Változott a baleseti táppénz számítása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sok ponton változott a baleseti táppénz szabályozása. Ezeket foglalja össze friss blogbejegyzésben az RSM DTM.


Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira való jogosultságok naptári napi átlagának kiszámítására vonatkozó módosító szabályokat 2013. július 5-én hirdették ki. A gyermekápolási táppénzzel kapcsolatos módosítások 2013. július 6-án léptek hatályba. Minden egyéb változás 2013. július 15-étől hatályos, azzal a kitétellel, hogy 2013. július 14-ét követően kezdődő jogosultságok esetében kell alkalmazni.

Jelen bejegyzésemben a baleseti táppénzt érintő változásokat foglalom össze.

Kinek jár?

Baleseti táppénz annak jár, aki a biztosítás fennállása alatt vagy a biztosítás megszűnését követően üzemi baleset következtében válik keresőképtelenné. Nem jogosult baleseti táppénzre az, aki ugyanazon üzemi balesetből eredően baleseti járadékban részesül. A baleseti táppénz az előzetes biztosítási időre és táppénzfolyósításra tekintet nélkül legfeljebb egy éven keresztül jár, és legfeljebb egy évvel hosszabbítható meg.

Mi változott július 15-től?

Munkáltatóváltás esetén amennyiben a munkavállaló a korábbi jogviszonyában történt üzemi balesetével kapcsolatosan ismét keresőképtelenné válik, az új jogviszonyában is jogosult baleseti táppénzre.

Ha a beleseti táppénzre irányuló kérelem azért nem bírálható el, mert a baleset üzemiségére vonatkozóan még nem született döntés, a kérelem elbírálására vonatkozó ügyintézési határidő kezdő napja a baleset üzemiségét megállapító határozat jogerőre emelkedését követő nap.

Korábban sokan küldték be a táppénz-igényt az üzemiség elismerése nélkül, pedig a kérelem csak az üzemiség elismerését követően elbírálható. Az ügyintézési határidőt így pontosították.

Pontosították a pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére nem kötelezett biztosított, illetőleg a baleseti ellátásra jogosult baleseti táppénzével kapcsolatos szabályozást. Esetükben a baleseti táppénz a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 150 százalékának egy naptári napra eső összegével azonos. Úti üzem baleset esetén ugyanennek a 90 százalékával egyezik meg.

A munkáltatónak a baleseti táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához a balesetet szenvedett munkavállaló által benyújtott igazolásokat 5 napon belül el kell küldenie a kifizetőhely részére.

Változott a baleseti táppénz megállapításának szabálya is. Már nem a balesetet megelőző hónap jövedelmét kell alapul venni, hanem a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 naptári nap jövedelmét, úgy, hogy maximum a megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni a folyamatos biztosítási időt.

A bejegyzés szerzője Pentz Edina, az RSM DTM Hungary Zrt. bérszámítási vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 16.

Így lehet rokkantsági ellátásból nyugdíj

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése nemcsak azok számára nyitja meg a nyugdíj-igénylés lehetőségét, akik megelőzőleg folyamatosan dolgoztak. Megnyílik ez a lehetőség azok számára is, akik egészségi állapotuk miatt rokkantsági ellátásban részesülnek.

2024. május 13.

Árvaellátás unoka és testvér részére

A hozzátartozói nyugellátások között van néhány ritkábban előforduló, kevésbé ismert hozzátartozó nyugellátás is. Az egyik ilyen ellátás az árvaellátás keretében található: az unoka, illetve a testvér árvaellátása, a másik a szülői nyugdíj.