Tovább nőttek a keresetek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Áprilisban a reálkeresetek 4,2 százalékkal nőttek. A költségvetési szféra fizetései ugrottak meg.


Áprilisban a bruttó átlagkereset 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a közfoglalkoztatottak nélkül 6,7 százalékos volt a növekedés – közölte honlapján a KSH. A családi adókedvezmény nélkül számított nettó keresetek ugyanennyivel emelkedtek, míg a reálkeresetek – 0,1 százalékos defláció mellett – 4,2 százalékkal nőttek. A családi kedvezmények szélesítése további 0,8 százalékponttal növelte a nettó kereseteket – írja a KSH.

A költségvetési szektorban a közfoglalkoztatottakat is beszámítva 5,7, a vállalkozásoknál 4,4 emelkedtek áprilisban a havi bruttó keresetek, míg a nonprofit szervezeteknél 2 százalékos csökkenést regisztráltak.

A költségvetési szférában a közfoglalkoztatottak nélkül regisztrált jelentős, csaknem 13 százalékos bruttó bérnövekedés oka részben a nem havi rendszerességű keresetek (például bónusz, jutalom) növekedése volt. Ezen túl a legnagyobb mértékben, 21,1 százalékkal az oktatás területén dolgozók havi bruttó átlagkeresete nőtt, de 12 százalékos éves keresetnövekedést regisztrálhattak a közigazgatás, honvédelem, valamint a kötelező társadalombiztosítás területén dolgozók is.

Munkajogi kiskönyvtár csomag

A Munkajogi kiskönyvtár sorozat 2014-ben megjelent kötetei csomagban 20% kedvezménnyel kaphatók. A csomag A munka díjazása; A munka és a pihenőidő szabályai; A munkaviszony megszűnése és megszüntetése című kiadványainkat tartalmazza.

 

Bővebb információk és megrendelés itt.

Az év első négy hónapjában a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél az átlagkeresetek 2,4 százalékkal nőttek éves összevetésben. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 232 300 forint volt. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 249 600, míg a közszférában 201 300 forintot kerestek. A nem közfoglalkoztatás keretében foglalkoztatottak bruttó keresete a nemzetgazdaságban átlagosan 245 800, a vállalkozásoknál 251 100, a költségvetésben dolgozóké 234 400, a nonprofit szervezeteknél pedig 226 100 forint volt. A közfoglalkoztatottak átlagosan 77 500 forintot kerestek.

A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (504 700 forint), ezt az információ és kommunikáció (470 200 forint), valamint az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) követte (399 000 forint). A legkevesebbet a humán-egészségügyi, szociális ellátás (136 800 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (153 300 forint), illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (167 100 forint) ágakban dolgozók kerestek.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 152 200 (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 102 500, a szellemi foglalkozásúaké 208 000) forint volt, 2,4 százalékos növekedést jelent 2013. első négy hónapjához képest. A családi kedvezmények idei szélesítése további 0,8 százalékpontos emelkedést jelentett; ezzel együtt a nettó kereseti átlag 158 900 forintra becsülhető – olvasható a KSH jelentésében.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.