Kutatás indul a kollektív szerződésekről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hogyan szolgálhatná jobban a munkajog a kollektív tárgyalásokat? Egy online kérdőív kitöltésével most Ön is elmondhatja véleményét a kollektív szerződések jogi szabályozásáról.

A 2012-től hatályos Munka Törvénykönyve nagy hangsúlyt helyezett a kollektív szerződésekre. A törvény számos rendelkezésétől akár a munkavállaló javára, akár a hátrányára megengedett az eltérés kollektív szerződésben. Így – ha ebben a szakszervezet és a munkáltató meg tud egyezni –, a helyi, ágazati igényekhez igazíthatók a munkafeltételek. Ezek a szabályok mintegy 10 éve változatlanok.

Mégis, a statisztikák szerint a munkavállalóknak csak töredéke, mintegy 20%-a dolgozik olyan munkahelyen, ahol van kollektív szerződés. Úgy tűnik tehát, hogy a legtöbb munkáltatónál nem élnek a lehetőséggel, hogy a munkafeltételeket – akár a törvénytől eltérve – kollektív megállapodásban rendezzék.

A most induló kutatás célja annak feltárása, mi okozza a viszonylag alacsony érdeklődést a kollektív szerződések iránt. Egyben meg kívánja ismerni azoknak a véleményét a szabályozás megfelelőségéről, akik akár munkáltatói, akár szakszervezeti oldalról részt vettek már kollektív szerződés megkötésében.

A kutatást a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Munkajogi Tanszéke végzi, a Friedrich Ebert Stiftung (Budapest) támogatásával.

Kérjük, a kérdőív kitöltésével mondja el Ön is véleményét, hogy egyetért-e fennálló szabályokkal, illetve bizonyos javasolt módosításokkal!

A kérdőív anonim, kitöltése 5-10 percet vesz igénybe.

A kérdőív 2023. január 31-ig itt érhető el.

A kutatás 2023. májusban zárul, az eredményekről az ado.hu oldalon is beszámolunk Olvasóinknak.

Köszönjük segítségét!


Kapcsolódó cikkek

2024. március 19.

A kötetlen munkarend szabályai

Bizonyos munkakörök esetén mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára előnyösebb, ha a munkaidő-beosztás meghatározásának jogát nem a munkáltató gyakorolja, hanem átengedi azt a munkavállalónak. A munkavállaló ezáltal ugyanis adott esetben eredményesebben tudja a munkáját végezni, a munkáltató pedig mentesül bizonyos költségek és adminisztratív terhek alól.

2024. március 14.

Semmisség és jogellenes munkaviszony-megszüntetés

Ha a közalkalmazotti jogviszony (munkaviszony) megszüntetése munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, az Mt. nem a semmisség, hanem a jogellenes munkaviszony-megszüntetés jogkövetkezményét rendeli alkalmazni – a Kúria eseti döntése.