Tanuló vagy dolgozó? – a munka melletti tanulás variációi


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Fontos, hogy a felek világosan meghatározzák, a munkavállaló milyen munkajogi keretek között folytat tanulmányokat a munkaviszony fennállása alatt.

 


Egy munkavállaló számos formában és indokból végezhet tanulmányokat munkaviszonya fennállása alatt. A tanulmányok elvégzését kezdeményezheti akár ő, akár a munkáltatója. A képzés történhet munkaidőben, de részben vagy egészben azon kívül is. Lehetséges, hogy a tanulmányok elvégzése szükséges a munkakör betöltéséhez, előfordulhat, hogy csupán továbbfejleszti a munkakör ellátásához lényeges kompetenciákat, továbbá az is megtörténhet, hogy a megszerzendő ismereteknek semmi köze nincs a munkaviszonyához. E körülmények alapján a felek többféle jogi keretet adhatnak a munkavállaló tanulmányi célú elfoglaltságainak. Rendkívül fontos, hogy a felek világosan meghatározzák ezeket a kereteket, ugyanis a felek jogai és kötelezettségei igen eltérőek lehetnek a tanulmányok végzésével, a tanulmányi célú távollét biztosításával, a finanszírozással kapcsolatban. Cikkünkben a munkaviszony alatt folytatható tanulmányok keretéül szolgáló lehetséges munkajogi jogintézményeket vesszük számba.

1)         Kötelező képzés: a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás vagy munkaszerződés-módosítás

Ha a munkavállaló olyan tanulmányokat folytat, amelyre a munkáltató utasítja őt (kötelező képzés), akkor a munkavállaló tanulmányokkal összefüggő hiányzásai munkajogi értelemben nem minősülnek távollétnek, hanem a munkaidő terhére kell ezeket elszámolni. Ilyenkor többnyire a „munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás” esete áll fenn, hiszen a munkavállalót a munkaszerződés szerinti munkakörében való munkavégzéstől eltérően arra utasítják, hogy részt vegyen egy képzésen. Illetve – ha a képzés helye nem a munkahelyen van – a foglalkoztatás helye is eltér a munkaszerződésben foglaltaktól. Munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásra naptári évente összesen 44 munkanapon (352 munkaórában) van lehetőség (évközben kezdődő, határozott idejű vagy részmunkaidős munkaviszony esetén arányosan kevesebb időre). A munkáltató legfeljebb ilyen időkeretben rendelhet el tehát kötelező képzést a munkavállalónak. Ha a munkavállaló kötelező képzése kifutna ebből az időkeretből, arra már a munkáltató egyoldalúan nem adhat utasítást, tehát ez már nem minősülhet munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásnak, hanem ennek érdekében közös megegyezéssel – a képzés 44 munkanapot meghaladó idejével megegyező határozott időre – munkaszerződést kell módosítani.

Kötelező képzést elrendelő munkáltatói utasításra több okból is sor kerülhet. A munkakörhöz jogszabály alapján szükséges ismeretek megszerzéséhez, vagy a munkaviszony hatékonyabb betöltését lehetővé tevő – de nem jogszabály által megkívánt – kompetenciák növeléséhez is szükség lehet ilyen utasításra. A munkavállalók kötelező képzése egyedi utasítás formájában is elrendelhető, de a munkáltató szabályzatban is rögzítheti a kötelező képzéseken való részvétel rendjét.

Ha a munkavállaló e körben nem teljesíti tanulmányi kötelezettségeit – ideértve a képzés teljesítéséhez szükséges házi feladatok, dolgozatok elkészítését, vizsgák letételét –, az munkáltatói utasítás megtagadásának minősül, és ennek megfelelő munkajogi következményei lehetnek (adott esetben akár a munkaviszony megszüntetése). A kötelező képzésekkel kapcsolatban azonban számos jogosultság is megilleti a munkavállalót. Így a képzés idejére munkaidőt kell elrendelni: ha tehát például a képzés péntekre és szombatra esik, akkor a szombat is munkanapnak számít, és a munkavállalónak máskor kell kiadni a heti pihenőnapját. A képzés idejére – minthogy a képzés munkaidejének terhére történik – megilleti munkabére, illetve a munkáltatónak állnia kell a képzéssel kapcsolatos minden költséget is (a tanfolyam díja, taneszközök, az utazás, a szállás költségei).

 

Hangsúlyozni kell, hogy ha a munkáltató kötelező képzést rendel el, akkor semmiképp nem választhatja a képzés jogi keretéül az alább részletezendő munkajogi formákat (tanulmányi szerződés, fizetés nélküli vagy fizetett szabadság, mentesítés a munkavégzés és rendelkezésre állás alól), hiszen ez jogszabályba ütköző vagy joggal való visszaélést megvalósító intézkedés lenne.

2)         Tanulmányi szerződés

Tanulmányi célú fizetés nélküli szabadság a munkavállalónak a törvény alapján nem jár. Azonban a felek megállapodása, munkáltatói szabályzat vagy kollektív szerződés lehetővé teheti fizetés nélküli szabadság kiadását is a munkavállaló önként vállalt tanulmányai idejére

A tanulmányi szerződés úgynevezett munkaviszonyhoz kapcsolódó megállapodás, tehát a munkavállaló és a munkáltató közötti, de a munkaviszonyon kívüli, ám azzal összefüggő, önkéntesen kötött szerződés. A tanulmányi szerződés akkor is a munkaszerződéstől elkülönülő megállapodásnak minősül, ha szerkezetileg a munkaszerződésbe foglalják, vagy mellékletként ahhoz csatolják. A tanulmányi szerződés ugyanis a munkavállaló által önként vállalt, de a munkáltató által is hasznosítani kívánt ismeretbővítés jogi keretéül szolgálhat. Ezzel összefüggésben fontos tilalom, hogy tanulmányi szerződés nem köthető a munkáltató által kötelezően elrendelt képzésre. A tanulmányi szerződésben a munkavállaló kötelezettséget vállal a tanulmányok végzésére, és arra, hogy a tanulmányok elvégzése után a szerződésben meghatározott – a tanulmányok idejével arányos – ideig, de legfeljebb 5 évig, a munkaviszonyt felmondással nem szünteti meg. A munkáltató pedig kötelezettséget vállal a tanulmányok támogatására, amely állhat szabadidő biztosításában és a tanulmányok finanszírozásában. A tanulmányi szerződés konkrét feltételeinek meghatározásában nagy szabadságuk van a feleknek: meghatározhatják a biztosított szabadidő mértékét és munkajogi minősítését – tudniillik, hogy a munkaidő vagy a munkavállaló pihenőideje terhére számolandó el –, ez utóbbi körülménnyel összefüggésben a tanulmányi idő fizetett vagy fizetés nélküli voltát, a tanulmányokkal kapcsolatos költségek viselésének megosztását, a munkáltató által utólagosan letöltendő „hűségidő” mértékét. A szerződést kötelező írásba foglalni, és – mivel a törvény csak kevés támpontot ad ennek tartalmához – igen fontos precízen rögzíteni benne a felek kötelezettségeit és jogait. Ha ugyanis a munkavállaló szegi meg a tanulmányi szerződésből eredő kötelezettségeit, a munkáltató a szerződéstől elállhat, és részben vagy egészben visszakövetelheti a nyújtott tanulmányi juttatásokat; ha pedig a munkáltató követ el lényeges szerződésszegést, akkor a munkavállaló mentesül a vállalt kötelezettségei alól.

3)         Szabadság

Nincs akadálya annak, hogy a munkavállaló (fizetett) szabadságát tanulmányi célokra használja fel. Ilyenkor a munkáltatónak természetesen semmilyen elvárása nem lehet a tanulmányok tartalmával vagy tényleges teljesítésével kapcsolatban, ugyanakkor a munkavállaló sem kívánhatja meg a tanulmányok anyagi támogatását. Figyelemmel kell lenni arra, hogy a munkáltatónak csupán évi 7 munkanapnyi szabadságot kell – legfeljebb két részletben – a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kiadnia, és ezt is csak akkor, ha ezen igényét a munkavállaló legalább 15 nappal előre bejelentette. Ha a munkavállaló ennél hosszabb időt szeretne tanulmányokkal tölteni, egyeztetnie kell a munkáltatóval, hogy a szabadság megfelelő részét is hajlandó-e a tanulmányi kötelezettségeknek megfelelő időre kiadni, de ez nem kényszeríthető ki. A munkavállalónak számolnia kell azzal a kockázattal is, hogy munkáltatója kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a már kiadott szabadság kezdő időpontját módosíthatja, vagy a megkezdett szabadságot megszakíthatja. Ha ezzel a munkáltató a munkavállalónak – a tanulmányok elmulasztásával összefüggésben – kárt, plusz költséget okoz (pl. ha félbe kell hagynia, és újrakezdenie egy kurzust), azt meg kell térítenie.

4)         Fizetés nélküli szabadság

A munka törvénykönyve meghatározza, hogy a munkáltatónak milyen élethelyzetekben kötelező fizetés nélküli szabadságot biztosítania a munkavállaló részére. Tanulmányi célú fizetés nélküli szabadság a munkavállalónak a törvény alapján nem jár. Azonban a felek megállapodása, munkáltatói szabályzat vagy kollektív szerződés lehetővé teheti fizetés nélküli szabadság kiadását is a munkavállaló önként vállalt tanulmányai idejére. A munkavállaló ilyenkor nem tarthat igényt a tanulmányok anyagi támogatására, hacsak ezt a felek vonatkozó megállapodása, a munkáltató szabályzata vagy kollektív szerződés nem írja elő. Ugyanakkor – a jóhiszemű és tisztességes joggyakorlás munkajogi alapelve alapján – a tanulmányi célra kért fizetés nélküli szabadság idejét a munkavállaló köteles ténylegesen az általa megjelölt tanulmányokkal tölteni. Munkajogi kötelezettségszegésnek minősül tehát, ha a tanulmányi célra kért fizetés nélküli szabadság alatt a munkavállaló más, magáncélú tevékenységet végez.

5)         Mentesülés a munkavégzés és a rendelkezésre állás alól

A törvény szintén felsorolja, milyen élethelyzetekben kötelező mentesíteni a munkavállalót – távolléti díj fizetése mellett vagy anélkül – a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E felsorolásban szerepel, hogy a munkavállaló az általános iskolai tanulmányok folytatása, továbbá a felek megállapodása szerinti képzés, továbbképzés esetén, a képzésben való részvételhez szükséges időre mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól. Ha tehát a munkavállaló általános iskolai tanulmányokat folytat, a munkáltató köteles ennek igazolt idejére tűrni a munkavállaló távollétét, más képzések, tanfolyamok esetén pedig csak akkor, ha a felek ebben egyezségre jutnak. Erre az időre távolléti díj is jár. E díjazási szabálytól kollektív szerződés a munkavállaló hátrányára is eltérhet, azonban a felek megállapodása vagy munkáltatói szabályzat nem mentesítheti a munkáltatót a bérfizetés alól. A tanfolyam, képzés díját, költségeit nem kötelező fizetnie a munkáltatónak, csak ha a felek megállapodásában, netán saját szabályzatában ezt vállalja, vagy kollektív szerződés így rendelkezik. A jóhiszemű és tisztességes joggyakorlás követelményéből e körben is következik, hogy a tanulmányi célú mentesítés idejét a munkavállalónak ténylegesen a tanulmányaira kell fordítania, s ezt a munkáltató kérésére igazolnia is kell tudni (pl. részvételi igazolással).

[htmlbox mt_kommentar]

6)         Az önként vállalt képzések során minden esetben érvényes: a munkavégzésre képes állapot megőrzése

Ha a munkavállaló – akár tanulmányi szerződés keretében, akár anélkül – önként vállalkozik tanulmányok elvégzésére, ez az esetek többségében plusz megterhelést fog okozni neki. Tanulmányai vállalásakor figyelemmel kell lennie arra az általános munkavállalói kötelezettségre, hogy munkaideje kezdetén munkára képes (tehát: kellően kipihent, koncentrált állapotban) kell megjelennie, és ezt az állapotát a munkaidő teljes folyamán meg kell tartania. Munkajogi kötelezettségszegést eredményezhet tehát a részéről, ha olyan tanulmányi kötelezettségeket vállal, amelyekkel túlterhelődik, és ez lehetetlenné teszi a megfelelő minőségű munkavégzést.

Ha kötelező képzésről van szó, ez – a fent írtak szerint – a munkaidő terhére történhet, tehát a munkáltatónak a képzési időn mint munkaidőn kívül biztosítania kell a munkajogi rendelkezések szerint a munkavállaló megfelelő pihenőidejét.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.