Jól megy az önkéntes pénztáraknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idei első negyedév végén 866,8 milliárd forint volt a Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó önkéntes nyugdíjpénztárak vagyona, ez jelentős, 14 százalékos, több mint 100 milliárd forintos emelkedést jelent éves összevetésben – mondta Lehoczky László, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke. Az egészségpénztáraknak is jól megy.


A vagyongyarapodást ráadásul úgy érték el a pénztárak, hogy az összesített taglétszám az idei első negyedév végén 1,134 millió volt, ami mintegy 18 ezer fős csökkenés a 2012 első negyedév végén mért létszámhoz képest.

Az egy pénztártagra jutó átlagos vagyon növekedése is igazolja a pénztárak kiváló teljesítményét, 660,6 ezer forintról 764,3 ezer forintra nőtt, ami 16 százalékos emelkedésnek felel meg egy év alatt – ismertette a pénztárak adatait Lehoczky László.

Az önkéntes pénztárak jó teljesítményét mutatja a tavalyi első negyedévhez képest általuk elért összesen 23 milliárd forintos hozam, amit a pénztári vagyonhoz viszonyítva 2,7 százalékosra lehet becsülni. A jó hozamok is hozzájárultak ahhoz, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári szolgáltatások, a 10 éves várakozási időt követő kifizetések közel 45 százalékkal 19 milliárd forintra estek. Az önkéntes pénztárak emellett 70 százalékkal mérsékelték a veszteségüket, ami figyelemre méltó eredmény – tette hozzá az elnök.

Lehoczky László az első negyedév értékelésekor kiemelte: a tagdíjbevételek 2012. első negyedévéhez képest 1 százalékkal növekedtek, ezen belül a munkáltatói támogatás viszont 13 százalékkal csökkent. Kedvező, hogy az egyéni befizetések összege 15 százalékkal emelkedett, és már jelentősen meghaladta a munkáltatói támogatásokét.

Kifejtette: a Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó egészségpénztárak is kiváló negyedévet zártak, a szervezethez tartozó egészségkasszák vagyona 2012 első negyedévéhez képest 4,8 százalékkal 42 milliárd forintra emelkedett. Az összesített taglétszám 2 százalékkal nőtt, így 2013 március végén 731 ezren tartoztak a Stabilitással kapcsolatban álló egészségpénztárakhoz.

A pénztárszövetség elnöke elmondta: a vagyon 5 százalékos gyarapodásával párhuzamosan az új belépők száma csökkent az idei első negyedévben. A visszaesésre számítani lehetett, mert a múlt évben a korábbi évekkel összevetve többen léptek be a pénztárakba. Lehoczky László kiemelte: a bázis időszakhoz képest az egyéni befizetések jelentős mértékben, 19 százalékkal nőttek. Az egészségkasszák az első negyedévben 10,4 milliárd forintot költöttek a tagok által igénybe vett különböző szolgáltatások finanszírozására, szemben a 2012 első három hónapjában elkönyvelt 9,8 milliárd forintos kiadással.

Az egészségpénztárak népszerűek, míg tavaly ebből az összegből az első három hónapban 1,82 millió szolgáltatást finanszíroztak az egészségkasszák, az idei év első negyedévében 2,07 millió alkalommal fedezték az adott szolgáltatás díját.

A szövetséghez tartozó magánnyugdíjpénztárak összvagyona az első negyedév végén 183 milliárd forintot tett ki, miközben a taglétszám közel 68 ezer fő volt. A magánnyugdíjpénztáraknál az egy főre vetített vagyon 13 százalékkal 2,7 millió forintra emelkedett az előző negyedévi 2,37 millióról.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 24.

Mit jelent a nyugdíjelőleg?

Sokaknak nyugdíj-igényük benyújtása után először nyugdíjelőleget állapítanak meg. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) tartalmazza.

2024. június 20.

Hogyan kérhetünk igazolást a szolgálati időről?

Gyakran előfordul, hogy a nyugdíjkorhatár betöltésétől még hosszú évekre lévő személy készülődni kezd a nyugdíjba vonuláshoz, ahogy mondani szokták: összeszámíttatja az éveit. Különösen gyakran teszik ezt azok a hölgyek, akik a nők kedvezményes nyugellátását, a „nők 40”-et tervezik igénybe venni, és egészen pontosan szeretnék tudni, hogy ez mikortól lehetséges számukra.