Szabadságolás az év végén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szabadságolás adott évre vonatkozó, alapos megtervezése kulcsfontosságú, ha el akarjuk kerülni, hogy az év végi leállások idejére egy vagy több munkavállalónak már ne maradjon kiadható szabadsága. A gondos ütemezés ellenére vagy akár annak hiánya miatt is kerülhet homokszem a gépezetbe, ilyenkor pedig felmerül a kérdés, hogy milyen jogszerű lehetőségei vannak a munkáltatónak, ha elfogy a dolgozók szabadsága.

Kézenfekvőnek tűnhet az a megoldás, hogy a felek megállapodnak arról, hogy „előrehozzák” a következő évi szabadságot a tárgyévi leállás idejére, erre azonban nincs lehetőségük. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 123. § (1) bekezdése rögzíti, hogy a szabadságot főszabály szerint az esedékesség évében kell kiadni, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a jövő évre vonatkozó szabadságokat is csak abban az évben lehet figyelembe venni. Ilyen módon tehát nem lehet a szabadságokat átszervezni és a jövő évi napokat előre „lepihentetni”.

Állásidő

Az Mt. 42. § (2) bekezdése alapján a munkavállaló a munkaszerződés alapján köteles a munkáltató irányítása szerint munkát végezni, a munkáltató pedig köteles a munkavállalót foglalkoztatni és részére bért fizetni. Függetlenül tehát attól, hogy a munkavállaló adott évre jutó szabadságai elfogytak, a munkáltató az év végi leállás ellenére is köteles a dolgozónak munkát adni. A gyakorlatban azonban sokszor életszerűtlen, hogy alacsony létszámú, szabadsággal már nem rendelkező munkavállalónak érdemi munkát tudjon adni egy olyan termeléssel foglalkozó cég, ahol egy-egy folyamat számos technológiai lépésből áll. Ha azonban a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tud eleget tenni, akkor a munkavállalót alapbére illeti meg [Mt. 146. § (1) bekezdés]. Az állásidő egyoldalú munkáltatói intézkedés, tehát a munkavállaló egyetértése vagy hozzájárulása nem szükséges hozzá. A dolgozónak az állásidő tartama alatt nem kell a munkahelyre bemennie, de a munkaidejében munkára képes állapotban kell lennie, hiszen, ha a munkáltató úgy határoz, akkor rendelkezésre kell állnia és a munkavégzési kötelezettségét teljesítenie. Így például nem utazhat el külföldre, nem fogyaszthat alkoholt és összességében olyan állapotban kell lennie, hogy ha hívja a munkáltatója, akkor munkára képesen tudjon megjelenni munkahelyén.

Fizetés nélküli szabadság

Megoldásként szolgálhat az állásidő helyett a fizetés nélküli szabadság intézménye is. A fizetés nélküli szabadsághoz – a törvényben nevesített, alanyi jogon járó formákat kivéve (Mt. 129–132. §) – a felek megállapodása szükséges, így azt a munkáltató egyoldalú jognyilatkozata – az állásidőtől eltérően – nem rendelheti el. A munkavállaló számára meglehetősen kedvezőtlen helyzetet eredményezhet a megállapodáson alapuló fizetés nélküli szabadság, hiszen a tartama alatt munkabérre nem jogosult és társadalombiztosítása szünetel [a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 16. § a) pont]. Éppen ezért – ha a fizetés nélküli szabadság a felek megállapodásán alapul – a munkáltatónak célszerű legalább a biztosítás (egészségügyi szolgáltatási járulék) fizetésére kötelezettségét vállalnia.

Megmaradt szabadság

Előfordulhat olyan eset is, hogy a munkavállalóknak maradt szabadságuk, azonban az év végi csúcsidőszak miatt nélkülözhetetlenek és a munkáltató nem tudja nekik kiadni azt. Bizonyos kivételektől eltekintve (pl. életkor alapján járó pótszabadság megállapodás alapján átvihető, vagy a munkaviszony kezdetének időpontja az utolsó negyedévre esik) a szabadságot az esedékesség évében kell kiadni, így nem lehet azt következő évre átmozgatni. A szabadságot pénzzel sem lehet megváltani, kivéve, ha a munkaviszony megszűnt és a munkáltató a tárgyévi arányos szabadságot nem adta ki.

Látható, hogy a munkáltatónak szűk a mozgástere akkor, ha elfogy vagy éppen megmarad egyes munkavállalók szabadsága az év végére. Éppen ezért érdemes már év elején időt szánni az alapos tervezésre, hogy a kockázatokat és problémákat elkerülni vagy minimalizálni lehessen. Nem szabad elfelejteni, hogy a szabadság nem a szükséges rossz, hanem egy fontos eszköze annak, hogy a munkavállalók regenerálódjanak és pihenjenek, ami nemcsak a munkavállalók számára kulcsfontosságú, de hosszú távon a munkáltató számára is kifizetődő.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.