Kacsavadászat – tévedések az új Mt. körül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új Munka Törvénykönyvét (Mt.) övező sajtóérdeklődés bár indokolt, olykor ugyancsak leegyszerűsítő, néha pedig kifejezetten téves tájékoztatás szüremlik át a médián. Az alábbiakban csokorba gyűjtöttem pár félrecsúszott, az új Mt.-vel kapcsolatos hírt, amelyekkel a közelmúltban találkoztam. Bemutatásuk célja egyrészt a tévedések kiigazítása, másrészt annak újbóli és soha nem nélkülözhető hangsúlyozása, hogy az új munkajogi kódexet ne a Kutyák és Lovak magazin „A Jogász Válaszol” rovatából akarjuk megismerni. A kérdés elég jelentős ahhoz, hogy tisztább forrás után kutassunk!


Egy gazdasági hetilap másfél oldalban számolt be az új Mt. jelentette változásokról. A terjedelem már önmagában gyanús, ilyen szűk keretek között egészen biztosan csak szubjektív válogatásról lehet szó (jobb esetben a legfontosabb kérdésekről, rosszabban arról, amit az újságíró megértett a sajtótájékoztatón). A cikk szolid felháborodással adja hírül, hogy az új törvény szerint egy kismamának most már rendkívüli felmondással is meg lehet szüntetni a munkaviszonyát, ha lényeges kötelezettségszegést követ el. A hír végül is igaz, azon most ne akadjunk fel, hogy az új Mt. a rendkívüli felmondás helyett az azonnali hatályú felmondás terminológiát használja. De ez a szabály immár 20 éve, 1992 óta hatályos, így nem mondhatni különösebb újdonságnak.

Többet szeretne tudni az új Munka Törvénykönyvéről?

Augusztus 29: Az új Munka Törvénykönyve gyakorlati alkalmazása
Október 9-11: IX. Magyar Munkajogi Konferencia Visegrád
Az összes Rodin-konferenciát itt találja.
Munkajogi e-kommentár – Online kommentár az új Munka Törvénykönyvéhez

A CompLex Kiadó friss munkajogi kiadványai:

Az új munka törvénykönyve – munkáltatóknak
Az új munka törvénykönyve – munkavállalóknak

A tévedés hátterében minden bizonnyal a felmondási tilalmak állnak. A törvény ugyanis tiltja, hogy bizonyos időtartamok alatt a munkáltató felmondással megszüntesse a munkavállaló munkaviszonyát. Ide tartoznak különösen a gyermekvállalással kapcsolatos időtartamok, így például a szülési szabadság vagy a gyermekgondozási fizetés nélküli szabadság. A tilalom azonban csak és kizárólag a munkáltatói felmondásra vonatkozik. Nincs és nem is volt akadálya annak, hogy egy terhes munkavállaló saját maga mondja fel a munkaviszonyát, vagy a munkáltató más jogcímen szüntesse meg a jogviszonyt. Ennek egyik esete, hogy a kismamát súlyos kötelezettségszegés esetén – például az ügyfelekkel megengedhetetlen hangnemben beszélő recepcióst – azonnali hatállyal elbocsássa. Olyan védelem hiányát rója fel tehát a cikk, amely egyrészt soha nem is létezett, másrészt nem is lenne indokolt.

Egy családi hetilap jogi rovatába érkező olvasói kérdés azt firtatja, az új törvény alapján fel lehet-e mondani a beteg munkavállalónak. A kolléga válasza nem kifejezetten rossz, de megtévesztő (munkajog szigorlaton azért megérne egy elégségest). A jogi szakértő szerint a munkavállaló munkaviszonyát két esetben mondhatja fel a munkáltató. Vagy a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okra kell hivatkoznia. A másik eset, hogy a keresőképtelen munkavállalónak mond fel a munkáltató, ám ekkor a felmondási idő nem a felmondás közlésével veszi kezdetét, hanem csak ha a munkavállaló már nem keresőképtelen.

Ami a hírből igaz: a munkáltatói felmondás indokai valóban a munkavállaló magatartása, képessége, vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. A keresőképtelen munkavállalóval pedig valóban közölhető a felmondás, és a felmondási idő tényleg nem kezdődik el a keresőképtelenség tartama alatt. De nincs szó arról, hogy a keresőképtelenség a felmondás indokolásának valamiféle speciális esete lenne. Azaz, a keresőképtelen munkavállalóval közölt felmondást is az általános szabályok alapján kell megindokolni, azaz a három lehetséges indok valamelyikére kell hivatkozni. Óva intek attól minden munkáltatót, hogy a beteg munkavállalóval közölt felmondás indoka éppen az egészségi alkalmasság legyen. Ez ugyan bizonyos esetekben lehet a felmondás jogszerű indoka, de – különösen, ha a munkavállaló még kezelés alatt áll, amelynek nem ismerjük a kimenetelét – sokkal inkább vezethet az egészségi állapoton alapuló hátrányos megkülönböztetéshez, ami jogellenes.

Végül, egy internetes hírportál szalagcíme szerint jövőre 10 nappal is csökkenhet a rendes szabadság, mert – derül ki a részletekből – az új törvény szerint annak mértéke kollektív szerződésben, vagy egyéni megállapodásban csökkenthető lesz. Nos, sosem volt szó arról, hogy a rendes szabadság mértékétől a munkáltató és a munkavállaló egyéni megállapodásban a munkavállaló hátrányára elérhetett volna. A hír – amit sajnos pár nap alatt számos elektronikus híroldal átvett – ennyiben tehát téves.

Annyiban igaza volt a szerzőnek, hogy az Mt. eredetileg elfogadott szövege valóban lehetővé tette volna, hogy az életkori pótszabadságtól kollektív szerződés negatív irányba térjen el, ezzel akár 10 nappal is csökkentve a szabadság mértékét. Ugyanakkor meglehetősen csekély lenne annak valószínűsége, hogy egy szakszervezet a munkavállalók számára ennyire húsbavágó szabályt elfogadjon. Ezt az eshetőséget azonban nem is kell mérlegelnünk, ugyanis a törvény végleges szövege ezt a hátrányos eltérési lehetőséget már nem tartalmazza. Azaz, kollektív szerződés is csak a munkavállaló javára térhet el a rendes szabadság mértékére vonatkozó törvényi szabályoktól. Tegyük hozzá, a kérdés valóban csak 2013-tól aktuális, hiszen a rendes szabadság szabályaira idén még az 1992. évi Mt. alkalmazandó.

Természetesen nem kell a jogi egyetemre beiratkozni ahhoz, hogy az új Mt.-t biztosan tudják értelmezni és alkalmazni. Javaslom azonban, kezdjenek gyanakodni, amikor a hírek felszínén – két gyilkosság és egy politikai botrány között – munkajogi szenzációk tűnnek fel.

dr. Kártyás Gábor blogbejegyzése az azujmunkatorvenykonyve.hu oldalon olvasható.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 22.

Hátrányos helyzetűek szakmatanulására nyílik 23 milliárd forintos pályázat

Szakképzési centrumok számára pályázati lehetőség nyílik 23 milliárd forintos keretösszeggel, hátrányos helyzetben lévők szakmatanulásának elősegítésére és rugalmas tanulási utak kialakítására – jelentette be az innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttoktatásért felelős államtitkár kedden, a Tatabányai Szakképzési Centrumban tartott sajtótájékoztatóján.

2024. május 21.

Az üres iroda fenntartása a legdrágább

Az elmúlt időszakban jelentősen átalakultak az irodahasználati szokások, ráadásul belépett a munkaerőpiacra a Z-generáció, amelynek tagjai nagyobb szabadságot, rugalmasságot várnak el az őket foglalkoztató vállalatoktól, valamint az irodákban is élményekre vágynak. Mindez kettős kihívást jelent a megfelelő munkahelyi környezet kialakításával, fenntartásával foglalkozó szakembereknek és a HR-eseknek. Új megközelítésre van szükség, hogy a dolgozók ne kényszerként éljék meg a bejárást, és a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák az irodai munkában.

2024. május 21.

A munkáltató és a szakszervezet közös titkai

A szakszervezet tevékenysége során számos olyan információhoz juthat hozzá a munkáltatót érintően, amelyeknek nyilvánosságra hozatala jelentősen sértheti annak érdekeit. A munkáltatók védelme érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) a szakszervezetek nevében vagy érdekében eljáró személyeket titoktartásra kötelezi ezen, bizalmas információkat illetően.