A nyomtatott szalonna jobb üzlet a Facebooknál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közösségi oldal egyik legrégebbi befektetője 400 millió dollár értékben szabadult meg részvényeitől, hogy ezzel egy időben majdnem ugyanennyit invesztáljon egy magyar származású biofizikus szervnyomtatást kutató vállalkozásába.


Miután augusztus közepén feloldották a Facebook papírjainak korábbi, az elsődleges részvénykibocsátás előtti tulajdonosokra vonatkozó eladási tilalmát, a közösségi oldal egyik legkorábbi támogatója is megszabadult részesedésének jelentős hányadától.A frankfurti születésű Szilícium-völgyi befektető,Peter Thiel2004-ben félmillió dollárral szállt be az akkor még ismeretlen Facebookba, 10 százalék körüli tulajdonrészt és egy igazgatótanácsi helyet vásárolva magának. Idén májusban, a cég tőzsdei megjelenését követően Thiel már eladott 16,8 millió részvényt összesen 638 millió dollárért, ezúttal pedigjóval alacsonyabb áron újabb 20,6 millió darabtól vált meg közel 400 millió dollár fejében.

A kezdeti befektetés nyolc év alatt több mint kétezerszeres nyereséget hozott, ami önmagáért beszél. Thiel azonban gyakorlatilag kiszállt az boltból, mivel portfóliójában „csak” 5,6 millió Facebook-részvény maradt – erre a kommentárok szerint igazgatótanácsi székének megőrzéséhez van szüksége, amelynek a továbbiakban is jó hasznát veszi egyéb vállalkozásaiban és kapcsolatainak fenntartásában. A legtöbb forrás kiemeli, hogy ezúttal a bizalmatlanságnak olyan jeléről van szó, amely az eladási tilalom lépcsőzetes feloldásának nyomán a későbbiekben egyre látványosabbá válik majd, mivel a bennfentesek szerint a Facebook még most, a kibocsátási árfolyam felén állva is rettenetesen túl van árazva.

Szervet a nyomtatóból

Érdekesség, hogy az ügynek meglhetősen közvetett magyar vonatkozása is van: Peter Thiel alapítványa ezzel egy időben majdnem ugyanennyit, 350 millió dollárt fektetett a Missouri állambeli Modern Meadow biotechnológiai projektbe, amelynek alapítói és vezetői között magyar származású tudósokat találunk. A vállalkozás talán idehaza is közismert arca dr. Forgács Gábor biofizikus, aki Organovo nevű cége élén a három dimenziósszervnyomtatás kutatásábanért el látványos eredményeket.

Az úgynevezett bioprinter szerveket egyelőre nem nyomtat, de alapvető szöveteket már igen. Ez idővel alkalmassá teheti például élelmezési célokat szolgáló hús vagy ipari felhasználásra szánt bőr előállítására, később viszontutat nyithat az emberi szervek mesterséges előállítása felé. Ez töredékére csökkentené a transzplantációkhoz a kapcsolódó, gyakran években mérhető várakozási időt, és kiküszöbölné az immunreakciót (kilökődést) is, forradalmasítva a szervátültetést.

Az üzleti trendekről együttműködő partnerünka Bitport.hu (informatika az üzlet nyelvén) számolt be.


Kapcsolódó cikkek

2023. október 26.

A mesterséges intelligencia a kiberbűnözésnek is lendületet ad

A vitathatatlan előnyök mellett komoly kockázatokkal is jár a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) alkalmazásnak terjedése – áll a brit kormány által csütörtökön ismertetett átfogó szakértői jelentésben. Rishi Sunak miniszterelnök szerint szélsőséges esetekben fennáll annak a veszélye is, hogy az emberiség teljesen elveszíti ellenőrzését az AI-technológia felett.