Fesztivál és SZÉP Kártya
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A munkavállalóknak több lehetőségük is van, hogy – mind SZÉP kártyával, mind adómentes juttatásból – kultúrális szolgáltatások belépőit kifizessék.
Néhány hete írtam a sporteseményre és kulturális szolgáltatásra szóló belépő, bérlet juttatásról. Ha valaki beleolvasott a személyi jövedelemadó törvény erre vonatkozó részébe, akkor ott láthatott egy hivatkozást a Széchenyi Pihenő Kártya szabadidő alszámlájára vonatkozóan.
Ennek oka, hogy a két juttatásnak a felhasználási lehetőségeiben találunk átfedéseket.
Ha sporteseményre és kulturális szolgáltatásra szóló belépőt, bérletet biztosítunk a munkavállalóknak, ezt adómentesen tehetjük meg évi 50.000 forintos értékhatárig.
A SZÉP Kártya szabadidő alszámla feltöltésénél 75.000 Ft/év a kedvezményes adózási korlát. Ráadásul a máshol kapott ilyen juttatásokkal összeszámolva kell ezt vizsgálnunk. Az értékhatáron belül maradva 35,7% közteher fizetendő. (A juttatás értékének 1,19-szerese után kell 16% személyi jövedelemadót és 14% EHO-t fizetni)
A két különböző juttatásnak azonban nincs hatása egymás adózására. Így egymástól függetlenül adhatjuk mindkettőt a rá vonatkozó egyedi szabályok betartásával.
Bár magasabb az adóteher a szabadidő alszámlára küldött feltöltésre, de cserébe az ott lévő pénzünket sokkal több helyen használhatjuk fel.
Ráadásul a felhasználási lehetőségeket is pontosan definiálja az erről szóló rendelet:
- egyéb humán-egészségügyi ellátás (TEÁOR’08 86.90-ből a fizikoterápiás szolgáltatás, a dentálhigiéniai kezelés, a diagnosztikai szolgáltatás, a terhes-gondozás, és az egyéb máshová nem sorolt humán egészségügyi ellátás),
- előadó-művészet (TEÁOR’08 90.01.),
- múzeumi tevékenység (TEÁOR’08 91.02.),
- növény-, állatkert és természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR’08 91.04.),
- vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység (TEÁOR’08 93.21.),
- máshová nem sorolt egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység (TEÁOR’08 93.29-ből a szabadidőpark- és strandszolgáltatás, sípálya és sporthajó kikötő szolgáltatásai, valamint a szabadidős létesítmény működtetője által nyújtott, a pihenést, szabadidőt szolgáló eszközök kölcsönzése),
- fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR’08 96.04.),
- testedzési szolgáltatás (TEÁOR’08 93.13),
- egyéb sporttevékenység (TEÁOR ’08 93.19-ből a verseny- és lovaglóistállók tevékenysége, a sporthorgászat és a sportesemények rendezése, szervezése, promóciója tevékenységből a szabadidős sportrendezvények nevezési, regisztrációs díja),
- belvízi személyszállítás (TEÁOR’08 50.30.)
- egyéb foglalás (TEÁOR’08 79.90-ből az idegenvezetés)
- sportlétesítmény működtetése (TEÁOR’08 93.11-bõl a sportpályák bérlése, uszoda belépő és bérlet értékesítése),
- sportegyesületi tevékenység (TEÁOR’08 93.12.),
- sport, szabadidős képzés (TEÁOR’08 85.51.),
- szabadidős, sporteszköz kölcsönzése (TEÁOR’08 77.21.),
- szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR’08 55.10., 55.20., 55.30., 55.90-ből a családi panzió szolgáltatása),

Jól látható, hogy ezzel a juttatással a fesztivál belépőkön kívül mehetünk múzeumba, színházba, szórakoztató parkokba, strandra, sportolni, hajókázni. Kölcsönözhetünk sporteszközöket és még a szállást is kifizethetjük.
Zárásként fontos megemlítenünk, hogy a kedvező adózáshoz nyilatkoztassuk a dolgozókat, ki mennyi SZÉP Kártya feltöltést kapott eddig, hiszen össze kell adnunk a nyilatkozat tartalmát az általunk adott juttatással, és ezt kell viszonyítani az adótörvényben szereplő keretösszegekhez.
A szabadidő alszámlanál a 75.000 Ft/év nagyságú keret átlépése esetén az efeletti részre ugyanis már 27% EHO-t kell fizetnünk (ennek alapja is a juttatás értékének 1,19-szerese), így a teljes közteher már 51,17% lesz.
A cikk szerzője a CafeteriaTrend magazin alapítója.