Pályázat: női példaképeket keres az IVSZ és a WiTH


Második alkalommal hirdeti meg a „40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén” pályázatot az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH). Az elismerésre gazdasági társasági, szervezetek nevezhetik azokat a digitális gazdaság és technológia területén tevékenykedő női kollégájukat, akik kimagasló eredményeikkel rávilágítanak a korosztályban rejlő értékekre és lehetőségekre, ezáltal példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára.  A pályázati anyagokat 2024. január 26-ig várják a szervezők.

Az Európai Unióban jelenleg több mint 9 millió infokommunikációs szakember dolgozik, azonban csupán 18,9 százalékuk nő. Ez a probléma Magyarországon sem ismeretlen. Hazánkban az informatikai területen dolgozó nők aránya 13,6 százalék, amely jóval alatta marad az uniós átlagnak. Az IVSZ és az Egyenlítő Alapítvány kutatása alapján az elmúlt húsz évben az informatika szakon tanuló nők aránya visszaesett Magyarországon: míg a 2000-es évek elején a hallgatók negyede volt nő, ma ez az arány csupán a 15 százalékot éri el.

Példaképeken keresztül javítanák a női szakemberek megítélését a digitális gazdaságban

Az IVSZ és a WiTH már második alkalommal keresi digitális gazdaság és a technológia (IKT) területén dolgozó 40 év feletti női példaképeket azzal a céllal, hogy elismerje a korosztály érdemeit és eredményeit, valamint javítsa a női szakemberek alacsony arányát a szakmában. A pályázatra nemcsak vezető beosztásban dolgozó nők jelölését várják a kiírók, hanem olyan munkavállalókét is, akik egy sikeres csapat tagjaiként tudásukkal és tapasztalatukkal elengedhetetlenek az eredményes munkavégzéshez.

„A tavalyi pályázat iránti nagy érdeklődés és az Egyenlítő Alapítvánnyal közös kutatásunk eredményei is azt mutatják, hogy a különböző női karrierutak megismerése elengedhetetlen az idáig férfias területként elkönyvelt STEM-szakmák népszerűsítésében. Figyelembe véve a szektorban még mindig fennálló munkaerőhiányt, illetve a nők alacsony arányát, nem volt kérdés, hogy idén újra keressük a női példaképeket, hiszen ezzel a tevékenységgel is rá tudjuk irányítani a figyelmet a digitális gazdaság sokszínűségére és fejlesztésének jelentőségére” – kommentálta az idei díj kiírását Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára.

„A WiTH legfontosabb célkitűzései között szerepel, hogy a lehető legkreatívabb módon erősítse a digitális szektorban dolgozó nők láthatóságát. Az X generációs nők, az iparágat jellemző férfi dominancia és a fiatalabb generációk munkaerőpiacra lépése miatt különösen érzékeny pozícióban vannak, annak ellenére, hogy számos különleges és példaértékű karrierutat ismerünk ebben a csoportban. Ezt támasztja alá a tavaly első ízben kiírt pályázatra érkezett nagy számú pályázati munka is. Számunkra nem volt kérdés, hogy idén is folytassuk a női példaképek keresését, ezzel is jó és követendő példát állítva a szektorban” – mondta el Flakstad Emőke, a Women In Technology Egyesület elnöke.

A pályázat részletei

A pályázaton 2024. január 26-ig jelölhetnek példaképeket a szakmai szervezetek, gazdasági társaságok, kormányzati hivatalok, civil szervezetek vagy oktatási intézmények. Egy szervezet több pályázatot is benyújthat.

Idén négy kategóriában várják a 40. életévüket betöltő nők jelöléseit a szervezők. Innovátor díjat nyerhet, aki a technológiai és informatikai munkakörben kiemelkedő eredményeket ért el. Az Inspiráló nő kategóriába azokat a nőket várják, akik mindennapi munkájuk során sokat tettek a technológia, a digitalizáció, az informatika, az infokommunikáció, a hírközlés és az elektronikai szektor elismertségéért. Az év csapatjátékosa az informatika, a távközlés, a technológia területén, mérnöki munkakörben és az IKT szektorban (beleértve a kormányzati, állami vállalatokat, nonprofit szervezeteket) ért el kiemelkedő teljesítményt beosztásától függetlenül, és tudása, tapasztalata, a szervezetben betöltött szerepe elengedhetetlen az eredményességhez. Továbbá Különdíj az oktatásért díjban részesül, aki példaként szolgál a pedagógusi munkásságáért, maradandót alkotott a reál tantárgyak (matematika, fizika, kémia, informatika) népszerűsítésében és a tehetséggondozás területén.

A jelöltek elismeréséről Bíráló Bizottság dönt, a tagok között nők, férfiak, különböző korú, munkakörű és beosztású szakemberek is képviseltetik magukat a sokszínűség jegyében. A díjakat előreláthatólag 2024 februárjában adják át. A pályázatról az IVSZ és a Women in Technology Hungary honlapján érhető el bővebb információ.

tavalyi pályázaton az IVSZ és a WiTH közös zsűrije díjazta Tóth Máriát, a DXC Technology szoftverfejlesztési igazgatóját, Izsóné Benkő Margitot, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. információ architektúra tervezési igazgatóját, valamint Nagy Nellyt, a My Food Protocol AI Analytics Kft. alapító-vezérigazgatóját. A zsűri továbbá az „Oktatásért” különdíjjal ismerte el Erdősné dr. Németh Ágnes, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság alelnökének munkáját.


Kapcsolódó cikkek

2021. június 23.

IBM: segíthet a mesterséges intelligencia növelni a munkahelyi esélyegyenlőséget

Minden igyekezet ellenére a nemek közti egyenlőtlenségek nem csökkentek tovább a munkahelyeken az elmúlt években, hanem egyenesen nőttek – derül ki friss kutatásokból. Ezt a trendet a Covid-19 járvány is felerősítette. Ezt a problémát járják körül, illetve a mesterséges intelligencia (MI) által kínált lehetséges megoldásokról beszélnek a közép-kelet-európai térség magas rangú uniós és kormányzati tisztségviselői, munkaadói az IBM által támogatott Egyenlő esélyek a mesterséges intelligencia korában című online beszélgetésen, olvasható a cég Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.
2023. január 18.

Bőven akad akadály még a nők foglalkoztatása előtt az IT szektorban

Az infokommunikációs-távközlési (IKT) szektor vállalatai szívesen foglalkoztatnának jóval több női digitális szakembert, ehhez azonban a nők szerint a sztereotípiák lebontására, családbarát munkahelyekre és rugalmas munkaidőre lenne szükség – derül ki az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) legfrissebb Femintech 2022 kutatásából.
2022. január 18.

Egyenlő bánásmód követelménye pénzjutalomnál

Bár a munkavállalók többsége evidenciaként kezeli, a jutalom osztása főszabályként nem kötelező, azonban, ha a munkáltató mégis a kifizetés mellett dönt, akkor figyelemmel kell lennie az egyenlő bánásmód követelményére is.