VOSZ: jó az eltérített minimálbér
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Több tízezer szakképzetlen, illetve munkatapasztalattal még nem rendelkező fiatal felnőtt munkába állását segítheti a pályakezdő minimálbér bevezetése – véli Dávid Ferenc. A VOSZ főtitkára az eltérített minimálbért a jövő évi minimálbérrel és garantált bérminimummal együtt kellene tárgyalni.
A differenciált minimálbér kényszerlépés, „sőt nem is kifejezetten szimpatikus”, ugyanakkor a válságból való kilábalást követően lehet realitása – mondta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
A minimálbér eltérítése abban is segíthet a fiataloknak, hogy közben szakmát tanuljanak, és néhány év alatt segéd- vagy betanított munkási státuszból a cég hosszabb távon is foglalkoztatott szakmunkásaivá váljanak. A minimálbér összegéről úgy vélekedett, hogy az eltérésnek a normál minimálbérhez képest érzékelhetőnek kell lennie, hogy „megmozgassa” a munkáltatókat.
Dávid Ferenc szerint a vitát a pályakezdő minimálbérről úgy kell elkezdeni, hogy rendelkezésre áll egy-egy javaslat a 2013. évi minimálbérre és garantált bérminimumra (szakmai minimálbérre), és ezek összefüggésében kell kialakítani, mennyi legyen a pályakezdők minimálbére. A 3 minimálbér-intézményről egyszerre kel tárgyalni, és mindhárom várhatóan jövő év elejétől érvényesíthető majd – mondta Dávid Ferenc.
A július elsején hatályba lépő új Munka törvénykönyve (Mt.) lehetőséget biztosít a kormánynak arra, hogy differenciált minimálbért állapítson meg. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) június elején már jelezte, megfontolják, hogy a pályakezdőknek külön minimálbért vezessenek be. Az MTI információi szerint első lépésben háttérszámításokat készít arról, hogy más európai uniós tagállamokban hogyan működik, milyen hatása van a pályakezdő minimálbérnek a fiatalok foglalkoztatására.
(Forrás: MTI)