Ápolási díj: kérdések és válaszok az államtitkártól


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár politikusi Facebook-oldalán osztotta meg a megemelt ápolási díjjal összefüggő tudnivalókat, kérdések és válaszok formájában.

-Mi az új támogatási forma, a GYOD?

A Gyermekek Otthongondozási Díja, amely azoknak a szülőknek jár 2019. január 1-jétől, akik az önellátásra képtelen gyermeküket ápolják otthon (azaz a jelenlegi alap, emelt vagy kiemelt ápolási díjra jogosultak gyermekük után).

-Mekkora lesz a GYOD összege?
A Gyermekek Otthongondozási Díja havi 100 ezer forint. Az a cél, hogy 2022-re, három lépésben a díj mértéke elérje az akkori minimálbér összegét.

-A Gyermekek Otthongondozási díja bruttó vagy nettó összegben értendő?
A GYOD összege bruttó 100 ezer forint, de – ahogy most az ápolási díjnál – csak nyugdíjjárulékot kell fizetni utána, ami 10%.

-A 18 éven felüli gyermekek után is jár a GYOD?
A GYOD egészen addig jár, életkortól függetlenül, amíg a gondozott ápolásra szorul, és a szülő gondoskodik róla.

-Több beteg gyermek esetén mekkora a GYOD összege?
A GYOD összege több ápolásra szoruló gyermek esetén másfélszeres.

-Mennyivel nő az ápolási díj összege azokban a családokban, ahol nem a gyermek jogán kapják a támogatást?
Ebben az esetben a jelenlegi ápolási díjat 2019. január 1-jétől 15 százalékkal emeljük, majd 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben további 5-5-5 százalékkal lesz magasabb a díj összege.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 24.

Mit jelent a nyugdíjelőleg?

Sokaknak nyugdíj-igényük benyújtása után először nyugdíjelőleget állapítanak meg. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) tartalmazza.

2024. június 20.

Hogyan kérhetünk igazolást a szolgálati időről?

Gyakran előfordul, hogy a nyugdíjkorhatár betöltésétől még hosszú évekre lévő személy készülődni kezd a nyugdíjba vonuláshoz, ahogy mondani szokták: összeszámíttatja az éveit. Különösen gyakran teszik ezt azok a hölgyek, akik a nők kedvezményes nyugellátását, a „nők 40”-et tervezik igénybe venni, és egészen pontosan szeretnék tudni, hogy ez mikortól lehetséges számukra.