Négyezer embert segíthet munkához egy új pályázat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Minimum négyezer munkahely jöhet létre a mikro-, kis- és középvállalkozásoknál a munkavállalói létszám növelésére és a kapacitások bővítésére meghirdetett új pályázatnak köszönhetően – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.

Bodó Sándor az M1 műsorában elmondta: 13,7 milliárd forintos keresztösszegű pályázatra olyan vidéki vállalkozások jelentkezését várják, amelyek vállalják, hogy működő, vagy újonnan létrehozott telephelyükön legalább három, maximum 25 dolgozóval bővítik a foglalkoztatottak létszámát augusztushoz képest.

Egy munkavállalóra maximum 4 millió forintot igényelhetnek a vállalkozások. A munkavállaló bérköltségét 8 hónapig finanszírozza a program, de a társaságnak vállalnia kell, hogy még további 8 hónapig foglalkoztatja a pályázat segítségével felvett dolgozókat. A támogatás maximum bruttó 309 ezer forint havi jövedelmet és az ahhoz kapcsolódó szociális hozzájárulási adót fedezi.

pályázat

A pályázat iránt nagy az érdeklődés, körülbelül 110 cég jelentkezett az ipar, az építőipar és a kereskedelem területéről, és a pályázó vállalkozások 6-8 embert vesznek fel.

A kormány a járvány alatt a munkahelyek védelmében hirdetett meg pályázatokat, most pedig az új munkahelyek teremtése a fő küldetése – mondta Bodó Sándor.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.