Szlovákia is nekiment a magánpénztáraknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csökken a szlovákiai nyugdíjbiztosítási rendszer második pillérét képező magánnyugdíjpénztárakba kerülő járulékok aránya és önkéntessé válik az abba való belépés – közölte a Munka-, szociális és családügyi tárca.


A nyugdíjbiztosítási rendszer 2005-ös reformja alapján Szlovákiában a biztosítottak után a bruttó bérből számított járulékalap 28,75 százalékát fizetik be nyugdíjbiztosítási járulékként. Ezt az összeget a munkaviszonyban állóknál részben a munkavállaló, részben a munkaadó fizeti. A befizetett járulék több mint kétharmada (a járulékalap 19,75 százaléka) a nyugdíjbiztosítási rendszer állami, első pillérébe folyik be, a fennmaradó rész (jelenleg 9 százalék) pedig a második pillérbe, vagyis a magánnyugdíjpénztárakban vezetett számlákra kerül.

A módosítás alapján ez a 9 százalék négyre csökken, a fennmaradó rész pedig az első pillér bevételeit növeli majd. A módosítás lehetővé teszi, hogy a magánnyugdíjpénztárak tagjai a 4 százaléknyi járulékösszeget – saját költségükre – tetszőleges mértékben tovább emeljék, ám adóalapjuk csökkentésénél csak legfeljebb további 2 százalékot írhatnak jóvá.

A magánnyugdíjpénztárak ügyfeleit érintő másik jelentős módosítás abban eszközöl változtatásokat, hogy míg jelenleg minden pályakezdőnek kötelezően be kell lépnie a nyugdíjbiztosítási rendszer második pillérébe, a változtatást követően ez önkéntes alapúvá válik, és a belépést 35 éves korig teszi lehetővé.

A jelenlegi modell fenntarthatatlan, mert évről évre nő a nyugdíjbiztosítási rendszer deficitje – indokolja döntéseit a Fico-kabinet. A magánnyugdíjpénztárak tagjainak megtakarításai az inflációval korrigálva több mint 11 és fél százalékkal érnek kevesebbet, mint 2005-ben . teszik hozzá.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 24.

Mit jelent a nyugdíjelőleg?

Sokaknak nyugdíj-igényük benyújtása után először nyugdíjelőleget állapítanak meg. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) tartalmazza.

2024. június 20.

Hogyan kérhetünk igazolást a szolgálati időről?

Gyakran előfordul, hogy a nyugdíjkorhatár betöltésétől még hosszú évekre lévő személy készülődni kezd a nyugdíjba vonuláshoz, ahogy mondani szokták: összeszámíttatja az éveit. Különösen gyakran teszik ezt azok a hölgyek, akik a nők kedvezményes nyugellátását, a „nők 40”-et tervezik igénybe venni, és egészen pontosan szeretnék tudni, hogy ez mikortól lehetséges számukra.