Fontos ponton változhat a rabszolgatörvény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Országgyűlés vállalkozásfejlesztési bizottsága részletes vitát lezáró bizottsági módosító javaslatban szűkítené a túlórára kötelezhetők körét – írja a Hvg.hu.

A kormány eredeti elképzeléséhez képest három főbb ponton változtatna a törvényjavaslaton. A 400 órányi túlórát kollektív szerződésben lehetne csak előírni, ezzel a nagyobb cégeknél dolgozókat érintheti a módosítás.

Szintén változás, hogy az eddigi havi egy helyett havi két pihehőnapot kapnának azok, akik egyenlőtlen munkaidő-beosztással megszakítás nélküli, több műszakos munkarendben dolgoznak. Ide tartoznának az idénymunkások is.

A harmadik módosítás szerint a beosztástól csak írásbeli kérésre lehet eltérni.

A rabszolgatörvény másik vitatott pontját, a 36 hónapos elszámolási keret lehetőségét nem érintik a legújabb módosító javaslatok – írja a lap.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.