Hankook: eltérő a sztrájk megítélése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Eltérően ítéli meg a Hankook Tire vezetése és a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége a sztrájk eredményességét: a cég szerint jelentősen a sztrájkhelyzetre kalkulált termelési terv fölött van a rácalmási gyár termelése, a VDSZ azonban úgy látja, a sztrájkolók létszámánál sokkal nagyobb arányú gyártósori leállások voltak.

A cégvezetés szerdai közleménye szerint az elmúlt három műszakban munkatársaik többsége változó arányban, a délelőttös műszaknál több mint 70 százalékban felvették a munkát. Mindennek köszönhetően a gyár termelése messze a sztrájkhelyzetre kalkulált termelési terv fölött van, és a gyár csaknem 70 százalékon, folyamatosan működik – fűzték hozzá.

A Hankook vezetősége köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki a sztrájk ideje alatt is felvette a munkát, és köszönetét fejezte ki a sztrájkoló munkatársaknak is a fegyelmezett és etikus hozzáállásért.

A vállalat szerint ugyanakkor a szakszervezet valótlanságokat állít, és egymásnak ellentmondó információkat híresztel, ezért a médiában történő üzengetésekre a jövőben nem reagálnak.

A VDSZ közleményében jelezte: kedd 14 óra óta folyik a sztrájk és a létszámhoz mértnél nagyobb gyártósori leállások voltak, mert a munkabeszüntetést választók közül sokan a termelésben kulcsszerepet betöltő szakemberek. Mint írták, az automatizált munkaprogramokban nagyon sok a selejt, mert olyan, hozzá nem értő emberek kezelik a gépeket, végzik a minőségi ellenőrzést, akiknek nincs meg a megfelelő képesítésük és gyakorlatuk.

Megjegyezték, hogy folytatódik a cégvezetés nyomásgyakorlása, továbbra is anyagi juttatások, például a bónusz megvonásával fenyegetik a dolgozókat. Székely Tamás VDSZ elnök szerint „ilyen pszichikai és lelki terrort sztrájkolókkal szemben magyarországi munkáltató még soha nem alkalmazott”.

A szakszervezett kiemelte: a retorziók ellenére folytatódnak a belépések a VDSZ-be, a létszám elérte az 1300-at a 3100 dolgozót foglalkoztató gyárban.

A VDSZ kedden 14 órakor kezdte meg a határozatlan idejű sztrájkot a Hankook Tire Magyarország Kft. rácalmási gyárában, mert nem tudott megállapodni a cégvezetéssel az alapbéremelés mértékéről, módjáról és más juttatásokról.

A Hankook a sztrájk megkezdésére reagálva azt írta: a vállalat vezetése elkötelezett a magyarországi termelés fenntartása és a munkahelyek megtartása mellett, mindezek figyelembevételével jelentette be korábban a cég a 2019-es, átlagosan 13,6 százalékos béremelést. Akkor azt közölték, hogy a gyárban a sztrájk ellenére az érintett munkatársak több mint 60 százaléka felvette a munkát.

A szakszervezet szerint a 13,6 százalékos, differenciált béremelés miatt a cégnél már régebben dolgozók körülbelül 10 százalékos, az újonnan belépők pedig mintegy 20 százalékos béremelésben részesültek. Az ehhez hasonló helyzetek elkerülése érdekében kezdeményezték már a tárgyalások elejétől, hogy a társaság fix, 18 százalékos alapbéremelést hajtson végre. Ezen felül a szakszervezet követelése még a 13. havi bónusz és a megszakítás nélküli munkarendben dolgozók számára az 5 százalékos pótlék bevezetése.

A VDSZ először múlt szerdán élt a munkabeszüntetés eszközével, amikor kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak a gyárban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 25.

Ez történik majd a magyarok fizetésével

A legalacsonyabb jövedelműek felzárkóztatásán lesz a fókusz, vagyis az alacsonyabb jövedelműeket közelítik az átlagbérekhez – így összegezte az Indexnek Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója azt, hogy megszületett a hároméves bérmegállapodás. Előre eldöntötték, hogyan változik majd a minimálbér, ez pedig garantáltan hatással lesz a magasabb fizetésűek keresetére is.

2024. november 25.

Idén a MASZSZ is aláírta a bérmegállapodást

Idén a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke is aláírta a 3 évre szóló, jövőre 9 százalékos minimálbér- és 7 százalékos garantált bérminimum emelést garantáló megállapodást. Zlati Róbert elnök sajnálja, hogy a gazdasági helyzet nem kellően stabil ahhoz, hogy a munkáltatói oldal nagyobb ívű korrekciót is vállaljon – olvasható a MASZSZ közvetlenül az aláírási ceremónia után kiadott közleményében.