Pár perc túlóra vasárnap? Van-e minimális időtartama a túlórának?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkaidő mértékére vonatkozó szabályokat legtöbbször felső határként emlegetjük, így például főszabály szerint nem lehet egy napon 12 óránál többet dolgozni. De van-e vajon előírás a minimális munkaidőre? Behívható-e a munkavállaló a heti pihenőnapjáról túlórázni, ha az egész feladat csak öt percet vesz igénybe? A válaszhoz egy friss alkotmánybírósági határozatot is figyelembe kell vennünk.

A Munka Törvénykönyve szerin a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje – a részmunkaidőt kivéve – négy óránál rövidebb, illetve – a hosszabb teljes munkaidőt kivéve – tizenkét óránál hosszabb nem lehet. Ezek a szabályok a beosztás szerinti (rendes) munkaidő legkisebb és legnagyobb mértékét határozzák meg.

A szabály célja, hogy egyenlőtlen munkaidő-beosztás mellett se lehessen nagyon szélsőséges különbség az egyes munkanapokon teljesítendő munkaidő között. Egyrészt, rendkívül igénybe vevő lenne napi 14-16 órákat dolgozni, amit nem kompenzál, hogy a következő héten csak napi 1-2 órára kell bemenni a munkahelyre. Másrészt, a munkába járás időigénye független attól, hogy hány óráig tart a munkaidő. Ezért előfordulhat, hogy az utazással töltött idő nagyobb lesz, mint amire a munkavállaló bért kap. Végül, ha a munkavállalónak egy adott napon be kell menni dolgozni – akár csak csekély időtartamra is –, az az egész napjára kihatással van. Például, köteles a munkára képes állapotát fenntartani, ezért a rövid műszak előtt sem lehet alkoholt fogyasztani, vagy nem lehet nagyobb távolsága utazni, hogy vissza tudjon térni időben a munkaidő kezdetére. Összességében tehát számos oka van, amiért a törvény a beosztható munkaidő minimumát is előírja.

Ugyanakkor ezek a szabályok nem vonatkoznak a rendkívüli, csak a beosztás szerinti munkaidőre. A rendkívüli munkaidő legkisebb elrendelhető mértéke nincs meghatározva a jogszabályban, hiszen – jellegéből eredően – nem is lehet feltétlenül előre megállapítani, hogy a rendkívüli munkaidőben ellátandó feladat meddig fog tartani. A rendkívüli munkaidő így akár néhány perc is lehet.

Annak sincs akadálya, hogy a munkavállalót heti pihenőnapján vegye igénybe a munkáltató rendkívüli munkaidőre, amely akár az egy órát sem éri el. Ilyenkor rendkívüli munkaidőként elszámolni (és alapbérrel, továbbá bérpótlékkal kifizetni) csak a tényleges munkavégzés idejét kell, az utazási időt nem. Figyelemmel kell azonban lenni a méltányosság elvére, amely szerint a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása (itt a munkáltató rendkívüli munkaidőt előíró utasítása) a munkavállaló számára aránytalan sérelmet nem okozhat. Minél rövidebb tartamú rendkívüli munkaidő érinti a munkavállaló beosztás szerinti heti pihenőnapját (pihenőidejét), annál inkább fennáll a lehetősége, hogy az aránytalan sérelmet okoz (például az utazási idő és a munkaidő arányára és a „megzavart” pihenőnapért cserébe adott pótlék csekély mértékére tekintettel). Hozzá kell tenni viszont, hogy ha a heti pihenőnapi rendkívüli munkaidőre a munkáltató nem 100% bérpótlékot, hanem 50% bérpótlékot és egy másik pihenőnapot biztosít, akkor ez utóbbi esetben akkor is egy teljes pihenőnap jár, ha a pihenőnapi rendkívüli munkaidő nem érte el a munkavállaló szerződés szerinti napi munkaidejét, vagy akár csak pár percet tett ki.

túlóraA heti pihenőnapra (pihenőidőre) elrendelhető rendkívüli munkaidő kérdését árnyalja az Alkotmánybíróság egy közelmúltbeli határozata. Ennek lényege szerint a napi pihenőidő nem eshet egybe a heti pihenőidővel. A két pihenőidő típust ugyanis külön jogcímen biztosítja az Alaptörvény, és az Alkotmánybíróság szerint a rendeltetésük is más. Míg a napi pihenőidő a két munkavégzés közötti regenerálódást biztosítja, a heti pihenőidő az egymást követő munkanapok okozta testi és lelki megterhelést kívánja ellensúlyozni. Mindebből pedig az következik, hogy a napi és heti pihenőidő egy időben nem adható ki [12/2020. (VI. 22.) sz. AB határozat].

Ebből következően viszont a heti pihenőidő alatt elrendelt túlóránál az alábbiakkal kell számolni. A túlóra teljesítése után a munkavállalót napi pihenőidő illeti meg. A törvény szerint ugyanis a napi munka befejezése és a következő munkanapi munkakezdés között legalább tizenegy óra egybefüggő pihenőidőt kell biztosítani. Ez egyaránt jár a beosztás szerinti és a rendkívüli munkaidőben történő munkavégzést követően is. Ha a munkavállaló a túlórát heti pihenőnapon (pihenőidőben) teljesítette, akkor azt követően elsőként napi pihenőidőre jogosult. Annak leteltéig viszont nem telhet a heti pihenőideje. Így ugyancsak jelentősen kitolódhat az az időpont, amikor a túlórával érintett pihenőnapot követően a munkavállaló újra munkába állítható beosztás szerinti munkaidőben. Álláspontom szerint az Alkotmánybíróság fenti jogértelmezése gyakorlatilag ellehetetleníti a pihenőnapi túlórát, éspedig annak mértékétől függetlenül.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.