Megszűnnek a magánnyugdíjalapok Csehországban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az érdeklődés a második pillér iránt minimális volt, az oda belépett személyek az összes pénzüket visszakapják.


Ha a cseh kormány megszünteti a nyugdíjrendszer második, magánpillérét, akkor az oda belépett személyek az összes pénzüket – beleértve az állami támogatásokat is – visszakapják – közölte a munkaügyi és népjóléti minisztérium szerdán. A javaslatot rövidesen a kormány elé terjesztik.

„A tárca által elkészített javaslat nagyon jó, minek következtében úgy vélem, hogy a második pillér megszüntetésére gyorsan és fájdalommentesen sor kerülhet” – kommentálta a javaslatot Bohuslav Sobotka miniszterelnök. A kormány tervei szerint a második pillért 2016 január elsejével szüntetik meg. 

A cseh nyugdíjrendszer második pillérét két éve a Petr Necas vezette jobboldali koalíciós kormány vezette be. Az érdeklődés a második pillér iránt minimális volt, csak mintegy 83 ezer személy lépet be a rendszerbe, bár Necasék legalább félmillió emberrel számoltak. A Sobotka-kormány már programjában jelezte, hogy ezt a magánpillért meg fogja szüntetni.

Cseh vezetők azzal számolnak, hogy a nyugdíjrendszer második pillérébe belépők pénzük egy részét az állami pillérből átvezethetik a magánnyugdíjalapokba. A magánnyugdíjalapoknál vezetett személyes számlákra a kötelező társadalombiztosítás (jelenleg a bruttó bérek 28 százaléka) három százalékát lehet átvinni. Ennek feltétele, hogy minden érintett a saját maga által fizetett járulék két százalékát is bevigye a magánalapba.

A második pillérben eddig mintegy 1,3 milliárd korona gyűlt össze. Az egyes személyek pénzüket az állami támogatással együtt legkésőbb 2016 végéig visszakapják számlájukra.

A 65 év felettiek Csehország lakosságának mintegy 16 százalékát alkotják, s arányuk egyre emelkedik. Öregségi nyugdíjat jelenleg mintegy 1,73 millió ember kap a 10,2 milliós országban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 24.

Mit jelent a nyugdíjelőleg?

Sokaknak nyugdíj-igényük benyújtása után először nyugdíjelőleget állapítanak meg. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) tartalmazza.

2024. június 20.

Hogyan kérhetünk igazolást a szolgálati időről?

Gyakran előfordul, hogy a nyugdíjkorhatár betöltésétől még hosszú évekre lévő személy készülődni kezd a nyugdíjba vonuláshoz, ahogy mondani szokták: összeszámíttatja az éveit. Különösen gyakran teszik ezt azok a hölgyek, akik a nők kedvezményes nyugellátását, a „nők 40”-et tervezik igénybe venni, és egészen pontosan szeretnék tudni, hogy ez mikortól lehetséges számukra.

2024. június 17.

Diákmunka: hogyan lehet dolgozni árvaellátás mellett?

A nyári iskolai szünetben sok diák dolgozik rövidebb, hosszabb ideig. Ezzel kapcsolatban merül fel a kérdés, hogy árvaellátásban részesülő diák esetén a keresőtevékenység befolyásolja-e az árvaellátás folyósítását.