Öregségi nyugdíj összegének magánnyugdíjpénztári tagságra tekintettel történt megállapítása
Ha magánnyugdíjpénztári tagként megyek nyugdíjba, hogyan alakul az öregségi nyugdíjam összege?
Kapcsolódó termékek: TB-nyugdíj témájú kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Nem biztosításhoz kötött családtámogatási ellátás ugyan, mégis azt gondolom, hogy ebben a cikkben a jogosultsággal, szüneteléssel és bejelentési kötelezettséggel kapcsolatos ismert szabályokon túl, kevésbé ismert oldaláról is olvashatnak, ami – tekintettel a családi adókedvezmény igénybevételére – a hétköznapi életben is hasznos információkkal szolgál.
A gyermek nevelésével, iskoláztatásával járó költségeket az állam havi rendszerességgel családi pótlék folyósításával támogatja. Családi pótlék a gyermek születésétől jár, tankötelessé válásának (amelyik évben augusztus 31-ig tölti a 6. életévét) évének október 31-ig nevelési ellátásként. Ez után iskoláztatási támogatás néven, tanköteles korú (annak a tanévnek a vége, amikor a gyermek a 16. életévét tölti), és/vagy közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermek jogán folyósítható, de legfeljebb annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a 20. életévét, sajátos nevelési igényű gyermek esetén a 23. életévét tölti.
Családi pótlékot mindig teljes hónapra folyósítanak, a tanév vége tehát június 30. Ez azért is fontos információ, mert szoros az összefonódás a családi pótlék és a családi adókedvezmény között. Ha elbizonytalanodunk a családi adókedvezményt illetően (kinek, ki után, mikor és meddig jár), először mindig a családi pótlékra való jogosultság felülvizsgálatát javaslom.
Családi pótlékra jogosult:
Családi pótlék havi összege:
Egy gyermekes család esetén | 12 200 forint |
Egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén | 13 700 forint |
Két gyermekes család esetén (gyermekenként) | 13 300 forint |
Két gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként) | 14 800 forint |
Három vagy több gyermekes család esetén (gyermekenként) | 16 000 forint |
Három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként) | 17 000 forint |
Tartósan beteg, súlyos fogyatékkal élő gyermeket nevelő család esetén (gyermekenként) | 23 000 forint |
Tartósan beteg, illetve súlyos fogyatékkal élő gyermeket nevelő egyedülálló szülő esetén (gyermekenként) | 25 900 forint |
Kevésbé közismert információ, hogy családi pótlék szempontjából egyedülálló az a szülő is, aki önmaga, vagy a házastársa, élettársa:
Ha a gyermek egy háztartásban él mindkét szülővel, a családi pótlékot bármelyik szülő igényelheti, közös nyilatkozatuk alapján, gyermekenként.
Ha külön élő szülők bírósági határozat vagy közös nyilatkozatuk szerint felváltva gondozzák gyermeküket, családi pótlékra 50-50 %-ban jogosultak, ezáltal a családi adókedvezményt is ilyen arányban igényelhetik. A kérelemhez csatolni kell a szülők arról szóló közös nyilatkozatát, hogy a gyermek gondozásáról, neveléséről saját háztartásaikban felváltva gondoskodnak. Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy ha bírósági döntés vagy a szülők közös nyilatkozata alapján például 60-40%-ban, felváltva gondozzák a gyermeket, családi pótlékot nem igényelhetik ilyen arányban. A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (Cst.tv.) 9.§ az 50-50 % arányban történő felváltva gondozás tényét ismerteti és ismeri el.
Családi pótlékot igényelni kell. Mivel ezt visszamenőleg 2 hónapra lehet megtenni, lényeges, hogy a „Kérelem családi pótlék megállapítására” nevű formanyomtatványt időben juttassunk el a Magyar Államkincstárnak (MÁK). Az igénylést már elektronikus úton is beadhatjuk az oldalukon, ügyfélkapus belépést követően.
Családi pótlékot a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága folyósítja, az alábbi határidők szerint:
Fontos tudnivaló, hogy a családi pótlék folyósítása szünetel, ha:
Cst.tv. szerint jövedelem a mindenkori legkisebb munkabér összege (2019-ben 149 000 Ft), továbbá rendszeresnek tekinthető a jövedelem, ha egymást követő 3 hónapban keletkezett. Ez azt jelenti, hogy ha a gyermek jövedelme egymást követő 3 hónapban eléri vagy meghaladja a minimálbér összegét, a családi pótlék folyósítását a 4. hónaptól szüneteltetni kell. Viszont ha nem éri el 2019-ben a havi bruttó 149 000 Ft-ot, vagy a jövedelme nem rendszeres, a szülőnek nincs bejelentési kötelezettsége a folyósító felé.
Arra az időszakra, amikor a családi pótlék folyósítása szünetel, családi adókedvezmény sem vehető igénybe.
Az ellátásban részesülőnek változás esetén bejelentési kötelezettsége van, melyet ha elmulaszt megtenni, a jogalap nélkül felvett összeget vissza kell fizetni. A jogosult 15 napon belüli, írásban történő bejelentési kötelezettségei:
A családi pótlék – gyámhatóság döntése alapján – természetben is nyújtható.
A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek után magasabb összegű családi pótlékban részesülőnek utazási kedvezményre való jogosultságot igazoló hatósági igazolványt is ki kell állítani. Ha a kedvezményre jogosulttal kísérő személy utazik, akkor ő is jogosult az utazási kedvezményre, de csak akkor, ha azzal a személlyel utazik együtt, akinek a nevére a hatósági igazolvány szól.
A kedvezmény mértéke: vasúti személyszállítás, HÉV, helyközi autóbusz-közlekedés, komp- és révközlekedés esetében 90 %-os, helyi közúti és kötöttpályás közlekedés esetén 100 %-os.
Családi pótlékkal kapcsolatos ügyintézési módok:
A családtámogatási ellátásokkal kapcsolatos fellebbezési ügyekben a fellebbezés elbírálására jogosult hatóságként és felügyeleti szervként – országos illetékességgel – Budapest Főváros Kormányhivatala jár el.
Ha magánnyugdíjpénztári tagként megyek nyugdíjba, hogyan alakul az öregségi nyugdíjam összege?
A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Szolgálati idő szerzésére bizonyos esetekben megállapodás-kötéssel is van lehetőség.
Amikor a különböző társadalombiztosítási ellátásaik mellett az érintettek betöltik az öregségi nyugdíjkorhatárt, felmerül a kérdés, hogy van-e jelentősége ennek a ténynek az ellátásuk szempontjából? Lehet-e változtatni az ellátás összegén? Megválaszoljuk a kérdéseket.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!