Szeptemberre enged ki igazán a befagyott pótlék


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Július elsején szűnt meg a mozgóbérek befagyasztása,  magasabb pótlékot először szeptemberben fizetnek az egészségügyben.


2015. július 1-jétől sor került az egészségügyi dolgozók mozgóbér befagyasztásának megszüntetésére, amellyel biztosítottá vált a 2012. és 2013. évben béremelésben részesülő egészségügyi dolgozók változó bér elemeinek (ügyeleti díj, készenléti díj, túlmunka díja, műszakpótlékok) alapbér szerinti elszámolására – olvasható a kormany.hu-n

Az intézkedés végrehajtásához idén 5,33 Mrd Ft forrás áll rendelkezésre. Mindez nagyságrendileg 43 000 betegágy mellett dolgozó egészségügyi szakdolgozót és 18 000 betegágy mellett dolgozó orvost érint. A mozgóbér elemek alapbérhez történő igazításával érintett szakdolgozók jövedelme átlagosan bruttó 5-15 ezer, az érintett orvosoké bruttó 20-25 ezer forinttal lehet magasabb.

Az eltérő intézményi gyakorlat miatt a változó bérek rögzítésének és elszámolásának gyakorlata is különböző lehet. Éppen ezért a végrehajtás zökkenőmentes biztosítása és az esetleges félreértések elkerülése érdekében az Egészségügyért Felelős Államtitkárság a Magyar Államkincstár és a szakmai szervezetek megállapodtak abban, hogy a bérkiegészítést teljes körűen első alkalommal 2015. szeptember hónapban kerül sor a 2015. július 1-jét követő túlmunkára vonatkozó elszámolásoknál.

Munkajogi szabályok bérszámfejtőknek

* Munkabér fogalma
* Munkabér elemei (alapbér, bérpótlék, teljesítménybér, ösztönzés) 
* Díjazás munkavégzés hiányában (állásidő, a távolléti díj számítása) 
* Rendkívüli munkaidő díjazása 
* Munkaszüneti nap és díjazás 
* A munka védelme

Előadó: dr. Pál Lajos

Részletek és jelentkezés >>

A támogatási összeg igénylésének folyamatáról szóló részletes tájékoztatót, a kitöltendő adatlapot, valamint az adatlap részletes kitöltési útmutatóját az Országos Egészségbiztosítási Pénztár valamennyi intézmény részére 2015. július 27.-én megküldte. Az adatszolgáltatás megküldésének határideje legkésőbb 2015. augusztus 17. 8.00 óra. Az adatszolgáltatás határidőn belüli teljesítése az érintett szolgáltatók részére kötelező érvényű.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Kiderült, hogy mennyit dolgoznak valójában a cégvezetők

Rendkívül leterheltek a magyar cégvezetők, aminek elsődleges oka, hogy nem tudnak kitörni a vállalkozás gyomrából. Egy friss kutatás szerint a cégvezetők hetente akár több mint 60 órát is dolgozhatnak, mert nem tudnak kinevelni vezetőket, akik az ő fejükkel tudnának gondolkodni, és ezzel állandó mókuskerékben találják magukat. Szerencsére van kitől tanulni, az 1. Szabad Cégvezető Konferencián közismert, sikeres vállalkozók mesélnek arról, hogyan tették a nulláról önjáróvá a cégüket.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.

2024. október 1.

A munkajogi elévülés meghatározása és szerepe a gyakorlatban

Az elévülés, mint az idő múlásának jogi következménye nem csupán munkajogi fogalom, a többi jogterület, így a polgári jog vagy akár a büntetőjog is használja. Az elévülés intézményének célja, hogy az igények érvényesítését csupán meghatározott időbeli keretek között biztosítsa a felek részére, a már hosszabb ideje nyugvó állapotokat utóbb már ne lehessen bolygatni. Az elévülés beálltával maga az igény nem szűnik meg, azonban azt a továbbiakban már nem lehet bíróság előtt érvényesíteni, azaz annak teljesítését kikényszeríteni a másik féltől.