Társadalombiztosítási ellátások: családtámogatások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A családalapítás súlyos anyagi terhet róhat a leendő szülőkre, ugyanakkor a társadalom számára is fontos lépést jelent, éppen ezért az állam próbál kedvező feltételeket biztosítani a gyermeket vállaló és nevelő szülők számára. A magyarországi szabályozás többféle ellátást és támogatást tud nyújtani, amelyek egy része alanyi jogon illeti meg a jogosultakat, míg mások jogszabályi feltételekhez kötöttek.

A magyarországi családtámogatási rendszer a TB-ellátások részeként az alábbi elemekre épül:

Megnevezés Igénylési határidő Folyósítási időszak Folyósító szerv
Anyasági támogatás A szülést követő hat hónapon belül Egyszeri juttatás Államkincstár
Családi pótlék (nevelési -/iskoláztatási támogatás) Visszamenőleg legfeljebb két hónapra A gyermek születésétől a tankötelezettség teljes időtartamára. * Államkincstár
Csecsemőgondozási díj (CSED) Visszamenőleg legfeljebb hat hónapra A szülés napjától vagy a szülés várható időpontját megelőzően max. 28 nappal hamarabb, 168 napig jár.

Államkincstár/

TB kifizetőhely

Gyermekgondozási díj (GYED) Visszamenőleg legfeljebb hat hónapra A CSED lejártát követően a gyermek 2 éves koráig, ikreknél 3 éves korig.

Államkincstár/

TB kifizetőhzly

Gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) Visszamenőleg legfeljebb két hónapra A gyermek 3 éves koráig, ikreknél a tankötelessé válás évének végéig, súlyosan fogyatékos gyermeknél a 10. életév betöltéséig. Államkincstár
Gyermeknevelési támogatás (GYET) Visszamenőleg legfeljebb két hónapra A támogatás a legfiatalabb gyermek 3 éves korától a 8. életévének a betöltéséig jár. Államkincstár

*  (Cst. 7. §)  „A nevelési ellátás a gyermek születésétől a tankötelezetté válása évének október 31-ig jár az ügyfél részére. Az iskoláztatási támogatás a tankötelessé válás évének november 1-jétől a tankötelezettség teljes időtartamára, valamint a tankötelezettség megszűnését követően köznevelési intézményben tanulmányokat folytató gyermekre tekintettel annak a tanévnek az utolsó napjáig jár, amelyben a gyermek a 20. életévét, sajátos nevelési igényű gyermek esetén a 23. életévét betölti.”

Anyasági támogatás

Az anyasági támogatás egy egyszeri állami támogatás. Erre a szülést követően az anya jogosult, ha a várandóssága alatt legalább 4 alkalommal részt vett várandósgondozáson.

Az anyasági támogatás fix összegű, a gyermek születésének időpontjában érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225 százalékával, ikergyermekek esetén 300 százalékával egyezik meg. 2019-ben a legkisebb öregségi nyugdíj összege 28.500 forint, így az anyasági támogatás 64.125 forint, ikergyermekek esetén 85.500 forint.

A támogatást az igénylő lakóhelye szerinti illetékes járási hivatalnál kell igényelni egy formanyomtatvány kitöltésével. Fontos, hogy az igényt 6 hónapra visszamenőleg lehet benyújtani, vagyis a gyermek születését követően 6 hónapig.

Csecsemőgondozási díj (CSED)

A csecsemőgondozási díj (CSED) a szülési szabadság időtartama alatti jövedelemkiesés pótlására hivatott. A CSED-re alapvetően az anya jogosult, ha a gyermek születését megelőző 2 éven belül 365 napon keresztül biztosított volt (nem kell folyamatosnak lennie) és a szülés napján biztosított, vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül születik a gyermek.

Az anya helyett jogosult lehet CSED ellátásra (Ebtv. 40. §):

1.Az a nő/férfi, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette.

2.A vér szerinti apa, ha a gyermeket szülő nő meghal, vagy a felügyeleti joga megszűnt.

3.A vér szerinti apa, ha a gyermeket szülő nő az egészségügyi szolgáltató által igazoltan, az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák.

A CSED a szülési szabadság időtartamára jár, ami 24 hét, azaz 168 nap. A CSED-et legkésőbb a gyermek születésének napjától lehet igényelni, de lehet a szülést megelőzően legfeljebb négy héttel is, hasonlóképpen  a szülési szabadsághoz.

A CSED megállapításakor a személyijövedelemadó-előleg megállapításához, az állami adóhatóság felé bevallott, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képző – amely után a magánszemély 3 százaléknyi egészségbiztosítási járulékot fizet – jövedelmet kell figyelembe venni.

A CSED összege a kezdetét megelőző három hónaptól visszafelé kiszámolt 180 naptári napi jövedelem alapján kerül megállapításra. Az egy napra jutó jövedelem 70 százaléka adja az ellátás napi összegét. A megállapított napi összeg bruttó összeg, vagyis személyi jövedelemadót kell vonni belőle, viszont járulékokat nem.

Az ellátást írásban (nyilatkozat kitöltésével) kell igényelni a biztosított foglalkoztatójánál. A nyilatkozat mellé a gyermek születési anyakönyvi kivonat másolatát is csatolni kell, amennyiben az már kiállításra került. Ha a gyermek születése előtt kérik az ellátást, akkor a gyermek várható születési idejét a várandósgondozási könyv másolatával vagy a háziorvos által kell igazolni.

A CSED-et van lehetőség utólag igényelni, azonban a visszamenőleges igény legfeljebb 6 hónap lehet, azaz az igénylést a 6. hónap első napjáig be kell nyújtani. Fontos feltétel, hogy a CSED folyósítása idején az ellátásban részesülő nem folytathat keresőtevékenységet. (Kivételt képeznek ez alól a nevelőszülői jogviszonyosok.)

Az ellátás folyósításának kezdetét követően az ellátásban részesülő határozat formájában kap tájékoztatást az ellátás részleteiről a folyósító szervtől (KORMÁNYHIVATAL, vagy TB kifizetőhely).

Családi pótlék

A családi pótlékra jogosult a gyermek után a vér szerinti szülő, annak házastársa/élettársa, nevelőszülő, gyám, illetve ideiglenes felügyeletet gyakorló szülő.

A családi pótlék összege gyermekenként eltérő:

  • 1 gyermek esetén 12.200 forint,
  • 2 gyermek esetén gyermekenként 13.300 forint,
  • 3 vagy több gyermek esetén gyermekenként 16.000 forint.

Az ellátás összegét befolyásolja még a szülők száma is, ugyanis, ha a gyermeket egyedülállóként neveli a támogatásra jogosult, akkor a támogatás összege:

  • 1 gyermek esetén 13.700 forint,
  • 2 gyermek esetén gyermekenként 14.800 forint,
  • 3, vagy több gyermek esetén gyermekenként 17.000 forint.

A támogatást szintén a lakóhely szerinti illetékes járási hivatalnál lehet igényelni az erre a célra rendszeresített nyomtatvány kitöltésével.

Az egyes családtámogatási ellátásoknál feltüntetett összegeket a 2019. évi hatályos jogszabályi feltételek alapján adtuk meg.  

A bejegyzés szerzője Pentz Edina, az RSM Hungary bérszámfejtési vezetője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 16.

Így lehet rokkantsági ellátásból nyugdíj

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése nemcsak azok számára nyitja meg a nyugdíj-igénylés lehetőségét, akik megelőzőleg folyamatosan dolgoztak. Megnyílik ez a lehetőség azok számára is, akik egészségi állapotuk miatt rokkantsági ellátásban részesülnek.

2024. május 13.

Árvaellátás unoka és testvér részére

A hozzátartozói nyugellátások között van néhány ritkábban előforduló, kevésbé ismert hozzátartozó nyugellátás is. Az egyik ilyen ellátás az árvaellátás keretében található: az unoka, illetve a testvér árvaellátása, a másik a szülői nyugdíj.