Egyre népszerűbb az egyszerűsített foglalkoztatás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén már 5,2 millió bejelentés érkezett a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, és még csak most kezdődik a betakarítási szezon.

Évről-évre egyre több munkáltató dönt az egyszerűsített foglalkoztatás mellett, hiszen ez a foglalkoztatási forma alkalmas leginkább a mezőgazdasági és turisztikai idényjellegű, valamint például a filmipari alkalmi munkaerőigények kielégítésére. Az így létesített munkaviszony népszerűségét többek között az is jól mutatja, hogy 2020-ban, a COVID-19 járvány ellenére összesen több mint hétmillió, ilyen jellegű bejelentés érkezett a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. Ez a szám pedig idén megdőlni látszik, hiszen 2021 harmadik negyedévének vége felé közeledve a NAV-nál már most közel 5,2 millió bejelentést regisztráltak és még csak most indult az őszi betakarítás időszaka – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) valamint a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. közleményéből.

Hogyan lehet bejelenteni

Az egyszerűsített foglalkoztatás számos előnnyel jár munkáltatói és munkavállalói oldalról egyaránt. Mivel szolgálati időnek minősül, az ebben a formában foglalkoztatott munkavállalók nyugdíj ellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra is jogosultak, továbbá mentesülnek az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelem megállapítása, valamint bevallása alól, ha az nem éri el a törvényben meghatározott keretösszeget. Emellett az egyszerűsített foglalkoztatás a munkáltató számára is igen hasznos, mivel kevesebb adminisztrációval jár, illetve adózás szempontjából is kedvezőbb és kiszámíthatóbb, mint a munka törvénykönyve szerinti ún. „rendes” munkaviszony.

A munkáltatók az egyszerűsített foglalkoztatással – a mezőgazdasági, illetve turisztikai idénymunkára, vagy akár filmipari alkalmi munkára – alkalmazott munkavállalót telefonon, a 185-ös számon, okostelefonról, tabletről a Google Play Áruházban és az App Store-ban is elérhető EFO vagy EFO pro alkalmazás használatával, laptop vagy asztali számítógép segítségével pedig a www.nav.gov.hu honlapon elérhető 21T1042E jelű adatlapon tudják bejelenteni a NAV-hoz. A beküldéshez a bejelentőnek élő, érvényes Ügyfélkapu regisztrációval kell rendelkeznie. A bejelentést papíron, illetve postán keresztül már nem lehet teljesíteni. Az elmúlt időszak digitalizációs trendjeit tükrözi, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentésekor is évről évre kevesebben választják a telefonos bejelentési lehetőséget és egyre inkább fordulnak az elektronikus csatornák felé.

Felhőben tárolják az adatokat

A NISZ reagálva a folyamatosan változó felhasználói igényekre és látva azt, hogy a mai mobileszközök milyen alkalmazásfejlesztési lehetőségeket kínálnak, a tavalyi év augusztusában elindította az EFO pro-t, amely a 2013-ban megjelent, népszerű egyszerűsített foglalkoztatásbejelentő mobilapp, az EFO továbbfejlesztése.

Az alkalmazás fő előnyei a felhő alapú adatmentés, a bejelentések módosításának lehetősége, az automatikus nyomtatványcsere, a több eszköz párhuzamos használatának lehetősége és a közvetlenül a könyvelői programokhoz alkalmazkodó adatállományok előállítása. Sőt, az új alkalmazás érintés útján képes kiolvasni a felhasználó adatait az új típusú személyazonosító igazolvány (eSzemélyi) elektronikus tároló eleméből.

Köszönhetően annak, hogy az okostelefonon elérhető EFO és EFO pro applikációk nagyon praktikusak, valamint használatuk nem igényel semmilyen speciális ismeretet, az alkalmazásokon keresztül történő bejelentések száma évről évre jelentősen emelkedik: 2020-ban az EFO és EFO pro alkalmazásokkal már közel 3 millió egyszerűsített foglalkoztatási bejelentést tettek a munkáltatók. Figyelemmel kísérve a havi beküldési adatokat, ez a tendencia várhatóan az idei évben is folytatódik.

Mire ügyeljünk az alkalmi vagy idényjellegű munkavégzés bejelentésekor?

Fontos, hogy a munkáltatónak a bejelentést még a munkavégzés megkezdése előtt kell megtennie. Ellenkező esetben ugyanis a foglalkoztatás nem minősül egyszerűsített foglalkoztatásnak, így arra az általános foglalkoztatásra vonatkozó adó- és járulékszabályokat kell alkalmazni!

A NAV felhívja a figyelmet arra, hogy egyszerűsített foglalkoztatás keretében munka csak a jogszabályokban meghatározott ideig végezhető, így tekintettel kell lenni az azonos felek közötti, egybefüggő foglalkoztatás időtartamára is. Ez az időtartam mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén egy naptári éven belül semmiképp sem haladhatja meg a 120 napot, alkalmi munka esetén pedig összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napra, egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napra, egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napra létesíthető.


Kapcsolódó cikkek

2023. március 24.

17 százalékkal emelik az alapbért az Audinál

Megállapodott az Audi Hungaria Zrt. és az Audi Hungária Független Szakszervezet (AHFSZ) az idei bérekről, miután a szakszervezet a pénteken megtartott bizalmi gyűlésén elfogadta a vállalat újabb ajánlatát – közölte a győri székhelyű járműgyártó vállalat.

2023. március 24.

Inflációkövető béremelést követelnek a postás szakszervezetek

A Postás Szakszervezet és a Magyar Postások Érdekvédelmi Szövetsége szervezésében 19 vármegyéből 19 kézbesítő adott át petíciót a vállalat vezérigazgatójának, amelyben érdemi tárgyalást, elfogadható béremelési ajánlatot sürgetnek; a benyújtott petíciót a Magyar Posta vezérigazgatója átvette – közölte a Postás Szakszervezet.

2023. március 24.

Egyszerre nőtt a foglalkoztatottak és munkanélküliek száma

2023 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 691 ezer volt, 26 ezerrel több, mint egy éve. A 2022. december és 2023. február közötti háromhónapos időszakban a foglalkoztatottak létszáma az egy évvel korábbinál 15 ezerrel több, 4 millió 690 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).