavégzési helyen álljon rendelkezésre a munkavállaló” – mondta el Dr. Kártyás Gábor, egyetemi adjunktus, a kutatás vezetője.

Nem egyértelmű, hogy ezek a technikai változások a munkavállaló szempontjából előnyösek-e. Miközben egyszerűbbé válhat egyes feladatok elvégzése, kockázatos lehet, ha a munka – a modern eszközeink segítségével – beszivárog a magánéletünkbe is. Az is kérdéses, tudnak-e a munkavállalók alkalmazkodni az új munkakörnyezet elvárásaihoz. „Nem csak informatikai, technikai tudásról van szó. Kérdéses, hogy a rugalmasságot, vagy a gyors válaszkészséget milyen mértékben lehet elvárni a modern munkavállalótól, és ehhez milyen segítséget adhat a munkáltató” – vetette fel a kutatásvezető.

A munkaügyi szakemberekből álló kutatócsoport célja annak vizsgálata, milyen eszközökkel érhető el, hogy a munkaerő-piacon a digitalizáció előnyei érvényesüljenek. Ugyanakkor a modern technológiák esetleges veszélyei, káros hatásai csökkenjenek, illetve megelőzhetőek legyenek.

A kutatás része egy online kérdőív, amelyben a munkavállalókat kérdezik saját tapasztalataikról a témát érintően. A kérdőívet bárki kitöltheti, aki munkavállalóként dolgozik. Az adatfelvétel anonim, a válaszokból sem a munkavállaló, sem a munkáltató nem azonosítható.

Ha Ön is szeretne részt venni a felmérésben, és megosztani tapasztalatait, kérjük, kattintson a következő linkre:

http://goo.gl/forms/AzAZ80H2YZAdsGQv2

A kutatás eredményeiről 2017 elején hírt adunk oldalunkon.

A kutatás a Közösen a Jövő Munkahelyeiért Alapítvány támogatásával, a Magyar Munkajogi Tudományos Diák Egyesület szervezésében valósul meg.

 

Munkajogi kiskönyvtár csomag

Rendelje meg a Munkajogi kiskönyvtár sorozat 8-11. köteteit csomagban akciósan 8100 Ft + áfa áron!

Külföldiek magyarországi foglalkoztatása

Személyes adatok kezelése a munkaviszonyban

A munkaviszony létesítése

Bérszámfejtés a gyakorlatban
 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.