Mi az ára a 260 ezer forintos bérminimumnak?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nagy Márton miniszterelnöki gazdasági főtanácsadó szerint a 2017-es és a jelenlegi helyzet jelentősen különbözik, így a garantált bérminimum emeléséért nyújtandó kompenzációt is másképp kell számolni – olvasható a Világgazdaságban.

A minimálbér jövő évi 200 ezer forintos emeléséről hamar egyetértés alakult ki, de a 260 ezer forintos bérminimum szintjének meghatározását a vállalkozók a kormány által biztosított támogatások mértékétől tennék függővé – olvasható a  Világgazdaságban megjelent véleménycikkben.

A 2022-es minimálbér- és garantáltbérminimum-emelésről szóló tárgyalások során a vállalkozók legalább 5 százalékpontos munkáltatóiteher-csökkenést szeretnének kapni, mert érdemi különbséget nem lehet tenni a garantált bérminimum és a minimálbér-emelés aránya között, így 20 százalékos emelés lehet terítéken mind a két kategória esetében.

bérminimum

A jövőre 260 ezer forintra emelkedő garantált bérminimumnak valóban markáns munkaerőpiaci hatása lenne, amelyért cserébe a miniszterelnöki gazdasági főtanácsadó szerint a munkáltatókat kompenzáció illeti meg. Ennek mértéke azonban kérdéses, így a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán kell majd eldőlniük a végső számoknak.

Összességében viszont úgy látja, hogy a 2017-es intézkedésekhez képes, az átlagbérre gyakorolt hatás – részben az infláció jelenlegi szintje miatt is – jelenleg más lenne, így a vállalkozók által kért 5 százalékpontos munkáltatóijárulék-csökkentésnél kisebb kompenzáció indokolt.

(Világgazdaság)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.