Miről? Mikor? Miben? – A munkabérről történő lemondás hatályos szabályozása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkaviszonyra jellemző alá-fölérendeltségi, egyenlőtlenségi helyzet enyhítése érdekében a jogalkotó számos olyan rendelkezést hozott, amely a munkavállaló védelmét szolgálja. Ilyen szabály az is, amely korlátozza a munkavállalót a munkabéréről történő lemondásban. A rendelkezés azonban sok kérdést vet fel, éppen ezért szükséges megpróbálni tisztázni, milyen esetekben, milyen feltételek mellett jogszerű az, ha a munkavállaló a munkabéréről, illetve annak valamely eleméről lemond.


A munkabérről történő lemondás korlátozása

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 163. § (1) bekezdése kimondja, hogy a munkavállaló egyoldalú jognyilatkozattal a munkabérére vonatkozó igényéről nem mondhat le. Amennyiben mégis ilyen jognyilatkozatot tenne a munkavállaló, az a jogszabályba ütközés folytán semmis [Mt. 15. § (3) bekezdés, 27. § (1) bekezdés], ezáltal joghatás kiváltására nem alkalmas [Mt. 29. § (4) bekezdés], azaz a munkáltató köteles kifizetni a lemondással érintett munkabért is a munkavállaló részére.

Meg kell azonban vizsgálni, a jogszabályi tilalom mire is terjed ki valójában. A fenti rendelkezés kizárólag a munkabérre vonatkozó igényről szól. Az igény jogtudomány által kimunkált fogalma alapján olyan követelés, amely már bírói úton kikényszeríthető. A munkabér, amelyet az előző havi munkavégzésre tekintettel a hónap tizedik napjáig kell kifizetni, csak az adott hó tizenegyedik napjától kerül az igény állapotába, ettől az időponttól fogva jelent késedelmet ki nem fizetése, és ekkortól érvényesíthető bíróság előtt.

A korábban hatályos Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: 1992. évi Mt.) 8. § (2) bekezdése és 164. § (1) bekezdése tiltotta a munkabérről történő előzetes lemondást. A rendelkezések alapján a bírósági joggyakorlat is egyöntetű volt a tekintetben, hogy a még nem ismert, illetve a már teljesített munkavégzésre járó, de még nem esedékes, még nem az igény állapotában lévő munkabérről a munkavállaló nem mondhat le, sem egyoldalú jognyilatkozatban, sem megállapodásban (BH1994. 53., BH2009. 371., EBH2011. 2341.). Az igényállapotban lévő munkabérről azonban a munkavállaló érvényesen lemondhatott.

A hatályos Mt. szövegezése azonban épp az ellenkező logikát sugallja; az igényállapotban lévő követelésről nem lehet lemondani, míg a másik két esettel nem foglalkozik. Ezért – elvileg – a korábbi bírói gyakorlat sem lenne figyelembe vehető.

 

A munkabérről lemondást tartalmazó jognyilatkozatok

A munkabérről tehát két formában, megállapodásban és egyoldalú jognyilatkozat útján lehet lemondani.

Viszonylag új szabály, hogy a felek munkaviszonyból származó jogaival és kötelezettségeivel kapcsolatos megállapodására – a kötelező írásba foglalás kivételével – a munkaszerződésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Ebből következik, hogy a megállapodás – jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – az Mt. Második Részében foglaltaktól, valamint munkaviszonyra vonatkozó szabálytól csak a munkavállaló javára térhet el [Mt. 43. § (1), (3) bekezdés].

Az egyoldalú jognyilatkozatra pedig a megállapodásra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni [Mt. 15. § (3) bekezdés], ráadásul abból csak a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott esetben származhatnak jogok vagy kötelezettségek [Mt. 15. § (1) bekezdés]. Az egyoldalú jognyilatkozatok egy speciális típusa az egyoldalú kötelezettségvállalás, amely alapján a jogosult elfogadására tekintet nélkül követelhető a vállalt kötelezettség teljesítése. A munkavállaló azonban érvényesen csak munkaviszonyra vonatkozó szabály kifejezett rendelkezése alapján tehet egyoldalú kötelezettségvállalást tartalmazó jognyilatkozatot [Mt. 16. § (1) bekezdés].

Az Mt. egyetlen tételes szabálya sem mondja ki azt, hogy a munkavállaló megállapodásban, egyoldalú jognyilatkozatban, főleg egyoldalú kötelezettségvállalás formájában lemondhatna a munkabéréről. Sőt, a jogszabályhelyeket összeolvasva csak olyan megállapodást köthet – és így egyoldalú jognyilatkozatból is csak olyat tehet meg –, amely az Mt. Második Részében foglaltakhoz képest (amely között találhatók a munkabér védelmére vonatkozó szabályok is) számára kedvezőbb szabályokat határoz meg. Azt pedig nehezen lehetne a munkavállaló javára szolgáló tartalomként elfogadni, hogy nem kap munkabért.

Ehhez társul még, hogy az Mt. kifejezetten alkalmazni rendeli a polgári jogi egyezség intézményét, amely szerint a felek a kötelemből (munkaviszonyból) eredő vitás vagy bizonytalan kérdéseket megegyezéssel úgy is rendezhetik, hogy

a) kölcsönösen engednek egymásnak, vagy

b) valamelyik fél egyoldalúan enged követeléséből [Mt. 31. §, Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:27. § (1) bekezdés].

Ez már előre sejteti a kérdést körbevevő dogmatikai káoszt.

A lemondással érintett időszak kérdésköre

A munkabérről lemondás során vizsgálni kell azt is, hogy milyen munkabérre vonatkozhat egyáltalán a lemondó jognyilatkozat, és hogy a jognyilatkozatot milyen időszakban lehet megtenni. E körben alapvetően három időszakot érdemes megkülönböztetni.

A jövőben elvégzésre kerülő munka ellenértéke

Az első esetben a munkavállaló abban az időpontban teszi meg a munkabérről lemondást tartalmazó jognyilatkozatát, amikor még nem végezte el azt a munkát, amelyre nézve a lemondással érintett munkabér megilletné – azaz még el sem végezte a munkát, de már lemondott az arra járó munkabérről.

A jövőre, a még le nem dolgozott napokra vonatkozóan a munkabér pontos összege még nem lehet ismert, nem számítható ki, hiszen felmerülhetnek olyan körülmények, amelyek a munkabér előre megbecsült összegén változtathatnak; például a munkavállaló megbetegszik és táppénzt vesz igénybe, vagy a munkaviszony azonnali hatállyal megszüntetésre kerül. Megkérdőjelezhető azonban, hogy le lehet-e mondani olyan követelésről, amely még nem is létezik, és a jövőben sem biztos, hogy létezni fog. Egy ilyen lemondás azt eredményezné például, hogy a lemondás utáni, tárgyhavi napokon a munkáltató úgy rendelhetne el rendkívüli munkaidőt, hogy az számára költséggel nem jár. Ezáltal végeredményben a munkáltató úgy foglalkoztatná a munkavállalót, hogy egyidejűleg munkabér-fizetési kötelezettsége nem állna fenn, amely viszont a munkaviszony fogalmával ellentétes, tekintettel arra, hogy a munkaviszonyban a munkáltató egyik főkötelezettsége a munkabérfizetés [Mt. 42. § (2) bekezdés b) pont]. Egy olyan jognyilatkozat pedig, amely a kógens rendelkezéssel előírt munkáltatói főkötelezettséget szüntetné meg, nyilvánvalóan jogszabályba ütköző, ezért semmis.

Próbálja ki a HR Jogtárat!

Két hétig ingyenesen kipróbálhatja az új HR Jogtár Plusz adatbázist

A regisztrált ügyfelek az adatbázis teljes tartalmához hozzáférést kapnak az exportálás és nyomtatás lehetőségének igénybevétele nélkül.

Regisztráció, részletek >>

 

A már teljesített munkavégzés ellenértéke, amely azonban még nem esedékes

A második esetben a munkavállaló abban az időpontban teszi meg a munkabérről lemondást tartalmazó jognyilatkozatát, amikor már elvégezte azt a munkát, amelyre nézve a lemondással érintett munkabér megilletné, de a munkabér megfizetésére nyitva álló időtartam még nem telt el, a munkabér-követelés még nem esedékes, nem követelhetné annak kifizetését a munkáltatótól.

Ez a jognyilatkozata a múltra, a már eltelt napokra vonatkozik, és azon időtartamot foglalja magában, amelyre tekintettel a munkáltató köteles lesz majd a munkabért megfizetni, de a jognyilatkozat megtételének időpontjában ez a kötelezettsége még nem állt be. Eltérő megállapodás hiányában a munkabért a munkáltató a tárgyhónapot követő hó tizedik napjáig köteles megfizetni [Mt. 157. § (1) bekezdés]; e miatt ez az eset jellemzően a hónap első és tizedik napja között megtett, és az előző hónap(ok) munkavégzése alapján járó munkabérre vonatkozó jognyilatkozatokat foglalja magába. Ezen időszak alatt tehát már a munkavállaló munkavégzése alapján megismerhető, kiszámítható az, hogy milyen összegű munkabérre jogosult a munkavállaló, azonban az még bíróság előtt nem kényszeríthető ki.

A már teljesített munkavégzés ellenértéke, amely már esedékes is

A harmadik esetben a munkavállaló abban az időpontban teszi meg a munkabérről lemondást tartalmazó jognyilatkozatát, amikor már elvégezte azt a munkát, amelyre nézve a lemondással érintett munkabér megilletné, és az erre járó munkabér-követelés is esedékes, követelhetné is annak kifizetését a munkáltatótól.

Ez az eset tehát abban az időszakban megtett jognyilatkozatokat öleli fel, amelyben a munkabérre vonatkozó követelés már igényállapotban van, vagyis amikor a követelés már bíróság előtt kikényszeríthető. A munkabér kifizetésére vonatkozó szabályok értelmében ez jellemzően a hónap tizedik napja után megtett, és az előző hónap(ok) munkavégzése alapján járó munkabérre vonatkozó jognyilatkozatokat jelenti.

Bár logikusan azt gondolhatnánk, hogy a munkavállaló a jövőbeli, még nem teljesített munkavégzésére járó – és e miatt nem is ismert – munkabéréről biztosan nem mondhatna le, és hogy a korábbi bírói gyakorlatra figyelemmel ugyancsak nem lehetne lemondani a már teljesített munkavégzésre járó, de még nem esedékes munkabérről sem, ezeket a lemondásokat az Mt. tételesen nem tiltja meg. Éppen ellenkezőleg, csupán az igényről való lemondást tiltja kifejezetten [Mt. 163. § (1) bekezdés], amelyről viszont az 1992. évi Mt. hatálya alatt lemondhatott.

Dr. Kozma-Fecske Ivett, dr. Takács Gábor a HR&Munkajog 2016/7–8. számában megjelent teljes cikkéből kiderül,hogy végső soron le lehet-e mondani a munkabérről?


Kapcsolódó cikkek

2024. május 14.

A munkáltató jogos gazdasági érdekeinek védelme

Nem kétséges, hogy a munkavállaló azáltal, hogy munkát végez, a munkáltató jogos gazdasági érdekeit szolgálja. A munkáltató jogos gazdasági érdekeinek védelme ugyanakkor nem merül ki ennyiben, hanem éppen, hogy arról szól, hogy a munkavállalónak bizonyos magatartásoktól tartózkodnia kell. Az alábbiakban az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat ismertetjük.

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.