A hét kérdése: szabadságmegváltás és nyugdíjjárulék


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Gyes-ről visszatérő alkalmazott munkaviszonya a felek közös megegyezésével a visszatérés első napján megszűnik. A felhalmozott szabadságot a munkáltató pénzben megváltja. Ilyenkor a szabadságmegváltás összegéből kell-e vonni a 10%-os egyéni nyugdíjjárulékot a Tbj. 24. § (3) bekezdése szerint?


Igen, le kell vonni. A szabadságmegváltás nem rendszeres jövedelemnek minősül a nem önálló jövedelem kategórián belül, ezért a Tbj. 19. § alapján 10 % nyugdíjjárulék levonása fennáll, továbbá a Tbj. 24.§ (1) bek. b) pontja 2012. január 1-el módosult, ezért 2012-től egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékot kell fizetni – többek között – a szabadságmegváltás után is.

A Tbj. 24. § (3) bek. szabálya a járulékfizetés felső határáról rendelkezik, amely szerint annak számítása január 1-jétől december 31-éig terjedő időszakra vonatkozik, de ennek számításánál figyelmen kívül kell hagyni a gyes időszakát.

A Magyarország 2012. évi központi költségvetéséről szóló 2011. évi CLXXXVIII. törvény 55. § (1) bekezdése alapján a járulékfizetési felső határ egy naptári napra jutó összege 2012. évben 21 700 forint, éves szinten 7 942 200 forint, azaz e feletti összeg után nem kellene a járulékokat megfizetni, illetve levonni.

A kérdést Győri Éva szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.

Elfelejtette?
Semmi sincs veszve!


Kapcsolódó cikkek

2024. május 16.

Így lehet rokkantsági ellátásból nyugdíj

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése nemcsak azok számára nyitja meg a nyugdíj-igénylés lehetőségét, akik megelőzőleg folyamatosan dolgoztak. Megnyílik ez a lehetőség azok számára is, akik egészségi állapotuk miatt rokkantsági ellátásban részesülnek.