Fuvarozók: Ausztriában még nem büntettek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestületének (NiT Hungary) tudomása szerint eddig nem szankcionáltak magyar fuvarozókat Ausztriában a fuvarozókra vonatkozó új jogszabályok megsértése miatt – mondta Dittel Gábor, a szervezet ügyvezető főtitkára kedden az M1 aktuális csatornának.


A főtitkár kifejtette: az osztrák rendszer július 1-je óta alkalmas arra, hogy egyáltalán teljesíteni lehessen az osztrákok elvárásait, a januári bevezetéstől egészen addig nem volt meg ehhez a megfelelő infrastruktúra. 

Elsőként Németország, majd Franciaország vezetett be elég kemény szabályozást, magas szankciókkal. Franciaországban bizonyos adminisztrációs előírásokat ellenőriznek, arra eddig nem volt példa, hogy szankcionáltak volna, vagy azt is ellenőrizték volna, megfizette-e a magyar munkáltató a franciák által előírt minimálbért. Egyelőre Olaszországból sem érkezett hír ellenőrzésről, de ott is bejegyzett képviselőt kell biztosítani, ami növekvő költséget jelent – mondta. 

 

Arról, hogy a NiT Hungary aláírásgyűjtést indított a nemzetközi árufuvarozó és személyszállító cégek körében, tiltakozásul az ellen, hogy több nyugat-európai országban piacvédelmi eszközöket vezetnek be, Dittel Gábor elmondta: több jogszabály is napirenden van, amelyek esetében még van esély arra, hogy változásokat érjenek el.

Ezért minden lehetőséget ki kell használni annak érdekében, hogy amikor az uniós csomagokat elfogadják, a kiküldetési irányelvnek ne legyen része a közúti közlekedési szolgáltatás, amely nem való oda. Legyen tiszta verseny, azt szeretnék elérni – hangsúlyozta.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.