Vállalati kihívások – ERP-bevezetés támogatása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy cég növekedésének támogatása érdekében eljön az a pont, ahol vállalatirányítási rendszer (ERP) bevezetésére szánja el magát a társaság. Az átállás sikeres levezényléséhez hasznos előre látni, melyek lehetnek a kulcspontok, potenciális buktatók, hogy végül az ERP-bevezetés eredményes legyen – írja az RSM blogja

Az integrált vállalatirányítási rendszerre (ERP) történő átállást többnyire olyan célok indukálják, mint a vezetői információk elérhetőségének hatékonyságnövelése, folyamatok optimalizálása, automatizáció, robotizáció, a részfolyamatok összehangolása, és nem utolsó sorban az anyavállalati igények kielégítése. Integrált rendszer említésekor többnyire mindenkinek az ismertebb megoldások, mint az SAP, Oracle, People Soft, Microsoft Dynamics Navision jutnak eszébe.

ERP-rendszerek bevezetése – a kulcs a többszereplős feladat összehangolása

A sikeres ERP-bevezetés kulcsa a jól megválasztott rendszer és a bevezetésért felelős cég. Tapasztalataim alapján az igényfelmérést követően viszonylag hamar körvonalazódik, hogy melyik vállalatirányítási rendszer kerülhet kiválasztásra , amely egy jól kiválasztott IT-támogató szervezettel karöltve kellő biztosíték lehet az eredményes munkára. A cégek többnyire úgy gondolkodnak, hogy bár rendelkeznek olyan munkatársakkal, akik a belső folyamatok, szakmai információk birtokában vannak, mégis külsős független tanácsadót (BPO) vonnak be a feladat elvégzésére, hogy biztosítani tudják a cég és az IT-tanácsadó közötti gördülékeny projektkommunikációt.

A BPO-tanácsadó feladata ezekben az esetekben a társaság folyamatainak feltérképezése és szakmai ismeretei alapján a kiválasztott rendszer bevezetésének támogatása. Első látásra ez egyszerűnek tűnő feladat, de ahogy belemegyünk a részletekbe, előbukkannak a kihívások. A feladat valójában ugyanis az, hogy az ERP-bevezetési projektben résztvevő külső és belső felek közötti megértést támogassa a tanácsadó, mindkét oldal irányában. Lényegében egyfajta szakmai fordítást, mediálást végez az érintettek között, továbblendítve a projektet a holtpontokon, megfogalmazva a pontos implementálási igényeket, amikor erre van szükség.

Az ERP-bevezetés alapfeltételei

A vállalatirányítási rendszer bevezetésének támogatása eseteként különböző. Másképp indulunk neki egy teljesen új beruházáshoz kapcsolódó rendszer bevezetéshez, és másképpen egy rendszerátálláshoz, mégis van néhány közös alapfeltétel:

  • ismernünk kell a projekt pontos célját,az igényeknek megfelelő, iparágspecifikus EPR-rendszert kell kiválasztani,
  • a szervezeti folyamatok víziója,
  • szükség esetén a folyamatok optimalizálására való nyitottság,
  • az egyedi igények, specialitások minimalizálása,
    tesztelés,
  • ERP-dokumentáció,
  • ERP-oktatás.A BPO-tanácsadás abban segíti a cégeket, hogy a működéshez szükséges beállítások, igények a rendszerben megfelelő módon legyenek leképezve. Számos SAP, Oracle és más ERP-rendszerek bevezetésének tapasztalata alapján kijelenthető, hogy elengedhetetlen néhány funkció megléte a cég mindennapi pénzügyi adminisztrációs munkájához. Ilyen például:
  • az árfolyambetöltések (MNB) automatizálása
  • az exceles betöltő file – tömeges adatok felvitelére
  • áfakódok részletezettsége az áfabevalláshoz igazodóan
  • alapadatok megfelelő beállítása (nyitott tétel vezetése, analitikus tétellista, alternatív főkönyvek)
  • megfelelő számla/szigorú számadású bizonylatformátumok
  • súlyozott átlagár/FIFO
  • Intrastatriportok támogatása
  • KVTD-bevallásokhoz szükséges alapadatok
  • EKÁER-kapcsolat, szükséges adatok biztosítása
  • költséghelystruktúra kialakítása, kontrolling dimenziók megfelelő alkalmazása
  • NAV online számlaadat-kapcsolat biztosítása.Tapasztalatom alapján a cégek még nagyobbnak érzékelik a kihívást, ha külföldi anyavállalati szoftvert kell használnia a Magyarországon működő cégnek. Hiszen sok esetben IFRS-, US GAAP-standardokra épülő rendszerből kell egy magyarországi számviteli szabályoknak megfelelő, vagy azt alkalmazni képes rendszert felépíteni. Mindezekkel együtt is megoldható a sikeres ERP-bevezetés vagy átállás, de megfelelő előkészítésre és megalapozott időtervre van szükség mindehhez.A bejegyzés szerzője Gyimothi Erzsébet, az RSM Hungary projektmenedzsere. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.

Kapcsolódó cikkek

2024. november 13.

Kisokos a könyvvizsgálatról

Európai kontextusban is ismertetjük, értelmezzük a könyvvizsgálatot szabályozó előírásokat és a könyvvizsgálat folyamatát.

2024. november 11.

Hálás vagyok a könyvelőmnek! – címmel kampányt indít a Kulcs-Soft

November 10-e a számviteli szakemberek és a könyvelők nemzetközi világnapja. A Kulcs-Soft hazai vállalkozó partnerei közül keresett meg néhányat, akik örömmel vállalták, hogy egy-egy videós történetben osszák meg elismerésüket saját könyvelőjükkel kapcsolatban. A cég egyúttal várja a könyvelős történeteket a hazai vállalkozóktól, a beérkező legjobb, legkifejezőbb történeteket pedig feldolgozzák és megismertetik a közösségi médiában.

2024. november 8.

Könyvelők, adószakértők: mire figyeljünk a továbbképzési év végén?

Közeledik az év vége, ami a könyvelő- és adószakemberek számára a továbbképzési év végét is jelenti. Aki még nem tette, annak a hátralévő hetekben szükséges megszerezni az előírt kreditpontokat ahhoz, hogy az éves továbbképzési kötelezettsége teljesítettnek minősüljön. A továbbképzési szabályok az elmúlt években nem változtak jelentősen, azonban így sem ritka, hogy akár évtizedes tapasztalat után is, figyelmetlenségből vagy tévedésből, nem sikerül a továbbképzési kötelezettséget maradéktalanul teljesíteni. A következőkben áttekintjük, milyen előírásoknak kell megfelelni a szakembereknek.