Szieszta-szerűség jöhet kánikula idején


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Növelné a pihenőidőt kánikulában az Országos Munkavédelmi Bizottság ügyvivője – írja a Világgazdaság.


Borhidi Gábor, az Országos Munkavédelmi Bizottság munkavállalói oldalának ügyvivője szerint a multinacionális cégeknél jellemzően betartják a kánikula idején kötelező munkavédelmi előírásokat, a mikro-, kis- és középvállalkozásoknál viszont gyakoribbak a jogsértések. Elterjedt tévhit, hogy van felső korlátja a védőital mennyiségének, de a jogszabály szerint a munkaadó korlátlan mennyiségben köteles 14-16 fokos, vagyis hűtött védőitalt biztosítani a munkavállalóknak – nyilatkozta a lap pénteki számának.

A szabályozás a kánikulában vagy melegüzemekben végzett munka esetében 5-10 perc pihenőidőt ír elő óránként, az ügyvivő szerint a munkát úgy kellene szervezni, hogy legalább negyedórás pihenő jusson a munkavállalóknak óránként.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkárát nem lelkesíti az ötlet: a sziesztának szerinte Magyarországon nincsenek hagyományai.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

4,2 százalékos a munkanélküliség

Idén júniusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest lényegében nem változott, 4 millió 768 ezret tett ki. A munkanélküliek száma 210 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék volt.

2024. július 24.

A magyarok a bér alapján választanak munkahelyet

A munkavállalóknak globálisan állásuk hosszú távú biztonsága a legfontosabb szempont a munkahely kiválasztásánál, Magyarországon viszont a bérezés áll az első helyen – derül ki a Boston Consulting Group (BCG), a Stepstone Group, valamint a The Network és magyar partnere, a Profession.hu közös nemzetközi kutatásából. A mesterséges intelligencia térnyerése jól láthatóan átrajzolja a munkavállalói attitűdöket.

2024. július 24.

Több, mint 10 százalékkal nőttek a reálkeresetek

Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 448 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,8, a nettó átlagkereset 14,6, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).