Szolidaritási sztrájkra készül a PDSZ


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szolidaritási sztrájkot tervez december 5-ére a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a szociális ágazatban dolgozókért – jelentette be a PDSZ elnöke hétfőn budapesti sajtótájékoztatóján.


Mendrey László közölte, a PDSZ országos választmánya pénteken úgy döntött, hogy a december 5-én megtartandó szociális ágazatbeli sztrájk idejére szolidaritási sztrájkot szervez. Arra hívják a közoktatásban dolgozókat, hogy ehhez csatlakozzanak reggel nyolc órától kilencig – tette hozzá.

A sztrájk meghirdetésének okai között említette a szociális szférában tapasztalható „lehetetlen munka- és bérkörülményeket”.

A szolidaritási sztrájk meghirdetésével azt is szeretnék megmutatni az országnak, hogy „nem sikerül kiölni a magyar emberekből, a szakszervezetekből, a munkavállalókból az együttérzést” – fogalmazott Mendrey László.

 

Ismertetése szerint a szolidaritási sztrájk lebonyolítása „egyszerűbb mint egy hagyományos értelemben vett pedagógus sztrájké”. Mindössze egy bejelentéssel kell élniük az érintett munkáltatók felé, és azonnali tárgyalásokat kezdeményeznek az esetlegesen szükséges, még elégséges szolgáltatás kérdésében – közölte.

A Magyar Közalkalmazottak, Köztisztviselők és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) november 10-én közölte: országos szervezésű sztrájkot hirdet december 5-ére a szociális ágazatban dolgozókért.

A sztrájk elsődleges célja, hogy elérjék: november 12-e, a szociális munka napja fizetett munkaszüneti nap legyen, és január elsejétől 30 százalékkal nőjön az ágazatban dolgozók keresete – közölte akkor az MKKSZ az MTI-hez eljuttatott közleményében. Abban arra is kitértek, hogy a szociális területen már most is nagy a regisztrált munkaerőhiány, az alacsony keresetek miatt pedig egyre nehezebb munkavállalókat találni, így a szociális területen dolgozók napi 10-12 órát dolgoznak, miközben a felelősség és a teher egyre nagyobb rajtuk.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 20.

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: értéket teremt

Évente közel 200 milliárd forintot fizetnek be a hazai vállalkozások rehabilitációs hozzájárulásként az államkasszába, mivel a foglalkoztatottak között a megváltozott munkaképességű alkalmazottak aránya nem éri el az öt százalékot. Becslések szerint ez a csoport akár 100 ezres tartalékot is jelenthet a magyar munkaerőpiacnak. Az ezen munkavállalók munkába állításához szükséges jól átgondolt stratégia kidolgozásához és megvalósításához a legtöbb vállalat jelenleg nem tud megfelelő szakembert allokálni, ezért érdemes külsős szakértő vagy HR szolgáltató támogatását bevonni.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.