Sztrájk az áramágazatban?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nő a feszültség a villamosenergia-ipari bértárgyalásokon, a sztrájk is szóba került.


A villamosenergia-iparban működő szakszervezetek minimum 3,4 százalékos reálbér-növekedést tartanak szükségesnek az idei évre, ez a béremelési javaslat figyelembe veszi a villamosenergia-ipar gazdasági lehetőségeit és az országos bérajánlásban foglalt elveket – mondta el az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (EVDSZ) elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.    

Szilágyi József emlékeztetett arra, hogy a Villamosenergia-ipari Alágazati Párbeszéd Bizottságban január 28-án kezdődtek meg a bértárgyalások, legutóbb március 2-án egyeztettek a felek. A munkavállalói oldal legalább 3,4, a munkáltatói oldal azonban csupán 0,4 százalékos reálkereset-növekedést tart elfogadhatónak. A bértárgyalások csütörtökön folytatódnak.

Kiskönyvtár az áfáról sorozat két új kötete + Vacsora-kódex

– Számlakiállítás és elektronikus számlázás a gyakorlatban

– Különös adózási módok az áfa rendszerében és a

– Vacsora-kódex

Rendelje meg most >>

A szakszervezeti vezető elmondta, hogy a konfliktus megoldása érdekében levélben fordultak Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszterhez, valamint az MVM Magyar Villamos Művek Zrt., az E.ON Hungária, az RWE és az EDF cégcsoport igazgatósági elnökeihez.  A köztulajdonban lévő energetikai társaságcsoport mellett ugyanis a német és a francia tulajdonosok is befolyásolják, hogy az iparágban milyen bérmegállapodás születik – jegyezte meg az EVDSZ elnöke.

Tájékoztatása szerint a szakszervezetek kidolgoztak egy nyomásgyakorlási tervet, amely a legrosszabb esettel is számol, eszerint amennyiben a bértárgyalások sikertelenül zárulnak, akkor sztrájkot hirdetnek.

A csütörtöki bértárgyaláson részt vevő szakszervezetek március 21-én értékelik a kialakult helyzetet, és döntenek a további lépésekről – ismertette a szakszervezeti vezető. A sajtótájékoztatón a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezetét (BDSZ) Rabi Ferenc elnök képviselte.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

Munkajogi kisokos a túlóra szabályairól

Alighanem mindenki számára ismerősen cseng az a kifejezés, hogy túlóra. Ez nem meglepő, hiszen a legtöbb munkahelyen előfordul, hogy tovább bent kell maradni, vagy végül akkor is be kell menni dolgozni, amikor eredetileg pihenőidő telt volna. Gyakorisága ellenére a túlmunka, vagyis a rendkívüli munkavégzés elrendelésének, díjazásának szabályaival sokszor mégis kevésbé vannak tisztában – nemcsak a munkáltatók, sokszor maguk a munkavállalók is. Az alábbiakban ezért összeszedjük az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.