Osszuk be másképp: részmunkaidő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az atipikus munkaidő-szervezési módszerek közül a részmunkaidő az egyik legritkábban előforduló megoldás ma Magyarországon. Dr. Kozma Anna, a XII. Magyar Munkajogi Konferencián elhangzott előadásában a részmunkaidős munkaszerződések legfontosabb tudnivalóit ismertette munkáltatói és munkavállalói szemszögből, és bemutatta a foglalkoztatási forma speciális eseteit is.


Sokszor éri vád a szakmát a részmunkaidős foglalkoztatással kapcsolatban, hogy tulajdonképpen minek is foglalkozunk vele, hiszen ez nagyon szűk terület és nagyon kevesen dolgoznak ilyen munkaviszonyban. Ez kétségtelenül így van: Magyarországon a legfrissebb, első negyedévi statisztikák szerint az összes foglalkoztatott kb. 6 százaléka, nagyjából 465 ezer ember dolgozik részmunkaidőben – kezdte előadását dr. Kozma Anna ügyvéd a XII. Magyar Munkajogi Konferencián.

Más európai országokban lényegesen elterjedtebb ez a foglalkoztatási forma: Hollandiában, amely torony magasan vezet az EU-ban a részmunkaidő foglalkoztatás tekintetében, 40 százalék, Németországban és Ausztriában 20-25 százalék az így foglalkoztatott munkavállalók száma. Fontos megjegyezni, hogy ez valamelyest a jóléti társadalmak sajátossága, ahol elegendő egy vagy másfél foglalkoztatott ahhoz, hogy egy család megéljen. Az adat annyiban csalóka, – tette hozzá az előadó – hogy pont azokban az országokban a legkisebb a gyermekvállalási hajlandóság, ahol a részmunkaidős foglalkoztatás a leginkább elterjedt.

A régi Munka Törvénykönyvben volt egy sereg, az atipikus munkaviszonyokra vonatkozó szabályozás , az új Mt.-vel ellentétben ekkor ezeket még nem szedték össze külön fejezetben. Az új Munka Törvénykönyvben a 15. fejezetben találhatók az általánostól eltérő szabályokkal bíró munkaviszonyokról vonatkozó rendelkezések, de érdekes módon a részmunkaidőre vonatkozó előírások ebből kimaradtak. Dr. Kozma Anna szerint erre nem is volt szükség, mert önmagában azon kívül, hogy a munkavállaló munkaideje kevesebb, mint az általánosan megszokott, erre a munkaviszonyra speciális rendelkezés nem vonatkozik. Nem tekinthetjük tehát tipikusan atipikus munkaviszonynak, mint például a kölcsönzést, vagy más hasonló jogviszonyt.

Hogyan köthető részmunkaidős munkaszerződés?

A teljes napi munkaidő a törvény szerint nyolc óra általában, lehet ennél rövidebb is, de ha a 8 órát el nem érő munkaidőt szeretne kikötni a munkáltató, akkor kevés, ha csak annyit rögzít a munkaszerződésben, hogy például 4 vagy 6 óráig tartson a munkavégzés. Ekkor ugyanis kifejezetten rendelkezni kell arról, hogy itt részmunkaidős foglalkoztatásról van szó, azaz a teljes napi munkaidő valamekkora hányadában kívánnak munkaviszonyt létesíteni. Enélkül rövidebb teljes munkaidőről beszélünk, ami gondot okozhat a munka díjazását illetően, hiszen a rövidebb teljes munkaidős munkavállalók például a minimálbér, garantált bérminimum tekintetében a teljes munkaidős munkavállalókkal azonos elbírálás alá esnek. Nem így a részmunkaidősök, akiknek a bére is a minimálbér, garantált bérminimum megfelelő hányadában állapítható meg – mondta az előadó.

Navigátor Adózás modul

Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.

A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.

Megrendelés >>

Egyébként a kollektív szerződés is jogosult arra, – már ahol van – hogy bizonyos munkakörönként, szervezetenként meghatározza azt a munkavállalói kört, amelyben a részmunkaidős foglalkoztatás elképzelhető. Önmagában ettől még nem lesz senkinek részmunkaidős munkaviszonya, erről a munkaszerződésben külön rendelkezni kell – tette hozzá dr. Kozma Anna.

A munkáltatót ebben az esetben is általános tájékoztatási kötelezettség terheli a munkavállaló felé. Ha bizonyos munkakörökben a részmunkaidős foglalkoztatás biztosított, akkor erről informálni kell a munkavállalót, megjelölve, hogy pontosan melyek ezek a munkakörök, mekkora  a részmunkaidő mennyisége és mindezek milyen feltételekkel járnak. A munkavállaló ezt követően tehet ajánlatot, a munkaszerződése módosítására, de a munkáltatónak nem kötelessége ezt el is fogadnia, hanem mérlegelési jogkörében dönt arról, hogy ezt elfogadja, vagy sem. Van azonban a törvényben egy rész, amely kimondja hogy amennyiben olyan munkavállaló tesz ajánlatot a szerződése részmunkaidőssé való módosítására, aki kisgyermeket nevel, úgy azt a munkáltatónak mindenképpen el kell fogadnia.

Mire vonatkozik ez az ajánlat?

A Munka Törvénykönyve a munkavállalóra irányadó munkaidő felében határozta meg a részmunkaidős foglalkoztatás keretében előírható munkaidőt. Ha tehát valaki 6 órás részmunkaidőre nyert felvételt, majd gyermeke született és annak 3 éves kora előtt visszatért a munkahelyére, akkor a jogosultsága 3 órára vonatkozott. Ma már lényegesen egyszerűbb a helyzet, ugyanis nincs jelentősége annak, hogy a munkavállaló eredetileg milyen tartalmú szerződéssel rendelkezik, mert az általános teljes munkaidő felét kitevő, azaz 4 órás részmunkaidő az elfogadott. Ha a munkavállaló ettől eltérő óraszámban szeretne dolgozni, ebben az esetben a munkáltatónak nem kötelező elfogadnia a szerződés módosítására vonatkozó munkavállalói ajánlatot.

Hogy alakul a bérezés?

A másik fontos eleme a munkaszerződés ilyen módosításnak, hogy mi fog történni a munkavállaló bérével? A törvény nem rendelkezik arról, hogy ha egyszer kötelező a 4 órás részmunkaidőre vonatkozó módosítási ajánlatot elfogadni, akkor a munkavállaló bérét ne lehetne automatikusan a felére csökkenteni. Dr. Kozma Anna elmondta: praxisában előfordult már olyan, hogy egy ehhez hasonló szerződésmódosításkor a munkavállaló nem járult hozzá a fizetése megfelelő arányú csökkentéséhez. Bár egy ilyen fizetéscsökkentés triviálisnak, a józan ész szerint helyénvalónak tűnhet, a fizetés módosításáról szintén külön meg kell állapodni a szerződésben.

Milyen időtartamra szólhat a szerződés?

Szintén érdekes kérdés az előadó szerint, hogy ez a módosítás milyen tartalommal jön létre a felek között? A törvény pusztán annyit mond ki, hogy a munkavállaló csak addig tehet ajánlatot, amíg a gyermeke a 3 éves kort el nem éri, arra ugyanakkor nem tér ki, hogy maga a módosítás mennyi időre szól. Ha a felek erről nem rendelkeznek külön, akkor a szerződésmódosítás határozatlan ideig fog tartani és hiába tölti be a gyermek a 3 évét, nem áll vissza a teljes munkaidő a hozzá igazított teljes bérrel. A feleknek tehát célszerű meghatározott időre megegyezniük a részmunkaidős foglalkoztatásban – hívta fel a figyelmet dr. Kozma Anna.

Példák az áfatörvény alkalmazásához

Jelen kiadványunk olyan gyakorlati példatár, amely az általános forgalmi adózás területén leggyakrabban felmerülő jogeseteket és azok megoldását tartalmazza.

Megrendelés >>

Fontos része ennek a kérdéskörnek a munkaidő szervezése is. Az Mt.-ben több olyan rendelkezés is van, ami a 3 éven aluli gyermeket nevelő anyákra és a 3 éven aluli gyermeket egyedül nevelő apákra vonatkozik. Rájuk egyenlőtlen munkaidő-beosztás nem alkalmazható, pihenőidő nem osztható be összevontan, rendkívüli munkát, készenlétet nem lehet elrendelni, az éjszakai munka eleve kizárt, így a munkáltató mozgástere ebben a tekintetben meglehetősen szűkös. Ha a munkáltató nem tud gazdaságosan foglalkoztatni egy munkavállalót, például egy részmunkaidős kismamát, ez önmagában nem ad alapot arra, hogy felmondással megszüntesse a munkaviszonyt.

A részmunkaidős foglalkoztatás speciális esetei

Kifejezetten részmunkaidős munkaviszonyról rendelkezik az úgynevezett behívás. Itt speciális munkaidő-beosztási szabályokkal történik a foglalkoztatás, például a beosztást a munkavégzés előtt legkésőbb 3 nappal közölni kell a munkavállalóval. Ezek a speciális beosztási szabályok csak akkor alkalmazhatók, ha legfeljebb napi 6 órás részmunkaidős szerződésben áll a munkavállaló a munkáltatóval.

A régi Munka Törvénykönyvében volt egy rendelkezés szombati és vasárnapi munkavégzésre vonatkozóan is, miszerint maga a munkaviszony a felek között arra jön létre, hogy a munkavállaló szombaton és vasárnap végezzen munkát. Ez a szabályozás akkor alakult ki, amikor a vasárnapi munkavégzés szabályai korlátozódtak. Az új Mt.-ben ezt a fajta műintézményt, mint szerződési lehetőséget nem szabályozták , de ez nem jelenti azt, hogy a felek ne hozhatnának létre olyan részmunkaidős munkaviszonyt, amely alapján kifejezetten ilyen munkavégzésre szerződnek. A törvény lehetővé teszi, hogy ha részmunkaidős megállapodást kötnek a felek, akkor a munkavállaló vasárnap is dolgozhasson.

Munkajogi Klub Online Extra

 

 

+ GARANTÁLT MEGLEPETÉS – Egy könyv, amely választ ad számos munkajogi kérdésre

 

Megrendelés >>

A részmunkaidős foglalkoztatás speciális esetei között kell megemlíteni a munkakör-megosztást, mint atipikus munkaviszonyt is, annak ellenére, hogy a szabályzatban nem található arra vonatkozó kikötés, hogy ekkor részmunkaidős munkaviszony jönne létre a felek között. Az előadő szerint azt ugyanakkor be kell látni, hogy ha egy munkakör teljesítésére legalább két munkavállaló szerződik és egyébként a szerződés teljes munkaidős, az gyakorlatilag azt jelenti, hogy a munkavállalók egymást váltva végzik tevékenységüket, tehát szükségképpen nem fognak tudni 8 órát dolgozni egymagukban. Tehát annak ellenére, hogy egy ilyen esetben a szerződés létrejöhet teljes munkaidőre és részmunkaidőre is, Az előbbi esetben az egyes munkavállalók szükségképpen a teljes munkaidő csak valamekkora hányadát fogják ténylegesen munkavégzéssel tölteni.

Hasonló a helyzet a több munkáltató által létesített munkaviszony esetében is, ahol az adott munkavállaló egy adott munkáltató relációjában valójában a szerződésében kikötött munkaidő valamekkora hányadát fogja csupán teljesíteni. Ennek a foglalkoztatásnak pont az a lényege, hogy több munkáltató részére látja el a munkavállaló ugyanazt a feladatot, de ez önmagában azt jelenti, hogy egy-egy munkavállaló a 8 órás munkaidő csak egy meghatározott hányadában fog munkát végezni – zárta előadását dr. Kozma Anna.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 22.

Hátrányos helyzetűek szakmatanulására nyílik 23 milliárd forintos pályázat

Szakképzési centrumok számára pályázati lehetőség nyílik 23 milliárd forintos keretösszeggel, hátrányos helyzetben lévők szakmatanulásának elősegítésére és rugalmas tanulási utak kialakítására – jelentette be az innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttoktatásért felelős államtitkár kedden, a Tatabányai Szakképzési Centrumban tartott sajtótájékoztatóján.

2024. május 21.

Az üres iroda fenntartása a legdrágább

Az elmúlt időszakban jelentősen átalakultak az irodahasználati szokások, ráadásul belépett a munkaerőpiacra a Z-generáció, amelynek tagjai nagyobb szabadságot, rugalmasságot várnak el az őket foglalkoztató vállalatoktól, valamint az irodákban is élményekre vágynak. Mindez kettős kihívást jelent a megfelelő munkahelyi környezet kialakításával, fenntartásával foglalkozó szakembereknek és a HR-eseknek. Új megközelítésre van szükség, hogy a dolgozók ne kényszerként éljék meg a bejárást, és a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák az irodai munkában.

2024. május 21.

A munkáltató és a szakszervezet közös titkai

A szakszervezet tevékenysége során számos olyan információhoz juthat hozzá a munkáltatót érintően, amelyeknek nyilvánosságra hozatala jelentősen sértheti annak érdekeit. A munkáltatók védelme érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) a szakszervezetek nevében vagy érdekében eljáró személyeket titoktartásra kötelezi ezen, bizalmas információkat illetően.