Szieszta-szerűség jöhet kánikula idején


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Növelné a pihenőidőt kánikulában az Országos Munkavédelmi Bizottság ügyvivője – írja a Világgazdaság.


Borhidi Gábor, az Országos Munkavédelmi Bizottság munkavállalói oldalának ügyvivője szerint a multinacionális cégeknél jellemzően betartják a kánikula idején kötelező munkavédelmi előírásokat, a mikro-, kis- és középvállalkozásoknál viszont gyakoribbak a jogsértések. Elterjedt tévhit, hogy van felső korlátja a védőital mennyiségének, de a jogszabály szerint a munkaadó korlátlan mennyiségben köteles 14-16 fokos, vagyis hűtött védőitalt biztosítani a munkavállalóknak – nyilatkozta a lap pénteki számának.

A szabályozás a kánikulában vagy melegüzemekben végzett munka esetében 5-10 perc pihenőidőt ír elő óránként, az ügyvivő szerint a munkát úgy kellene szervezni, hogy legalább negyedórás pihenő jusson a munkavállalóknak óránként.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkárát nem lelkesíti az ötlet: a sziesztának szerinte Magyarországon nincsenek hagyományai.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

Munkajogi kisokos a túlóra szabályairól

Alighanem mindenki számára ismerősen cseng az a kifejezés, hogy túlóra. Ez nem meglepő, hiszen a legtöbb munkahelyen előfordul, hogy tovább bent kell maradni, vagy végül akkor is be kell menni dolgozni, amikor eredetileg pihenőidő telt volna. Gyakorisága ellenére a túlmunka, vagyis a rendkívüli munkavégzés elrendelésének, díjazásának szabályaival sokszor mégis kevésbé vannak tisztában – nemcsak a munkáltatók, sokszor maguk a munkavállalók is. Az alábbiakban ezért összeszedjük az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.